Bir Milletin Atasına Vedası
% 2indirim

Bir Milletin Atasına Vedası

  • 10,80 TL10,58 TL

    hopi kampanyası
    0,53 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 yılında vefat etmesine rağmen asıl cenaze töreni Milli Yas günü olarak kabul edilen 21 Kasım 1938 gün yurtta yapılmıştır. Cenaze töreni programı öğleden sonra olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Ankara'daki resmi program da radyo aracılığı ile Türkiye'ninher yerinden takip edilmiştir.


Bu  çalışmada 21 Kasım 1938 günü Türkiyenin çeşitli il, ilçe, nahiye ve köylerinde yapılan bazı cenaze törenleri hakkında bilgi verilmektedir. Cenaze törenlerinde yapılan konuşmalar ve okunan şiirler Türk milletinin Atasına olan duygu ve düşüncelerini açık bir şekilde ortaya koymakatadır. Bu konuşmalarda Atatürk'ün ölümünden duyulan derin üzüntü Cumhuriyetin on beş yıl içindeki kazanımları Atatürk'ün sadece Türk milletine değil dünyaya örnek bir lider olduğu ifade edilmiştir.


Ayrıca bu konuşmalarda Atatürk kahramanlığın, aklın, bilimin, dehanın, inkılapçılığın ve devlet adamlığının tarihteki en büyük örneği olduğu anlatılmıştır.


Yurt genelinde yapılan Atatürk'ün cenaze törenlerindeki konuşmalar okunan şiirler ve hatta cenaze töreni meydanlarından yansıyan fotoğraf kareleri O'nun milleti tarafından ne kadar çok sevildiğini göstermektedir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.