Camiu Beyani'l-İlmi ve Fadlihi
% 25indirim

Camiu Beyani'l-İlmi ve Fadlihi

İlmi Taşımak ve Aktarmak İçin Gerekli Olan Hususlar
  • 43,20 TL32,40 TL

    hopi kampanyası
    1,62 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bütün tarihçiler, onun ilmini övmek ve faziletini itiraf etmek hususunda ittifak etmişlerdir. İşte onun talebesi Humeydi, onun hakkında şöyle demektedir: Ebu Ömer, Mekke’nin hafızı, kıraat alimi, fıkıhtaki ihtilafları iyi bilen, hadis ve rical ilimlerinde uzman, hadis dinlemesi eski olan pek meşhur biridir.


Baci dedi ki: Endülüs’te hadis ilminde Ebu Ömer b. Abdi’l-Berr gibisi yoktu.


İbni Büşkuval dedi ki: O, asrının imamı ve zamanının tek adamıdır. İlim talebine devam etmiş ve çeşitli ilimleri okumuştur. Kendisinden önceki Endülüs alimlerini geçecek şekilde, ilimde üstün olmuştur.


İbnü’l-İmad dedi ki: O, büyük alimlerden biri ve pek çok kitabın sahibidir… Mağrib ahalisinde, ondan daha büyük bir hafız yoktur. Bununla birlikte o, sika güvenilir, dindar, temiz ve dürüst, fıkıh, Arap dili ve tarih ilimlerinde derin bilgi sahibi olan biridir.


İbni Hazm dedi ki: Ben, hadis fıkhı üzerine konuşmak hususunda onun gibi birisini asla tanımıyorum. Ondan daha iyi birisi nasıl olsun ki?


İbni Ferhun da şöyle dedi: O, Endülüs alimlerinin şeyhi hocası, muhaddislerinin büyüğü ve aktarılan sünnet hususunda Endülüs ehlinin en büyük hafızıdır. Hıfz ve sağlamlık alanında kendi zamanındaki insanların efendisi olmuştur.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.