Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı
% 19indirim

Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı

  • 19,00 TL15,39 TL

    hopi kampanyası
    0,77 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı e-kitabı

Enver Aysever’in çok ses getirecek yeni romanı


İstanbullu bir aşk bizim yaşadığımız
Bal renkli gözlü, rüzgârla gelen kız
Pardösüm uçurtma olmuş, ayaklarımı yerden keser
İlk şiirler söylenmeden içimde büyür keder.
 
Dans eden hayaline bakıyorum penceremde
Yıldızlara bulandım, yaralı sözler bu gece
Ses vermek için sana çırpınır bir haldeyim
Nefesim tükendi artık, aşk için acemiyim.
 
Ayrılık sözleri yakışmaz İstanbullu aşka
Seni bana getirdi dizelerle Cemal Süreya
Bu mektup o kız okusun diye yazıldı
Bu şarkı o kız söylesin diye yapıldı.


Yazar Hakkında:


1971’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Yazın yaşamına Geç Kalmış Romantik adlı öykü kitabıyla adım attı. Ardından Yaralısın Türkiye, Ayrıntıdaki Şeytan, Ataköy/Bir Semti Kendince Yazmak, Bir An Bin Parça ve Orhan Gökdemir’le birlikte yazdığı Cumhuriyet’in İlk Son Yüz Yılı ve Nasıl Yazar Olunur/Yazarların Gizli Sokaklarına Yolculuk adlı kitapları yayımlandı. Bir An Bin Parça adlı romanıyla 2007 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Aysever yazıp yönettiği “Aykırı Kumpanya” adlı gösteriye devam etmekte ve halen CNN Türk televizyonunda “Aykırı Sorular” adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.


            Enver Aysever, Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı eserinde dil ustalığının nasıl olduğunun resmini okurlarına çiziyor. Eseri okurken de sözcüklerin ustalıkla kullanılması ve kelimelere yüklenen yeni anlamlar ve yazarın, kelimeleri ahenk içerisinde dans ettirmesi karşısında adeta büyüleneceksiniz. Okurlar, bu eserde büyük ve acıklı bir aşk hikayesini okurken çok duygulanacaklar ve böyle bir aşk başlarına gelmiş olsaydı, kendilerinin nasıl davranacağı üzerinde düşüneceklerdir. İnsanlar, bazı eserleri okurken film izliyormuş gibi bir izlenime kapılırlar. Bu eserde, okurlar olayları zihinlerinde öyle bir canlandırıyorlar ki kitap okumuyorlar da sanki karşılarında televizyon açıkmış da filmini izliyorlarmış gibi bir izlenime kapılıyorlar.

            Enver Aysever, Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı eserinde karakterler üzerinde yaptığı derin tahliller ile konuya ne kadar hakim olduğunu gösterirken, imkansız aşk kurgusuyla okurlarının yüreklerini deşerek, kabuk bağlamış olan eski yaralarının kabuğunu kaldırıyor. Çağımız teknoloji çağı diyoruz, modern çağ diyoruz, eski yobaz fikirler geride kaldı ve insanlar, artık yeni ve aydınlık fikirlere kucak açtı diyoruz ama sadece demekle kalıyoruz. Çünkü yazarın, eserinde ele aldığı imkansız aşk hikayesi din, dil, mezhep ve ırk gibi nedenlerden dolayı engellenen bir aşk hikayesinden oluşuyor ve maalesef yazarın seçtiği bu konuda günceldir. Yazarın, seçtiği bu konu hala güncel ise bizler, hangi çağdaşlıktan bahsediyoruz?

            Enver Aysever, Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı eserinde seçmiş olduğu konu herkesin yaşadığı toplum içerisinde karşılaşabileceği bir konu olduğundan dolayı okurlar, bu eseri daha bir merakla okuyorlar. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra toplum içerisinde bu ön yargılar yıkılamaz mı diye düşünmeden edemiyor. Bu konuda en büyük hata payı ise yine toplumun kendisine düşüyor. Çünkü bizler, toplum olarak her konuda hedefe hemen varmak istiyoruz. Oysaki bu eserdeki gibi bazı konular vardır ki halledilmesi sabırla mücadeleyi ve nesillere yayılmasını gerektirir. Bu nedenle bizler, toplum olarak bu eserde yazarın işlemiş olduğu ön yargıları ancak nesillere dayanarak yıkabiliriz.

            Enver Aysever, 1971 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Mimar Sinan Üniversitesinde, Sosyoloji eğitimi aldı. Çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Yazar, bir dönem siyasette de aktif rol aldı.            

Yorum Sayısı: 1

Enver Aysever, Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı eserini okudukça yazarın, tasvir konusunda ne kadar yetenekli olduğunu anlıyorsunuz. Ancak eserde, tasvirlere fazla yer verilmiş olması okurlara bir süre sonra bıkkınlık veriyor. Hatta bu bıkkınlıkla eseri okumaktan vazgeçme ihtimaliniz bile oldukça yüksektir. Yazarın, aşka bakış açısına ise ayrı bir hayranlık duyacaksınız. Yazarın, eserinde ileri sürdüğü ve önyargı olarak nitelediği düşüncelerin günümüzde önyargı niteliği taşıyıp taşımadığına...devamını oku

S
Serdar Kabak  -   30.06.2016