Büyük İskender
% 31indirim

Büyük İskender

  • 13,00 TL8,97 TL

    hopi kampanyası
    0,45 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Büyük İskender e-kitabı

İskender, Yunan Krallıklarının birine taht veliahdı olarak dünyaya gelmişti. Yunanlıların ve Romalıların enerjisine, girişimcilik ve askeri becerilerine büyük ölçüde sahipti. Ordular kurdu, Avrupa ve Asya arasında sınırsız yollar katetti ve kariyerinin 12 senesini Asya ordularını dağıtarak, en görkemli şehirleri fethederek, ilerleyişine karşı çıkan kralları, prensleri ve generalleri alt edip esir alarak, Asya’nın kalbine doğru askeri zaferlerle dolu bir yolculuğa harcamıştı. Bütün dünya bu genç adamın gerçekleştirdiği fetihleri, küçük bir ordu ile devamlı olarak kazandığı zaferleri ve elde ettiği hazineleri merakla takip ediyordu.

Büyük İskender’in yaşamına ışık tutan bu eser, büyük hükümdarın, doğumundan ölümüne değin tüm yaşamını anlatıyor; çocukluğunu, karakterini, askeri dehasını, fetihlerini, savaşlarını…

Bu kitap, bir insan ve hükümdar olarak İskender’i aynı zamanda o dönemi tanımak için oldukça yetkin bir kaynak...


            İnsanlar, doğduklarında sıradan bir insan olarak da, önemli bir insan olarak da doğabiliyorlar. Büyük İskender de dünyaya sıradan bir insan olarak gelmemişti. O, Yunan Krallıklarının birinin veliahdıydı. Yunan ve Romalılar, dünyaya girişimcilikleri, enerjileri ve askeri becerileri ile nam salmıştı. Büyük İskender ise genleri gereği midir nedir bilinmez ama bu üç özelliği de fazlasıyla taşıyordu. Büyük İskender, dünyaya öyle bir nam salmıştı ki onun adını duyanlar, o an hangi pozisyonda bulunursa bulunsun ayağa kalkıp, saygı duruşuna geçiyordu. Nasıl geçmesindi ki? Onun karşısında ne krallar, ne prensler, ne de generaller durabiliyordu. Hepsini bir şekilde alt edip, esir ediyordu. Dünyanın en görkemli şehirlerini ele geçirerek kontrolü altına almıştı. Ordular kurmuş, Avrupa ve Asya’da aştığı yolların sınırı belli değil, Asya ordularını dağıtmış vakarlı bir komutandı. Bütün dünya işi gücü bırakmış, Büyük İskender’in küçük ama büyük işler yapan ordusundan, fethettiği yerlerden ve elde ettiği hazinelerden bahsediyordu. Jacob Abbott, Büyük İskender eserinde işte böylesine büyük bir komutanın hayatı hakkında okurlarını bilgilendirmeye çalışmıştır.

            İnsanlar, her nedense varlığı ve gücü görünce hemen karakter değişikliğine giriyorlar. Büyük İskender, bunun dünya tarihindeki en tipik örneklerinden biridir. Büyük İskender, varlığı ve gücü avucunun içine almadan önce temiz yürekli, ılımlı, aşırıya kaçmayan ve adalet duygusuna sahip biri iken, varlığı ve gücü eline alınca yüzde yüz dönmüş ve karakterinde yer alan bu özelliklerinin hepsini kaybetmiştir. Jacob Abbott, Büyük İskender eserinde İskender’in bu karakter değişimini kaleme alarak okurlarına bir gün varlık ve güç sahibi olursanız, bunların karşısında vakarlı bir şekilde durun, esas büyüklük budur demek istemiştir.

            Bir insan, etrafındaki insanların sevgisini ve saygısını kaybediyorsa çuvaldızı karşıya değil, kendisine batırması gerekir. Jacob Abbott, Büyük İskender eserini okuyan okurlar, Büyük İskender’in hayatından bu çuvaldız durumunu çok iyi idrak ediyorlar. Bir insanın, nasıl değişebileceğinin ve adının başında büyük olmasına rağmen kendisini nasıl küçültebileceğini öğrenmek istiyorsanız, bu eseri mutlaka okumalısınız.

           

            Jacob Abbott, 1803 yılında Hallowell, Maine’de dünyaya geldi. Yazar, dünya edebiyatına üretkenliği ile çocuk kitaplarından, popüler bilime kadar birçok alanda eser kazandırmıştır.   

Yorum Sayısı: 1

Jacob Abbott, Büyük İskender eserinde tarihe mal olmuş bir şahsiyet olan Büyük İskender’in yaşamını konu edinmiştir. Büyük İskender, küçük bir orduyla çok büyük işler başarmış, fetihler yapmış ve büyük hazinelere sahip olmuş bir hükümdardır. Özellikle Asya içlerine doğru yaptığı fetihler ile tüm dünyanın dikkatini üzerine toplamayı başarmıştır. Büyük İskender, Asya içlerine yaptığı fetihlerin yanı sıra Avrupa’yı da dize getirmiş ve önünde durmak isteyen her ordunun hakkından gelmesini...devamını oku

H
Hale Barış  -   01.07.2016