Büyük Yabancı
% 18indirim

Büyük Yabancı

Dil, Delilik ve Edebiyat Üstüne Konuşmalar
  • 17,00 TL13,94 TL

    hopi kampanyası
    0,70 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Filozofların edebiyat üstüne düşünmeleri her zaman ufuk açıcı ve heyecan verici olmuştur. İyi bir edebiyat okuru olduğunu bildiğimiz, kitaplarında kullandığı kıvrak dil hemen fark edilen Foucault, yeni yayımlanan bu konuşma metinlerinde 1960’larda kafasını en çok meşgul eden meselelerden üçünü ele alıyor: dil, delilik ve edebiyat. Birinci konuşmada deliliğin dil ve edebiyatla kesişme noktası üstünde durduktan sonra, ikinci konuşmada edebiyatın ve edebiyat eserinin dille ilişkisini yapısalcıların yönteminden esinlenen ama aynı zamanda ona eleştirel yaklaşan felsefi bir yöntemle irdeliyor ve edebiyat eleştirisinin ufkunda araştırılmayı bekleyen konulara işaret ediyor. Üçüncü konuşmadaysa Sade’ın kurmaca metinlerindeki hakikat iddiasının temelini araştırdıktan sonra, eserlerinde teorik söylevler ile kurmaca sahneler arasındaki ilişkiyi odağa alıyor ve bu söylevlerin edebi ve felsefi işlevini inceliyor.


Diğer kitaplarında olduğu gibi zekice fikirler, gözlemler, eleştirilerle dolu bu metinler hem Foucault okumayı sevenler için hem de edebiyata felsefeyle yaklaşma çabasını önemseyenler için zevkli bir okuma vaad ediyor.


Fransız düşünür Michel Foucault'nun "Dil, Delilik ve Edebiyat Üstüne Konuşmalar"ını kapsayan Büyük Yabancı adlı kitabı, edebiyata içkin meseleleri çok farklı bir perspektiften sunmaktadır okurlarına. Bilhassa delilik, tımarhaneler, gündelik hayat ve iktidar konularının birbirleriyle doğrudan ilişkileri üzerine kafa yoran Foucault, bu kitabında bu ilişkilere bir de edebiyatı dahil etmiştir. Söylem ve dil üzerine yürüttüğü çalışmalarıyla sosyolojiye bambaşka bir odak oluşturmuş olan Foucault, edebiyatın da söylem gibi irdelenmesi gereken ve sonsuz sayıda anlam ve gönderge taşıyan bir alan olduğu fikrindedir. Delilik meselesinde yaptığı yorumlarla paralellikler taşıyan edebiyat meselesi bu anlamda Foucault'nun kurduğu düşünsel çerçeveyi anlamak bakımından oldukça önemlidir. Söylemin oluşturulduğu edebiyat, edebî olmanın yanı sıra birçok farklı fikri ve amacı taşıyan çok katmanlı, oldukça sembolik göndermeleri olan bir alandır Foucault için. Dili düşüncenin ortadan kaldırılması olarak gören, bu sebeple dilin yapıcı olduğu kadar yıkıcı bir gücü de olduğunu savunan Foucault, delilikten çok da farklı olmayan bir edebiyattan söz eder:

"Evet, dilin işe yarayabileceği tek kullanıma geldi sıra: Delilik aracı, düşüncenin yok edilmesinin aracı, kopuş aracı, akıldışılıkların labirenti olma."

Bu sözleriyle dilin de delilik gibi mevcut olanı, inşa edileni ve güç aracı hâline getirilen şeyleri yıkabilme potansiyelinden söz eder Foucault. Derrida gibi söylem ve dil konusunda yapıbozumcu bir yaklaşıma sahip olan Foucault, bu sayede insanları kontrol etmek adına düzenlenen aygıtları da bozguna uğratma amacı taşır. Dili bunun bir aracı olarak gören Foucault, delilik gibi edebiyatın da öngörülemez, bu sebeple kontrol edilemez bir mecra olduğunu savunur. Kontrol edilemediği ve makul sebeplerle açıklanamadığı için delilik nasıl mücadele edilmesi en güç meselelerden biriyse, edebiyat da onun için aynı konuma sahiptir. İtirazın bir aracı olarak ele aldığı edebiyat üzerine delilikle kurduğu paralelliklerle yaptığı bu konuşmalar, Michel Foucault'nun radyo programlarında veya derslerinde yapmış olduğu konuşmaların sadık kalınarak kayda geçirilmiş hâlidir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.