• Bitmeyen Savaşta Kut'ül Amare% 19indirim
    Bitmeyen Savaşta Kut'ül Amare
    Bitmeyen Savaşta Kut'ül Amare

Bitmeyen Savaşta Kut'ül Amare

Halil Paşa'nın Hatıratı
  • 22,00 TL17,82 TL

    hopi kampanyası
    0,89 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kutü’l-Amare’deki İngiliz kuvvetleri, 29 Nisan 1916 günü Osmanlı Devletine teslim olmuştu. O gün Ordu Komutanı Halil Paşa şu tebliği yayınladı:


Arslanlarım,


Cenab-ı Hakk’ın biz Türklere ihsan ettiği en büyük mükafat günü (Kut Bayramı), bugün Türklere şan, İngilizlere kara meydan olan şu neticedir. Kızgın toprakların güneşli havasında, şehitlerimizin ruhları şad ve handan uçuşuyorlar. Hepinizin pak alınlarınızdan öperek, hepinizi tebrik ederim.


Bize 200 yıldan beri tarihimizde okunmayan bir vakayı kaydettiren Allah’a, hamd ve şükürler olsun. Allah’ın azametine bakınız ki 1500 senelik İngiliz tarihine böyle bir vakayı, ilk defa sizin süngülerinizle yazdırdı.


Ordum, gerek Kut karşısında, gerekse Kut’u kurtarmak isteyenler karşısında, 300’den fazla zabiti ile 10,000 erini şehit veya yaralı verdi.


Buna karşılık İngiliz ordusundan 5 general, 481 subay, 13.300 er esir aldı. Teslim aldığımız İngiliz ordusunu kurtarmaya gelenlere 30.000 zayiat verdirerek cihanı hayrete düşürdü. İleride tarih de bu vakayı yazmakta zorlanacaktır.


Türk sebatının, İngiliz inadını kırdığı bu harpte, birinci vaka Çanakkale’de, ikinci vaka da burada geçti.


Bu güne “Kut Bayramı” adını veriyorum. Ordumun her ferdi, her yıl bu günü kutlarken, şehitlerimize Yasin”ler, “Tebareke”ler, “Fatiha”’lar okunsun…


Altıncı Ordu Kumandan Vekili
Miralay Halil


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.