Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
% 25indirim

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

  • 6,00 TL4,50 TL

    hopi kampanyası
    5,00 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu (Brief einer Unbekannten) adlı uzun öyküsünü 1920’li yılların ilk yarısında kaleme aldı. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’nun kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun "gönderen"inin adı yoktur. Mektubun başında tek bir hitap vardır: "Sana, beni asla tanımamış olan sana". Kadın büyük tutkusunu hep bir "bilinmeyen" olarak, yani tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde "taraflar" değil, sadece tek bir "taraf" vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi? Zweig okurunu, bir kez daha, insan psikolojisinde eşine pek rastlanmayan bir yolculuğa davet ediyor. Bu yeni yolculuğun sonunda "mutlak aşk" kavramının şimdiye kadar bilinmeyen kıyılarına varmayı amaçlamış olması da bir ihtimal!


Stefan Zweig'ın 1920'li yılların ilk yarısında kaleme aldığı Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, yazarın diğer kitaplarında başvurduğu gibi karakterlerin derin psikolojilerini sunmaktadır. Metin boyunca adı geçmeyen, yer yer metnin içinde anonimleşen kadın karakterin sevdiği adama yazdığı uzun bir mektuptan oluşur Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu. Bir kadının aşk hikâyesinin, bu aşkın ruhundaki yansımalarının ,erkek bir yazar tarafından bu denli derinlikli sunulması metnin güçlü yönlerinden biridir. Sevdiği adam hakkında hiçbir teferruatı, ipucunu kaçırmayan "bilinmeyen kadın", çocukken aşık olduğu bu adamı hergün kafasında yeniden yaratmaktadır. Bir çocuğun olgunlaşma sürecini bir aşk üzerinden ele alan metin, kadın karakterin bu süreçte her dönemini psikolojik anlamda büyük bir ustalıkla sunmaktadır. Karakterin tepkileri, duyguları yaşı ve tecrübesiyle dönüşürken metnin dili de bu duruma paralel şekilde değişiklik gösterir. Kısa bir metin içinde bu yoğunluğu tecrübe eden okur, metnin dışında bir yerde kalma mukavemetini göstermekte güçlük yaşıyor. "Bilinmeyen bir kadın"ın yarattığı bu adam, bu adamın eşyaları, kitapları ve tercihleri okur için görünür ve hatta tanıdık olmaya başlıyor.

"Ben, bütün o zaman boyunca yalnızca sende yaşadım. Bütün kitaplarını satın aldım; adının gazetede çıktığı günler benim için hep birer bayram günüydü. Kitaplarındaki her satırı ezbere bildiğime, onları bu kadar sık okumuş olduğuma inanabilir misin? Gecelerden birinde birisi kalkıp beni uykudan uyandırsa ve o kitaplardan rastgele bir satırı bana okusa, bugün bile, yani aradan on üç yıl geçtikten sonra bile sanki bir rüya görüyormuşçasına onun devamını getirebilirim; senin her sözcüğün benim için bir İncil ve bir dua yerine geçti. Bütün dünya, benim için yalnızca seninle ilintili olduğu ölçüde varlık kazandı: Viyana gazetelerinde konserleri, prömiyerleri sadece onlardan hangisinin seni ilgilendirebileceği düşüncesiyle izledim ve vakit akşam olduğunda sana uzaktan eşlik ettim: İşte şimdi salona giriyor, şimdi yerine oturuyor. Seni yalnızca bir defa bir konserde gördüğüm için, bin defa bunun hayalini kurdum."
Yorum Sayısı: 29

Kitabı bitirdiğimde içimde hüzünsü bir mutluluk hissettim. Garip bir şekilde bütün karşı duygularınız birbirine giriyor. Kitabı düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Okuyun, okutun..

H
Hasan Karakaya  -   18.02.2016

Zaten ince bir kitap ama okadar akıcı ve olay sizi okadar çok içine alıyorki kitap bittiğinde bile hala düşünüyor oluyorsunuz hissediyor oluyorsunuz. Kesinlikle okuyun.

S
Sinem Bıçakçı  -   24.02.2016

İlginç bir hikaye.Tavsiye ederim keyifli .

B
Burak Akgün  -   01.03.2016

Bu kadar güzel bir kitabı okumanın haklı gururunu yaşıyorum. Her satırındaki o dehşet derinlikleri olan dehlizlerin içinde adeta kayboluyorsunuz.
Hassasiyetin doruk noktalarında dolaşıp, ruhunuzu besleyen bu hayat damlalarında adeta coşacaksınız. Defalarca okumayı isteyebileceğim ender kitaplardan biri olacak benim için. Alın ve defalarca okuyun.

O
Onur Erol  -   21.06.2016

Bir solukta okuduğum, bittikten sonra herkese tavsiye etmek istediğim ama duygularımı ifade etmekte zorlandığım, günlerdir etkisinden çıkamadığım ve çıkmak da istemediğim kitap. Zweig zaten inanılmaz bir yazar ama Ahmet Cemal'in çevirisinin de bütün bu duyguları yaşamamıza neden olduğuna eminim.

A
Aysenur Guven  -   07.03.2016

Acı verici bir kitap bu. Hiç bir yerinde mutluluk yok, karamsarlık dolu. Ama bu durumda bile mutlu olabilen, karşılıksız seven bir kadını anlatıyor. Bilmiyorum ama ben çok sevdim kitabı, dram sevdiğimden, mutsuz sonlardan hoşlandığımdan belki de...

G
Gizem Hasdemir  -   10.02.2016

Romanı okurken Stefan Zweig'in içinde bir kadın yaşadığını zannedecek kadar etkileneceksiniz romandan.

Y
Yunus Emre Öztürk  -   18.06.2016

kitabın içindeki duygular çok saf,çok güzel

S
Sude Aksu  -   16.06.2016

Dün akşam okuyup bitirdim fakat bir süre sonra madem başladım bitireyim modunda devam ettim. Yazarın betimlemeleri üslubu konu her şey harika fakat yoğun aşk kitabı olmasından dolayı çok sevemedim. Ara ara aşk kitapları okurum ama bu kadar yoğununu sevmiyorum siz de alırken bu konuya dikkat edin. :)

S
Süleyman Özcan  -   19.07.2016

Aşkı bu kadar narin, saf aynı zamanda yakıcı ve yıkıcı bir şekilde anlatan başka bir kitap okumadım. 88 sayfanın içinde nasıl bir hazinenin saklı olduğunu gördüğünüzde hayatınızda okuduğunuz en etkileyici kitap oduğunu anlayacaksınız. Okumayanlar mutlaka okumalı. Okuyanlar tekrar okumalı.. :)

B
Buse Yakarışık  -   23.06.2016

Üslubundan tutunda karakterlerine kadar mükemmel ve akıcı bir eserdi. Şu kısacık kitaba aşk, tutku, bağlılık, saplantı gibi kavramlar ancak bu kadar güzel yerleştirilebilirdi

B
Beyza Nur Karaağaç  -   11.02.2016

Zweig bu sefer de kadınların karşılıksız bir aşk karşısında aldığı kararları ve bunların gerekçelerini akıcı bir üslüpla anlatıyor. Okurken iç geçireceğiniz , ağlayacağınız bir hikaye . Kesinlikle okunması gerek .

T
Tunahan Uygun  -   02.02.2016

Öncelikle Stefan Zweig son derece harika bir üslupla kitabı yazmış. Anlatımlarını çok beğendim. Tasvirlerini, betimlemeleri de harika bir şekilde kullanıp yazmış. Ama bazen kitabı okurken sıkıldım nedeni de şu: Bir takım kelimeler o kadar çok kullanılmıştı ki. Neyse o da çok büyük bir dert değil. Şu da var kitabı okurken duygulandığımı da belirtmek isterim. KiTABA PUANIM 5/5 Okuyun derim.

Ş
Şevval Divli  -   29.11.2016

Okurken,bu kadarda olamaz,sonu gelmeli bu aşkın diye düşündüren bir kitaptı.Kadının mektup boyunca aşkına olan çaresizliği insanı üzüyor.Sonunda keşke daha farklı olsaydı diyorsunuz.Kesinlikle okunmalı.

Z
Zeynep Usta  -   01.11.2016

kitap çok fena kalbe dokunuyor çerez gibi bir kitap hemen bitiyor :)

Ş
Şeymanur Yağcı  -   23.08.2016

"Ve insanların arasında yanlız olmaktan daha korkunç bir şey yoktur."
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'na tam anlamıyla bayıldım. Gerçek şu ki çoğu zaman klasik okumaktan zevk almıyorum. Bunun nedeni okumayı seçmiş olmadığım kitapların zorunlu olarak okutulması. Bu da ister istemez bende bir önyargı yarattı.
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu şu sıralar oldukça popülerleştiği için ben de merakla okumaya başladım. Ve çok önemli bir ayrıntı ile. Bu kitaba kendi isteğimle başlamıştım. devamını oku

K
Kitap Muhafızları  -   21.08.2016

Çok akıcı ve anlamı bir kitaptı. Zweig'ın en sevdiğim kitabı.

A
Atahan Yeşil  -   12.08.2016

Stefan Zweig'dan okuduğum ilk kitaptı ve gerçekten yazarın diline bayılmıştım.Yazarın bir erkek olarak bir kadının duygu ve düşüncelerini bu kadar güzel aktarması gerçekten çok etkileyiciydi.Bir solukta okuyacağınız ama etkisinden uzun süre çıkamayacağınız bir kitap.Kesnlikle herkesin okuması gerekn bir kitap.

S
Sevgi Bayrak  -   03.08.2016

Sanırım en çok merak ettiğim kitaplardan biri okumak için sabırsızlanıyorum.

A
Ayça Harmankaya  -   03.08.2016

O kadar akıcı, anlatımı etkileyici, istemsizce empati yaptıran bir kitaptı ki tadı damağımda kaldı. Harika ötesiydi! 😘

B
Beyza Toprakkale  -   27.07.2016

Yorumlar üzerine merak edip şuan alışveriş listeme eklediğim kitap.

Z
Zeynep Uyar  -   23.07.2016

Yüreğime en dokunan kısmı burası sanırım: "Sana, beni asla tanımamış olan sana".
Mutlaka okunmalı...

Z
Zeynep Uyar  -   23.07.2016

Erkegin yerine koydugumda kendimi, nasil yani bu kim nasil olur sorularini ; kadinin yerine koydugumdaysa 'sen misin beni kendine asik eden'i aklima getirdigim kitap.

H
Hilal Uyar  -   03.06.2016

Kitap uzun bir mektuptan oluşuyor. Bir kadının, onu hiçbir zaman tanımamış olduğu adama olan aşkının mektubu. Kitabı bitirdiğinizde bir burukluk hissediyorsunuz. Gözlerinizin dolup taştığını sonradan fark edeceğiniz kadar akıcı ve sürükleyici bir kitaptı. Stefan Zweig okumak istiyorsanız bu kitabı ile başlayabilirsiniz.

A
Aysu Bulut  -   30.05.2016

Kitabin "meçhul bir kadından mektup" adlı versiyonu adindan mıdır bilmem seneler önce günlerce pesinden koşturtmuştu beni.. O zamanlar bulamamış sonra hic ummadigim bir zamanda karşılaşmıştım kendisiyle.. O mechul kadını hatırladıkca hala tekrar tekrar okurum..

T
Tuğçe Şen  -   17.05.2016

Modern klasik serisinin eşsiz yapıtı

T
Tevfike Miraç Sena  -   18.03.2016

Aşkın psikolojik çözümlemesinin yalnızca tek kişinin iç dünyasından yola çıkarak yapıldığı harikulade bir uzun öykü. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nda bir kadının dilinden sevmiş ve kendisini tanımayan erkek için kaleme aldığı mektupta aşk öyküsünü çok güzel anlatmış.

A
Aslı Küçük  -   14.03.2016

Büyük bir beklenti içerisinde aldığım bir kitap umarım hayal kırıklığına uğramam.

F
Fatih Sarıkaya  -   12.03.2016

Son zamanlarda okuduğum kitaplar arasında en sürükleyici, en etkileyici kitap buydu. Kitaplığımın baş köşesinde yerini aldı. Kesinlikle okuyun ve okutun. :)

B
Büşra Kaynak  -   10.03.2016