Can-ı Yunus

Can-ı Yunus

  • Geçici olarak temin edilemiyor

Albümde yer alan eserler ve sembolizmalar:

1. Gayb: Alem-i Gayb’da Yunus Emre ruhunun varoluş tasviri.

2. Yunusname: Yunus’un lirik, naif ve melankolik müzikal karakter analizi.

3. Elif Biçare: Sarıköy’de Yunus aşkı ile atan bir çaresiz kalbin bir hayata mal olan umudu.

4. Od: Taptuk dergahı için odun toplayan Yunus’un doğaya, yıllara ve kendine meydan okuması, direnç ve kudret tasviri.

5. Taptuk Sultan Aşkına: “Kişi haktan imiş türlü nasibim” diyen Yunus’un Taptuk Sultan sevgisi ile yaratıcıya olan aşkı.

6. Aşk-ı Rumi: Yunus Emre ile Mevlana’nın Konya’da karşılaşması tasviri. Ney ve pan flüt Mevlana’yı, solo keman ise Yunus Emre’yi sembolize eder.

7. Dergahta Yeniden Doğuş: Taptuk dergahında Yunus Emre’nin içsel tekamülü, 03:12’de kemençenin girişi ile başlayan ve yükselen ritmik bölüm ruhun aydınlanmasını ve yeniden şekillenmesini tasvir eder.

8. Umut Yolcusu: Sarıköy’deki kıtlık neticesinde Hacı Bektaş Veli’den buğday istemek için yola çıkan Yunus’un yolculuk hikayesi, pastoral, lirik ve panoramik doğa tasviri. Solo çello Yunus Emre’yi betimler.

9. Hacı Bektaş’ın Huzurunda: Giriş dergah atmosferini, duyulan erkek korosu dergahtaki müritleri ve ritüelleri betimler. 03:24’deki yükseliş Hacı Bektaş ile buluşma anını anlatır. 03:42’de başlayan ney Yunus Emre’nin saflığını, kırılganlığını; zaman zaman duyulan çello ise mürşit Hacı Bektaş Veli’yi ve bilgeliği sembolize eder.

10. Balım Sultan: Taptuk Emre’nin kızı ve Yunus aşığı Balım Sultan’ın müzikal biyografisi. 05:20 de başlayan dramatik anlatım ise Balım Sultan’ın umutsuzca ölümünü anlatır.

11. Can Surete Gelince: Yunus Emre’de tanrısal tecelli, ölümü ve ilahi kavuşma tasviri.

12. Can-ı Yunus: Söz: Yunus Emre Divanı no:53                 .

13. Can-ı Yunus (Enstrumantal)


Hüzn-ü Diyar Kerbela

Hüzn-ü Diyar Kerbela

Can Atilla

16,99 TL
Altınçağ

Altınçağ

Can Atilla

25,88 TL
Aşk-ı Hürrem

Aşk-ı Hürrem

Can Atilla

17,14 TL
1453 Sultanlar Aşkına

1453 Sultanlar Aşkına

Can Atilla

17,14 TL
Cariyerler ve Geceler

Cariyerler ve Geceler

Can Atilla

17,14 TL

Epik, Osmanlı dönem albümlerimden sonra bu kez daha eskilere yönelerek Türk tasavvuf dünyasının temellerinin atıldığı Selçuklu döneminde zamana, geleceğe hükmeden ruh ve yön veren şahsiyetleri keşfetmek istedim. Can-ı Yunus albümü bundan sonraki üçleme albüm serisinin ilk çalışması niteliğindedir.

Yunus Emre ile ilgili müzik alanında bugüne kadar yapılmış tüm çalışmalar onun birer inci niteliğindeki satırlarından oluşturulmuş şarkılar ve ilahilerdir. Halbuki ben, onun dünyasının bir parçası olmaya gayret gösterdikçe, tasavvufi ve hayranlık uyandırıcı batıni mesajlar içeren bu satırların orijinaline sadık kalınarak, şiir olarak değerlendirilmesi, muhafaza edilmesi gerektiğine inandım. Bu yüzden onun sanatından yola çıkarak şiirlerini şarkı olarak bestelemek yerine, arayışlar ve ikilemlerle dolu hayat hikayesini anlatmak istedim. Bu sayede ortaya, onu tanımak isteyenlere kılavuz niteliği taşıyacak soyut bir müzikal biyografi çıktı.

2014 yılında yaptığım ilk araştırmalarım esnasında bugün bulunması muhtemel birçok Yunus Emre romanı, araştırma ve sempozyum notları okudum. Okuduklarımdan bana, bu yüksek şahsiyet hakkında bir albüm yapma cesareti veren çok az satır kaldı. Ta ki Nezihe Araz’ın Dertli Dolap romanını keşfedene kadar… Romanı bitirdiğim an bu albümün yapılabileceğine inandım.Bugün ne yazık ki Nezihe Araz’ın eserlerinin yeni baskıları yapılmıyor. Halbuki bu gizli hazinede öyle büyük ve benzersiz anlamlar saklı ki.Sizlere Yunus Emre hakkındaki duygularımı anlatan bu satırları yazarken yetersiz kaldığımı fark ettim ve Nezihe Araz‘ın Dertli Dolap adlı kitabının önsözünde bulunan şu dizelerin sizlere hislerim hakkında fikir verebileceğine inanarak sözü ona bırakmaya karar verdim.

Bu roman olmasaydı Can-ı Yunus bu çizgide olur muydu bilmiyorum. Bu yüzden Nezihe Araz’a çok şey borçluyum ve albümümü ona ve onun güzellikler saçan derin ruhuna ithaf ediyorum.Elinizdeki bu albüm; şair, eren sıfatlarıyla tanıdığımız, Türk dilinin baş mimarı, yüzyıllardır Türk tasavvufunun ışıldayan aynası, paylaşılamayan sevginin sahibi, halkının gönlünde, dilinde geçmişinde ve geleceğinde yaşayan Yunus Emre’nin sıra dışı hayat hikayesidir. Döneminin en önemli şahsiyetleri olan Mevlana, Hacı Bektaş Veli ve Taptuk Emre ile sükunet dostluğunda can bulmuş bir ikonik şahsiyet Yunus Can…Umuyorum ki hayatı hakkında çok şey bilinmeyen, daha çok dizelerinden tanıdığımız “Bizim Yunus” bu albümle bir kez daha anılır, yad edilir ve bu albüm onunla aramızda/aranızda mütevazı bir aşk köprüsü kurulmasına vesile olur...Kendimce bir ideal aşkıyla hazırladım Can-ı Yunus’u...

Elimden bu kadarı geldi...

-Can Atilla, Mart  2016

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.