• Bülbülün Kırk Şarkısı
    Bülbülün Kırk Şarkısı
    Bülbülün Kırk Şarkısı

Bülbülün Kırk Şarkısı

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Gönüllere şifa bir hayat hikayesi: Hazret-i Muhammed… Selamlar ki, şeker dudaklıların vuslatı gibi içtendir, elbette onadır. Hasretler ki, aşıkların avazı kadar yanıktır, elbette onadır. Övgüler ki, özlem sözlerince füzun ve arzular ki sevgililerin saçları misali uzun, ona, hep ona, hep onadır. O ki güldür, o ki sevgilidir, bütün mecburiyetler onadır. Çölde alevlerle küfürler kavururken insanlığı ve bir gün ortasında kızıl kayalara çarparken vahşetlerin tutuşturduğu dalga dalga nefesler, bir melek adını andı onun. Sözcükler henüz yetim, sevgiler hançer sokumlarına mahkumdu. Goncalardan kan damlıyordu gülistanlara ve çırçır böceklerinin rüya aralığında cinayetler işleniyor; babalar kızlarını toprağa diri diri gömüyordu. Cinnet karargahına dönen yüreklerde hep aynı boşluk vardı ve masum kelebekler çarmıha geriliyordu, yalnızca masum oldukları için... Zaman öyle bir zaman, mekan öyle bir mekandı… Ebabiller kara yere kararken Ebrehe’nin fillerini, gonca ana rahminde yetim kalıverdi. Kabe’nin duvarını bir kırlangıç kucaklamıştı oysa, çığlık çığlığa… Ardından bir şair kollarını açıp haykırmıştı: “Yaklaşıyor yaklaşmakta olan!.. Yaklaşıyor yaklaşmakta olan!.. Yaklaşıyor yaklaş…” Avizesi cevza, ışığı dolunay idi gecenin... Yaklaşmakta olan, bir gül olup açtı ve yeminler edildi ömrüne. Gül açınca taşırdı insanlığın sevinç ırmaklarını ve dünya ilk kez dünya olduğunu hissetti. Bir bülbül gülün aşkına yanmış, yanmaktan kana boyanmıştı. Anlatıyordu: Zaman o gül gibi gül görmedi zaman olalı Gülün güzelliği dillerde dasitan olalı Peygamber Efendimizin hayat hikayesi… İskender Pala’nın güçlü kaleminden…

İki Dirhem Bir Çekirdek

İki Dirhem Bir Çekirdek

İskender Pala

10,5 TL
Katre-i Matem

Katre-i Matem

İskender Pala

7,42 TL
Katre-i Matem

Katre-i Matem

İskender Pala

16,5 TL
İki Darbe Arasında

İki Darbe Arasında

İskender Pala

11,25 TL
Mevlana

Mevlana

İskender Pala

7,5 TL
Kitab-ı Aşk

Kitab-ı Aşk

İskender Pala

5,92 TL
Hoş Sada

Hoş Sada

İskender Pala

7,5 TL
Kadılar Kitabı

Kadılar Kitabı

İskender Pala

5,62 TL
Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun

İskender Pala

9,38 TL
Muhteşem Şair Muhibbi

Muhteşem Şair Muhibbi

İskender Pala

9,38 TL
Dünyada çiçekler yetimdi, zaman yetimdi, dünyadaki her bir insan yetimdi, her bir bitki yetimdi, gül yetimdi, bülbül yetimdi. Dünya çaresizlik ve acı içinde kıvranıyordu. Savaşlar yüzünden yeryüzü kan kokmaya başlamıştı. Babalar, kız evlatlarını sırf utançlarından dolayı diri diri gömüyordu. İnsanlar, helvadan ve taştan yaptıkları putlara tapıyorlar, hatta zorda kaldıkları zaman helvadan yaptıkları putları bir güzel yiyorlardı. Dünya karanlıklar dünyasıydı. Masum insanlar, hiç acımadan çarmıha gerilerek öldürülüyordu. Ve O geldi, dünyaya güneş doğdu. Tüm karanlıklar aydınlandı. Kabe'de bulunan putlar kırıldı. Hüzünlü akan ırmaklar, neşe içinde şırıl şırıl akmaya başladı. Bülbül, gülüne başka türlü şarkı söyler oldu. O geldi ve çiçekler, zaman, bitkiler, insanlar ve dünyada ne varsa hepsi yetim kalmaktan kurtuldu. O geldi ve babalar kız evlatlarından gurur duymaya başladı. O geldi, Muhammed geldi ve kan kokan dünya gül kokmaya başladı. İskender Pala, Bülbülün Kırk Şarkısı eserinde Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatını okuyacaksınız.   İnsanlara Bülbül ile Gülün aşkı ne zaman başlamıştır diye sorulsa bu soruya çoğu insan cevap veremez. İnsan, bülbülün güle aşık olduğunu bilir ama bu aşkın ne zaman başladığını hiç merak etmez. Çünkü insan, bülbülün güle aşkının ezelden olduğunu bilir. Oysaki bülbülün güle aşkı Hz. İbrahim (r.a) ile başlamış ve Hz. Muhammed (s.a.v) ile doruk noktaya ulaşmıştır. İskender Pala, Bülbülün Kırk Şarkısı eserinde bu aşkı öyle güzel ve akıcı bir hikayeyle ele almış ki son sayfayı okuduğunuz zaman bitti diye üzüleceksiniz. İskender Pala, Bülbülün Kırk Şarkısı eserini okuduktan sonra Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatı ancak bu kadar güzel ve etkili anlatılır diye düşünecek ve yazara hayran kalacaksınız. Bu eseri okurken esere hızlı bir giriş yapsanız da daha sonra sırf eser bitmesin diye yavaş yavaş okumaya başlayacaksınız. Yazar, dini ve edebiyatı sentezlemede ki yeteneğini bu eserinde de fazlasıyla göstermiş.  İskender Pala, 1958 yılında Uşak ilinde dünyaya gelmiştir. Yazar, Divan Edebiyatı alanında doktora yapmıştır. Edebiyat araştırmacısı sıfatıyla bir takım yayın organlarında makaleler yayınlanmıştır. Her eseri ile edebiyat dünyasında yankı uyandırmayı başarmıştır.
Yorum Sayısı: 7

okuması basit zevki bir siyer kitabı

P
Pala Okur  -   01.02.2016

bu kitaptan oniki adet aldım , kitabı henüz okumadım . yengemler altın gününde bu kitaptan bahsetmişler kitaptan bazı bölümler okumuşlar .kadınlar çok beğenmiş . yengem beni arayıp altıngünündeki hanımlar bu kitap dan istiyor oniki adet iste dedi .bende getirttim . oniki orta yaş üstü altıngünü kadını bu kitabı okuduğuna göre kitabın güzelliği tartışılmaz . bu bayanlar bu kitabı banada tavsiye ettiler .

M
Murat Haşhaş  -   02.02.2016

İskender Pala, Bülbülün Kırk Şarkısı eserinde bir bülbülün dilinden Peygamber Efendimizin hayatını anlatıyor. Bu eseri okuduktan sonra anladığınız en önemli şey Müslümanın, Müslümandan başka düşmanının olmadığıdır. Günümüzdeki Müslümanların, Kur’an ve sünnetten uzak yaşayarak İslam’ı, nasıl parçalara ayırdığını yazar, eserinde okurlarına çok iyi ifade etmiştir. Yunus’un, Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü sözünün bir hayat felsefesi haline getirilerek insanlara, sırf insan olduğu için sevgi...devamını oku

N
Nur Gülen  -   30.06.2016

Klasik İskender Pala romanı. Peygamber Efendimizin (sav) hayatına bir de roman okuyarak şahit olmaya çalışmak cilt cilt kitap okumaktan korkanlar için iyi bir seçenek. Okuyun okutun vesselam.

S
Salih Sert  -   01.05.2016

Peygamberimizi anlatan harika bir eser. Kalemine sağlık İskender Pala

Z
Zeynep Eriman  -   02.03.2016

Siyer bilgisi olmayanlara tavsiye ederim. Daha önce bir kaç siyer kitabı okumuşları sıkacak bir kitap. Fakat daha önce ayrıntılı bir şekilde Peygamberimizin hayatını okumayanlar için kısa bir sürede okunacak bir kitap.

M
Mehmet Demir  -   28.02.2016

Kırk şarkıda kırk kere öldüm. Muhteşem bir siyer kitabı.

E
Erdal Koyunsever  -   21.02.2016