Bir Nehirdir Hayat

Bir Nehirdir Hayat

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

01.01.1963 yılında Yozgat merkeze bağlı Aktaş Köyü’nde sekiz kardeşin en büyüğü olarak doğdu. İlk ve ortaokulu köyde okudu. Bozkırlarda, soğuğun ayaza döndüğü kışlarda geçti çocukluğu. Türkiye'nin en zorlu yıllarıydı 1980’li yıllar... Bu dönemde liseyi Ankara’da okudu. Hayatının her dönemi zorlu bir mücadele içerisinde geçti. Aşkları, sevdaları oldu. Sevdasız geçen günü olmadı mesela. Onun için şiir yazılmaz sadece; yaşanan hayatın kendisi şiiri yazdırır. Evli ve iki çocuk sahibi olan yazar, kamu kurumunda memur olarak çalışmaktadır.


            Haydar Ata, Bir Nehirdir Hayat şiir kitabı şairin yayımlanan ilk eseridir. Şair, bu eserinde bugüne kadar yazmış olduğu ve henüz gün yüzü görmemiş şiirlerini okurları ile paylaşıyor. Şair, bu eserin yayımlanmasıyla okurlarıyla aslında şiirlerini değil, bir dünya paylaşıyor. Hepimizin özlemini çektiği hisli, vicdanlı ve vefalı bir hayatı okurlarının yüreğinde hissettirerek, onların yüreklerini ısıtıyor ve harabeler altında kalmış dünyalarında şiirleriyle onlara bir umut ışığı oluyor. Günümüzde insanlar, şiirleri genellikle kulaklarına gelecek hoş bir iki aşk sözünü duymak için okurlar. Ama bir kesim vardır ki onlar, şiir ile hayatın özüne inmek isterler. Şairin, bu eserinde yer alan şiirler, özellikle bu kesime hitap etmektedir. Çünkü şair, eserin adında olduğu gibi okurlarına hayatın ta kendisini anlatıyor.

            Haydar Ata, Bir Nehirdir Hayat eserini okuyan okurlar, bu şiirlerin her dizesinde kendi yaşamlarından izlere rastlayacaklar, bazen hüzünlenecek, bazen de sevinecekler. Okurlar, bu şiirleri okurken, yaralı yüreklerine bir elin dokunduğunu ve okşadığını hissedecekler. İnsanlar, gökyüzüne baktıkları zaman o masmavi gökyüzünde sonsuzluğu hissederler. Ama gökyüzü insanlara her zaman uzak gelmiştir. İnsanlar, kara toprağa baktıkları zaman hep hüznü hatırlar. İnsan, kendisine hüzün veren kara toprağa karşı bir aidiyet duygusu hisseder. Çünkü kendisi topraktan yaratılmış ve toprağa geri dönecektir. Toprak ile yaşarken de devamlı işbirliği içerisindedir. Şair eserinde “Gök mavi, yer kara topraktır.. / Ah! bir bilsen, bir bilsen derim..! / Hayat..!” derken okurlarına, gök ile insan arasındaki bu yakınlık ilişkisini anlatır.

            Haydar Ata, Bir Nehirdir Hayat eserinde yer alan şiirleri ile günümüzün zor yaşam koşullarında hayatın yükü altında ezilmiş ve moral olarak çökmüş insanlara bir soluk aldırıyor. Okurlar, bu eserde yer alan şiirleri okuduktan sonra bu şairler de olmasaydı, halimiz hepten harap olurdu diyorlar. Şairin, ilk eseri olmasına rağmen oldukça başarılı şiirlerden oluşan bu eseri okuyarak, iç dünyanızda bir yolculuk yapabilir ve üzerinizdeki negatif enerjiyi atabilirsiniz.

            Haydar Ata, 1963 yılında Yozgat’ta dünyaya gelmiştir. Şair, sekiz çocuklu bir ailede, oldukça zor yaşam koşullarında büyümüştür. 1980’li yılların çileli hayatı ona çok şey katmıştır. Halen memur olarak bir kamu kuruluşunda çalışmaktadır.

Yorum Sayısı: 2

Haydar Ata, Bir Nehirdir Hayat eserinin içeriğinde yer alan şiirler ile hayatın anlamını keşfedeceğiniz gibi aşkın, her insanın yaşaması gereken yüce bir duygu olduğuna inanacaksınız. Şairin, bozkırın kuru ayazında geçen zorlu çocukluk yıllarının kokusunu şiirlerde hissedecek ve türlü imkanlar içerisinde yaşadığınız çocukluğunuz için şükredeceksiniz. Bir güldeki güzelliği görebilmek, kuşların ötüşündeki melodiyi fark edebilmek, doğadaki bitki örtüsünün muhteşem ahengini yaşama yansıtabilmek...devamını oku

T
Tarkan Sevgi  -   30.06.2016

Merhabalar değerli Tarkan Sevgi bey..
Bu yürekten duygularla yazmış olduğunuz yorumunuz için çok teşekkür ederim..
Hayatın anlamını şiir dilinde o kadar güzel tarif etmişsiniz ki; ve benim şiirlerimle de bütünleştirerek şiirsel bir bütünlük oluşturmuşsunuz..
Yüreğinize ve gönlünüze sağlık diliyorum..
Türkü söyleyen, şiir yazan ve okuyan insanlar çoğaldıkça ; Dünya daha yaşanabilir bir yer haline olacaktır..
Sevgi'yle ve aşkla örülecek yaşam..
Ağacın yaprağına,...devamını oku

H
Haydar Ata- Şair  -   16.11.2016