Bülbülü Öldürmek
% 20indirim

Bülbülü Öldürmek

  • 20,00 TL16,00 TL

    hopi kampanyası
    5,00 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor. Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’un büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliğiyle ürperten,


“insani” vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.


"İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır."


Bülbülü öldürmek eserinde Harper Lee, Amerika’nın güneyinde baş gösteren ırkçılık ve eşitsizlik olaylarını bir çocuğun gözünden ele almaktadır. Bülbülü öldürmek eserinin orijinal adı ise To Kill a Mockingbird’dür. Bülbülü öldürmek, 1960 yılında yayınlanmış ve yayınlandığı günden günümüze kadar önemini kaybetmeden kitapseverlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Harper Lee, Bülbülü öldürmek eserinde Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılık ve eşitsizlik olaylarını eserin çocuk kahramanı Scout Finch’in gözünden o kadar başarılı bir dille anlatmıştır ki eser Pulitzer ödülüne layık görülmüştür. Harper Lee, Bülbülü Öldürmek eserinde insanların olayları daha iyi kavraması için yalın bir dil kullansa da adalet, özgürlük, ayrımcılık ve eşitlik kavramlarını işlerken çarpıcı bir dil kullanmaktan kendisini alamamıştır. Harper Lee, Bülbülü Öldürmek eserinde günümüzde önemini hala yitirmeyen ve yitirecek gibi de durmayan adalet, özgürlük, ayrımcılık ve eşitlik gibi temaları Scout’un çocukluğundan başlayarak onun büyüme öyküsü içerisinde ince ince işlemiştir. Harper Lee, Bülbülü Öldürmek eserinde hem iyiliğin hem de kötülüğün bireysel olabileceği gibi toplumsalda olabileceğini okuyucularına aktararak onlara yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Eserde olaylar bir zencinin haksız yere suçlanmasıyla başlıyor ve ondan sonra insanın içindeki canavarlar olan riyakârlık, sınıfçılık, ırkçılık ve önyargıların yol açtığı çatışmalar, önce tüm Amerika’yı sarıyor sonra da tüm evrene bir virüs gibi yayılıyor. Harper Lee, Bülbülü Öldürmek eseri insanı etkisi altına alarak ürpermesini sağlarken insani boyutuyla da insanlığa adalet, özgürlük, ayrımcılık ve eşitlik konusunda da insanın aklından geçirip de dillendiremediği birçok konuya değinerek insanlara insanlığını hatırlatıyor.
Yorum Sayısı: 30

Harper Lee bu kitabı yazdıktan sonra tam 55 sene ara verdi edebi serüvenine. Ve düşünebilenler için muhteşem bir ibret daha: bu, Harper Lee'nin ilk kitabıydı.. Aslında Lee, ikinci kitabı olarak yayımlanan Tespih Ağacının Gölgesinde, kitabını ilk yazmış ve yayımcıya teslim etmiş, ancak yayımcının 'Sen bunun geçmişini' yaz demesi üzerine ortaya Bülbülü Öldürmek çıkmış ve Lee'yi 50 senelik bekari bir zirveye oturtmuş. Mutlaka okumalı, mutlaka üzerine kafa yormalısınız.

C
Cebir Esim  -   23.02.2016

Oldukça sürükleyici bir kitap. Hikayeyi, küçük bir kız çocuğunun kendi ağzından dinliyorsunuz. Gerek konusu, gerek üslubu ile oldukça başarılı bir eser. İnsan sayfaların nasıl tükendiğini anlayamıyor. Sıradışı bir kız çocuğunun ve onun toplumsal düzene sırt çeviren cesur babasının hikayesini henüz okumadıysanız kaybınız var demektir.

O
Olcay Yüksel  -   15.03.2016

Ben yapıt hakkında bir şey söylemiyeceğim, Pulitzer Kurgu Ödülü almış, bunca yıldır sevilerek okunan ve klasikler arasına girmiş bir roman. Ancak, 07.09.2014 günlü ve Mr. Nose takma adlı kişinin yazısına değineceğim, ´çıkıpta´ demiş bir yerde, dahi anlamına gelen son ekler ayrı, ismin -de hali olan son ekler bitişik yazılır. Umarım bilgisizlik değil de özensizlik olsun.

M
Murat Deniz  -   16.03.2016

Harper Lee yazmak eylemini adeta devleştiriyor. Elinizden bırakamayacağınız kadar sürükleyici ve bir o kadar da öğretici kalıplar içeren olağanüstü bir kitap.

H
Hamdiye Öznur Öztürk  -   15.02.2016

Irkçılığın ve ayrımcılığın çok güzel işlendiği bir hikaye, muhakkak okunmalı.

F
Fatih Sarıkaya  -   19.02.2016

ilk başta sıkıcı gelen okudukça elinizden bırakamayacağınız kitap. Favorim Atticus dürüst ve kibarlığından her koşulda ödün vermeyen adam tabi scout ve jem'i ayrı seveceksiniz :).Kitapta iyi konulara değinmiş hitlerin yaptığını eleştiren öğretmenin siyahilere yapılanı görmemesi gibi.Kimse kendi yaptığı zulmü görmez gibi geldi bana.

M
Mehmet Tokay  -   07.12.2015

Bir öğretmen olarak çocukların gözünden Dünya'ya bakmak içimi ısıtıyor. Özlenilen romalardan...

M
Merve Erol  -   12.03.2016

Öncelikle daha ilk cümlesinden derin anlamlar içeren bir kitap şuan merak ettiğiniz :) insanların içindeki saf duyguları kaybedişinin normal olarak karşılanıp kabul edildiği (ve içinde bulunduğumuz) sistem içindeki bir çocuğun gözünden yansıyan olaylar içeriyor. Her yaşa hitap edebilecek hatta yıllar sonra özlenip ele alınacak derece değerli güzel mesajlar verdiğini de söylemeden edemeyeceğim. Yazar, insan sevgisinin; ırk, din, dil ayrımı gözetmediğini çocuklar gözünden dile getirmekle...devamını oku

D
Damla Öztürk  -   10.02.2016

Dönemin yapısını bir çocuğun gözünden okuyacaksınız.Okumanızı tavsiye ederim.

M
Muratcan Yusufoğlu  -   24.02.2016

ırk ayrımını, toplumlarda bıraktığı etkiyi görmemizi sağlayan akıcı bir kitap

R
Rümeysa Zengin  -   21.02.2016

Koca koca insanların anlamak istemediğini küçücük Scout anlatmıştı en güzel. Şimdi Scout da öksüz kaldı...

L
Leyla Coşkun  -   20.02.2016

Önyargılardan kurtulmanın önemini anlattığı için ortaöğretim ve öncesi çocukların okumasında daha faydalı bir eser.

A
Alev Aydınlı  -   19.02.2016

okudukça insanı saran, olay akışı kurgusu çok güzel bir kitap. ancak okuduktan sonra devamı "tespih ağacının gölgesinde" için de aynı şeyi beklemeyen. resmen hayal kırıklığı.

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   16.02.2016

bir insanın dili ırkı rengi ne olursa olsun her zaman insandır

E
Eda Kan  -   10.02.2016

Ten rengi ayrımlarının yanlışlığının yanında iyi insan olma dersleri veriyor bize harper lee ve belki de sadece yazdığı iki kitaptan biri olduğu için bile okunmayı hak ediyor bu kitap .

T
Tunahan Uygun  -   07.02.2016

Bir dönem sırf ten rengi için yapılan zulümler o kadar acı ki.Bu zulmün ve haksızlığın en iyi örneği bu kitapta anlatışmış.Küçük bir kız çocuğundan dinleyeceğiniz bu hikaye beni derinden sarsmıştı.Hala en favori kitaplarımı soranlara bülbülü öldürmek kitabını da örnek gösteririm.

G
Gizem Özkan  -   10.12.2015

Neden daha önce okumadım dedirtti bana. Öyle güzel bir anlatımı var ki, bir yandan da insanı arsanın bir yapısı var. Dürüstlük, adalet, eşitlik, baba çocuk ilişkisini. Hemen yazarın diğer kitabını sipariş ettirecek kadar güzeldi.

Ö
Özlem Yüksel  -   06.03.2016

Normalde bu tarz kitapların olay akışına ısınmanız uzun sürer ve siz alışınca kitap biter ama bu kitap sizi hemen olayın içine alıyor ve çocuğun gözünden olayları akıcı şekilde aktarıyor

H
Hatice Çağlar  -   02.03.2016

Adını çok duymuştum ama bir türlü ne içeriğine bakmıştım ne de kitabı almıştım.Sonunda alıp okuduğumda daha önce okumamış olmanın pişmanlığını yaşadım.Bu kitap sayesinde edebiyata olan ilgim kitap okuma isteğim arttı.Yine bu kitap sayesinde bazı kötü huylarımı bıraktım.Mesela kimseyi tanımadan sadece diğer kişilerden duydugum zırvalıklarla yargılamamayı öğrendim.Ve 2.kitabı çoktan sepetime ekledim.Onu okumayı sabırsızlıkla bekliyorum

N
Nilay Yavuz  -   09.09.2016

Bir çocuğun ağzından anlatıldığından olsa gerek hiç fark etmediğimiz ufak detayları fark etmemizi ve yeniden düşünmemizi sağlıyor. Bir baş yapıt. Bize hayata tarafsız bakmayı öğretiyor.

K
Kevser Öztürk  -   01.09.2016

Güzel kitap

B
Burhan Saydut  -   27.07.2016

Harper Lee, Bülbülü Öldürmek eseri yazarın, kaleme almış olduğu tek kitabıdır. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra 1900’lü yılların Amerika’da yaşayan siyahi vatandaşlar için tam bir zulüm yılları olduğunu anlıyor. Çünkü yazar, Amerika’da yaşayan siyahi vatandaşların, toplumun her kesimi tarafından nasıl dışlandığını ve yapılan renk ayrımcılığını etkileyici bir şekilde okurlarına anlatmıştır. Ayrıca yazarın, küçük bir kızın bakış açısıyla olayları anlatması çok iyi bir fikir olmuş. En azından...devamını oku

C
Cansu Dere  -   30.06.2016

Kitabın insanı etkileme potansiyeli çok yüksek. Kitap iki işlemi bir arada gerçekleştiriyor; yazarın kendi çocukluk yılları olduğu için o döneme ait siyasi düşüncüleri, bazı yaşanmışlıkları, ırkçılığı birinci ağızdan dinlemiş oluyorsunuz. Diğer işlem ise küçük çocuğun saflığında örneğin ırkçılığın nasıl göründüğünü, aslında sadece ırkçılık da diyemeyiz genel olarak insanları nasıl göründüğünü de öğrenmiş oluyoruz.

Z
Zeynep Havva  -   23.06.2016

Bir baba faktörü küçük bir kızın gözünden ancak bu kadar masum ve güzel anlatılabilir. Babasız büyümüş çocuklar için özellikle etkileyici bir kitap. En güçsüz zamanlarımda sarıldığım bu kitabı şiddetle tavsiye ederim. Masumiyet, sevgi, umut ve hayata dair çok şey bulabileceğiniz bir kitap. Lütfen okuyun ve tavsiye edin.

Z
Zeynep Boz  -   13.06.2016

Günümüz popüler romanlarından uzak içinizde eski dönemlerin çarklarını hissedeceğiniz bir tür. Harper Lee'nin muhteşem kaleminden çıkan Bülbülü Öldürmek herkesin okuması gereken ve insana muhakkak bir şeyler katacağını düşündüğüm bir roman. Sosyal konulara ilginiz varsa ve bir kitabı okurken her cümleyle büyülenmek istiyorsanız, tavsiye edebilirim.

B
Betül Kumlu  -   31.05.2016

Okuduğum ilk sayfalardan itibaren en sevdiğim kitaplardan biri olacağını anlamıştım. Bu kadar güzel okunan akıp giden bir kitap okumamıştım daha önce. Herkesin mutlaka okuması gereken, insan sevgisinin ve eşitliğin en güzel işlendiği romanlardan. Filmini de izlemeyi unutmayın :)

Ş
Şeyma Mektepli  -   27.04.2016

Tüm naifliği ile mutlaka okunmalı...

T
Tuğçe Kozak  -   25.04.2016

Başta sıkıcı olsa da sonradan etkisi altına aldığında kitap bitmiş oluyor. :( Tavsiye edilir.

M
Melike Aksaya  -   12.04.2016

Bülbüller bizi eğlendirmek için şarkı söylemek dışında bir şey yapmaz. İnsanların bahçelerindeki bitkileri yemezler, mısır ambarlarına yuvalanmazlar, tek yaptıkları iş bize içlerini dökmektir. İşte bu yüzden bülbülleri öldürmek günahtır.
sadece bu söz için alınır

N
Nilgün Varol  -   07.04.2016

mükemmel bir baba örneği mükemmel bir anlatım ve kahramanlar ile okurun arasında ki tüm duvarları yıkan sevgi dolu bir eser.Tavsiye ederim :)

S
Sinemnur Gulen  -   01.04.2016