Biri Hiçbiri Binlercesi

Biri Hiçbiri Binlercesi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Tüm eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de Pirandello, insanın varoluşu ve kimliği üzerine eğiliyor. Halim selim bir adam olan "Vitangelo Moscarda"nın tüm hayatı, karısının bir gün kendisine sorduğu ve burnun eğriliğinden dem vurduğu o basit soruyla altüst olur. Kendisinden başlayarak tüm yaşamını acımasızca sorgular ve kendini yeniden bulmak için kendini parçalara bölmeyi öğrenir. Moscarda kimdir, kendi gördüğü mü yoksa başkalarının gördüğü mü? Kişilik bölünmesinin acımasızca ve mizahi bir dille işlendiği eser, ölümsüz bir de edebi kahraman da yaratır, "Vitangelo Moscarda." Ve o kahraman bize şu soruyu sorar, "İnsan bir midir, hiç midir yoksa binlerce midir?"

Yalnızlık asla sizi de kapsamaz; sizi daima dışarıda bırakır ve sadece çevrenizde yabancı birinin var olmasıyla mümkündür: Nerede ve kiminle olursanız olun, tamamıyla yok sayılmalı ve siz de etrafınızdakileri tamamıyla yok saymalısınız ki arzu ve duygularınız kaygı verici bir belirsizlik içinde yitik, havada öylece asılı kalabilsin ve kendinizi kanıtlama arzunuz tamamen ortada kalkarken, bilincinizin içtenliği de yok olsun. Sadece kendisinin yaşadığı, sizinse var olduğuna dair en ufak bir iz veya sese rastlayamayacağınız bir yerdedir gerçek yalnızlık ve nitekim orada yabancı olan da sizsinizdir."

İnsanların, yaşadıklarının farkına varmaları ve yaşamın tadını çıkarmaları için kendilerini tanımaları şarttır. Aynaya baktığı zaman kendi siluetini gören insan, gözbebeklerinin kendisine tebessüm ettiğini göremiyorsa bu durum, o insanın yaşamında büyük sıkıntıların olduğunun ve bunun sonucunda da mutsuz bir yaşam sürdüğünün göstergesidir. Luigi Pirandello, Biri, Hiçbiri, Binlercesi eserinde yaşadığımı göremediğim için kendime tamamen yabancıyım. Başkalarının bende gördüklerini ben, kendimde göremiyorum diyerek insanların, yaşamlarındaki önceliği kendilerini tanımaya vermeleri gerektiğine okurlarının dikkatini çekmeye çalışmıştır.

            İnsanlar, tek başlarına hayat sürme kabiliyetine sahip olmadığı için toplum içerisinde yardımlaşarak yaşamak zorundadır. İnsanlar, toplum içerisinde yaşarlarken kendi iç dünyalarını tamamen unutarak dışa dönük yaşamaktadırlar. İnsanlar, toplum içerisinde kendileri dışında meydana gelen olaylarla uğraşmaktan kendi içlerine dönmeye vakit bulamadıkları için toplumda, kendi kişilik ve karakterlerine göre değil, toplumun kendilerini şekillendirdiği şekilde yaşıyorlar. Bu da günümüz insanlarını, adeta uçurumdan aşağı yuvarlıyor ve daha yaşarken öldürüyor. Luigi Pirandello, Biri, Hiçbiri, Binlercesi eserinde kendi içimde değil, dışarıdaki her şeyin içindeyim derken okurlarına, kendi içerinizde yaşamayı beceremiyorsanız bir ölüden tek farkınız nefes almanızdır demek istemiştir. Yazara göre insanların, toplum gözündeki gerçekliği toplumun insanlara verdiği biçimden ibarettir. Bir toplumun, insanların gözündeki gerçekliği ise insanların, topluma verdiği biçimden ibarettir. İnsanlar için tek gerçeklik ise insanların, kendilerine verdiği biçimdir. Yazar, insanların bir toplumda yaşarken kendilerini başkalarının görüşlerine göre değil, içsel değerlerine göre biçimlendirmesini savunmuştur.

            Bir eserin, başlığı ile içeriğinin bütünlük içerisinde olması gerekir. Eseri okuduğunuz zaman yazarın, bunu ziyadesiyle başardığını görüyorsunuz. Yazar, eserin kahramanı Moscarda’nın içerisinde binlerce Moscarda saklı olduğunu ve ortama hangisi uygunsa onun ortaya çıktığını belirterek okurlarının dikkatini yaşamlarında kullanmış olduğu maskelere çekmiş ve kendi içlerindeki binlerce Moscarda’yı görmelerini sağlamıştır. Luigi Pirandello, Biri, Hiçbiri, Binlercesi eserinde Moscarda’nın hikayesini okudukça kimliği hangisi diye merak ediyorsunuz. Çünkü Moscarda, eşine ayrı davranmakta, iş arkadaşlarına ayrı davranmakta, kısacası her girdiği ortamın özelliğine göre kendisini hemen biçimlendirebilmektedir. Moscarda’nın, bizlerden önemli bir farkı vardır. Moscarda, bu durumun farkındadır ve kendisini sorgulayarak gerçek kimliğinin peşine düşmüştür. Oysa bizlerin, böyle bir derdi yoktur. Kendi kendimizi kandırmaya devam ediyoruz.  

            Luigi Pirandello, 1867 yılında İtalya’da dünyaya gelmiştir. 1934 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne hak kazanan yazar, daha çok oyun türündeki yazılarıyla adını duyurmuştur. Roman ve hikaye alanında da eserleri vardır.     

Yorum Sayısı: 3

kişilik bölünmesinin acımasızca ve mizahi bir dille anlatıldığı bir eser. ''Ben yaşıyorum ve defterim dürülmedi daha. Hayatım bitmedi. Ve hayat isimler hakkında bir şey bilmez. Şu ağaç, yapraklarla süslenmiş, ne güzel. Ben o ağacım. Ağaç, bulut; yarın kitap ya da bulut olurum belki. Okuduğunuz kitap, içinize çektiğiniz rüzgar. Her şey dışarıda, serseri gibi.''

A
Ayşe Eser Azman  -   12.04.2016

Luigi Pirandello, Biri Hiçbiri Binlercesi eserini okuduktan sonra kendinize kesinlikle kim olduğunuzu soracak ve bu soru ile eserin kahramanı Moscardo gibi sizin de yaşamınız alt üst olacaktır. Çünkü yaşamınızda tek bir kişiliğe sahip olmadığınızı, kişiliğinizin muhatap olduğunuz insanlara göre bumerang gibi şekil değiştirdiğini ve yaşamınızda sadece dostum diye hitap edebildiğiniz insanların yanında kendinizi yaşayabildiğinizin farkına varıyorsunuz. Çevrenizde kimliğini sorgulamak isteyen ve...devamını oku

S
Sevda Savaş  -   30.06.2016

İsmiyle dikkatimi çeken bu essiz eser insanoğlunun bir bakima kendisine yolculugudur. Nedense böylesi güzel ve düşündüren eserler okuyucuya hasret raflarda bekliyor.

P
Pınar Kahyaoğlu  -   20.04.2016