Building Skills for Proficiency
% 25indirim

Building Skills for Proficiency

  • 50,00 TL37,50 TL

    hopi kampanyası
    1,88 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Building Skills for Proficiency is a specially designed workbook containing a wide variety of exercises and tests that aim to help learners to master the English language in order to ensure their success in English proficiency examinations, LYS, IELTS, TOEFL and YDS.

The book gives extensive coverage to the complexities of English, providing brief but relevant explanations and carefully selected examples to clarify problems about the structure of the language. In addition, it provides tests to determine how well the learner has mastered a given structure. The book contains about 1500 test items which cover all major grammatical patterns is English. 

Features include:

• Determiners and Nouns, Pronouns and Possessive Adjectives, Tenses, Modal Auxiliaries and Related 
Words, The Passive Voice and the Causative Form, Gerunds and Infinitives, Adjectives and Adverbs, 
Adjectival Clauses, Noun Clauses, Adverbial Clauses, Participles, Reduction of Clauses, Prepositions, 
Sentence Connectors, Special Difficulties (Inversion, Parallelism and the Subjunctive), Sentence Variety

• General Grammar Tests

Vocabulary skills are dealt with in detail with special emphasis on synonyms and correct usage. The vocabulary items are designed in such a way that the learner moves form the simple to the complex. Vocabulary exercises and vocabulary tests cover a wide range of academic words that are frequently encountered in academic texts. 

Features include:

• Synonyms, Correct Usage, Phrasal Verbs, Words Which are Often Confused, Guessing the Meaning 
of Unfamiliar Words, Idioms and Idiomatic Expressions, Stems, Prefixes and Suffixes

• Vocabulary Tests

Reading comprehension, which plays a crucial role in English proficiency examinations, is improved systematically with special emphasis on basic reading skills.

Features include:

• Skimming, Scanning, Recognizing Restatements, Identifying the Main Idea, Identifying Reference 
Signals, Making Inferences, Choosing the best Title, Predicting, Unity, Coherence (Arrangement and 
Connection of Sentences) 

• Tests for Reading Comprehension 

Building Skills for Proficiency also contains a detailed grammar index that covers all conjunctions and major grammatical structures as well as a comprehensive vocabulary index and glossary that includes virtually all important academic words used in the book along with their synonyms and Turkish equivalents, thus making it accessible to not only advanced learners but also to those who are at intermediate and pre-intermediate levels

With the addition of important grammar and vocabulary notes and an expanded vocabulary index containing about 3400 entries and 6000 synonyms, the 46th edition of Building Skills for Proficiency is an indispensable reference and test book that facilitates preparation for important English language exams.
A detailed key to the tests and exercises is available in the book.


Cesur Öztürk, Building Skills For Proficiency yabancı dil sınavlarına hazırlanan öğrencilerin istifade etmesi için hazırlanmış bir eserdir. YDS ve diğer yabancı dil sınavlarına hazırlanan öğrencilerin oldukça memnun kaldığı bir eserdir. Sınava hazırlık formatında hazırlandığı için belli bir seviyede İngilizce isteyen bir eserdir. Bu eser ile öğrenilenler, düzenli olarak tekrar edildiği zaman başarıyı getirdiği sınava hazırlanan öğrencilerin yaptığı tespitlerdendir. Yazar, bu eserinde konuları oldukça detaylı bir şekilde işlemiştir. Eserin içeriğinde yer alan sorular ise öğrencilerin öğrendiği bilgileri pekiştirmesinde büyük fayda sağlıyor.             Ülkemizde yabancı dil kitapları yeni başlayan öğrencileri yetiştirmek ve belli bir seviyeye çıkarmak için genellikle temel seviyeden başlar. Cesur Öztürk, Building Skills For Proficiency eseri gibi belli bir seviyeden başlayarak öğrencileri daha ileri seviyelere taşıyan eserlerin sayısı ise oldukça azdır. Yazarın, bu eseri bu açıdan bakıldığı zaman yabancı dil sınavına hazırlanan öğrenciler için çok büyük bir değer ifade ediyor. Bu eseri, özellikle YDS sınavına hazırlanan öğrenciler, birbirlerine tavsiye etmektedir. Bu eser, yabancı dil sınavlarına hazırlanan ve grammar konusunda zayıf olan öğrencilere büyük katkı sağlayacaktır. Bu eser, içerik olarak başından sonuna kadar İngilizce hazırlanmış olup, Türkçe bir tek terime bile rastlanmamaktadır. Bu nedenle başlangıç seviyesinde olan öğrencilerin bu eserden istifade edebilmesi için İngilizce alanında temelden başlayan eserlerle kendini geliştirmesi gerekiyor. Yabancı dili orta seviyeden yukarı olan öğrenciler, bu eseri alarak sınavlara hazırlanabilirler. Cesur Öztürk, Building Skills For Proficiency eseri kelime hazinesi bakımından da öğrencileri geliştiriyor. Bu eseri, sınava hazırlanmak için alarak çalışmaya başladığında konu ve sorularda başarısız olan öğrencilerin, kesinlikle moralini bozmaması gerekiyor. Çünkü bu eserin içeriğinde yer alan konularda ve sorularda başarısız olmanız, sınavlarda başarısız olacağınız anlamına gelmez. Sadece İngilizcede seviyenizin yeterli olmadığını ve temel çalışmalara ağırlık vermeniz gerektiğini gösterir. Bu eserin içeriğinde yer alan konu ve soruları rahatlıkla anlayıp, çözebilen öğrencilerin sınavlarda yüksek bir başarı yakalama şansı oldukça yüksektir. Öğrencilerin, bu eserden öğrenecekleri soru çözme yöntemleri sınavlarda oldukça işlerine yarayacaktır.
Yorum Sayısı: 1

Cesur Öztürk, Building Skills For Proficiency eserinin içeriği tamamen İngilizce olduğu için başlangıç seviyesine uygun bir eser değildir. Bu eser, konu anlatımlarında orta düzeyde İngilizce bilenleri bile kelime hazineleri zayıfsa çok zorlayacaktır. Bu eserden, tam manasıyla verim alabilmek için öncelikli olarak çok iyi bir kelime hazinesine sahip olmak gerekiyor. Bu eser, en çok dil sınavlarına hazırlanan öğrencilere faydalı olacaktır. Çünkü konuları çok detaylı işlemekle birlikte eserin...devamını oku

S
Seda Bayrak  -   30.06.2016