Çalışan Gençlik ve Değerler

Çalışan Gençlik ve Değerler

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Günümüzde artan intihar olayları, uyuşturucu kullanma oranlarının ilkokul seviyelerine inmesi, şiddetin pek çok versiyonunun sürekli medya ve toplumda gözlemlenmesi, yüce ve yüksek değerlerin sanki eskimiş gelenek gibi algılanması daha çok sosyal değişim evresi içerisinde gençlik üzerinde etki bırakmakta ve gençlikle birlikte yaşama alanında görülmektedir. Ancak biliyoruz ki değerlerini kaybetmiş ve başkalarının değerlerini yaşayanların dünyaya sunacakları yeni bir medeniyet olamaz. Çünkü başkalarının gölgesinde kalanların da kendi gölgeleri olmayacaktır.


Ayrıca teoride kalan ve yaşanmayan değerler, denizin dibindeki inci gibidir. Değerlidirler ancak kullanılmadıkları için bir işe yaramazlar. İşte bu çalışmada değerlerin; bir yönüyle insanın davranışlarını yönlendirici bir güç olması sebebiyle psikolojiyi, toplumun yaşantısını etki eden yanıyla sosyolojiyi, her kültürün kendine has bazı değerler taşıması sebebiyle antropolojiyi ve her dinin toplumu düzene koyma ve mutluluğunu sağlama amacıyla getirdiği emirleri vasıtasıyla da tefsir ve hadis bilimini yakından ilgilendirdiği dikkate alınarak interdisipliner bir perspektif uygulanmıştır. Bir anlamda denizin dibindeki incilerin göz önüne farklı sunumlarla getirilmesi amaçlanmıştır.


Çalışmanın merkezi kavramları değerler ve çalışan gençlik olarak belirlenmiş, bu çerçevenin tamamlanabilmesi için konular oluşturulmuş ve alanında uzman ilgili Akademisyenlere teklif edilmiştir. Çalışmada gündemde olan değerler eğitiminin okullardaki programlara katkısı, etkisi ve projeksiyonu hedef alınmamıştır. Ancak daha çok temel değerler etrafında konular işlendiği için okullarda da istifade edilebilecek bir eser ortaya çıkmıştır.


Çalışma temel olarak akademik bir eser olarak tasarlanmamış, üslup, atıf ve konular daha çok lise seviyesi eğitim düzeyine sahip kişiler baz alarak dizayn edilmiştir. Bu yüzden sade, akıcı ve anlaşılır bir üslup olması konusunda özen gösterilmiştir. Anlamlandırılması, bilgiye dönüştürülmesi ve bu bilginin de kişisel hayatlarımıza yansıyarak başkalarının gölgesinden kurtulup gerçek inci Mü’minler olmamız dileğiyle.


İki Dünya Bir Aile

İki Dünya Bir Aile

Özcan Güngör

14,4 TL
Mavi Düş

Mavi Düş

Özcan Güngör

3,3 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.