Can Veren Pervaneler
% 26indirim

Can Veren Pervaneler

  • 19,00 TL14,06 TL

    hopi kampanyası
    0,70 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Divan Edebiyatı, geçmiş kültürümüzün eşsiz ve engin hazinelerinden biridir.


Divan edebiyatını anlarsak kültürümüzü, neler kaybettiğimizi ve neleri kazanabileceğimizi çok daha iyi anlarız. İşte bu eser bu konuda tam bir rehber.


“Can Veren Pervaneler” unutulmaya yüz tutmuş muhteşem mirasımız Divan Edebiyatı’nı küllerinden yeniden doğurmaya namzet ve okuyan herkese can verecek bir eser…


Bir sebeple o kadar iltifat ettiği şair Bâkî’ye öfkelenen Kanuni merhum, şiir kudretini konuşturarak onu memleketine sürgün yönünde ferman ısdâr eder:


Tabii biri şairlerin sultanı biri de Osmanlı Sultanı fakat ikisi de gönüllerin sultanı olunca ortaya aşağıdaki şaheserler çıkmış:


“Baki bed / Azm-i bülend / Bursa’ya red / Nefy-i ebed”


[Bâkî kötü adam; yüksek kararım odur ki -memleketi olan- Bursa’ya gönderilsin, bir daha da gözüm görmesin.]


Bu müstesna edebiyat için yine kendi kaleminden netice-i kelâm:
“Geçmiş Zaman Olur Ki Hayali Cihan Değer.”


İşte “Can Veren Pervaneler”, işte Divan Edebiyatı…


İşte Geldik Gidiyoruz

İşte Geldik Gidiyoruz

Hayati İnanç

9 TL
Can Veren Pervaneler 2

Can Veren Pervaneler 2

Hayati İnanç

12,58 TL
Can Veren Pervaneler 3

Can Veren Pervaneler 3

Hayati İnanç

14,06 TL
Can Veren Pervaneler 4

Can Veren Pervaneler 4

Hayati İnanç

14,06 TL

İnsanlar, yaşamlarında dostluk kurduğu insanlara çok dikkat etmelidir. Çünkü insanların, yaşam serüvenlerinin mecrasını ne anne ve babası, ne de yakın akrabaları belirlemektedir. İnsanların, yaşam serüvenlerinin mecrasını sadece dostluk kurduğu insanlar belirler. Bu nedenle dostlar, insanları yücelteceği gibi yerin dibine sokacak şekilde alçaltabilir. Hayati İnanç, Can Veren Pervaneler eserinde kötü insanlarla düşüp kalkan insanların, iyi olması zor değil, imkansızdır diyerek okurlarına, dostluk kurduğunuz insanları çok iyi tanıdıktan sonra dostluk kurmanızda büyük faydalar vardır uyarısında bulunmuştur.

İnsanlar, günümüzde ihtiyaçlarından çok daha fazla nimetlerin peşinde koşmakta ve bundan da herhangi bir rahatsızlık duymamaktadır. Hatta bu davranışlarını meşrulaştırıcı “Haram, helal ver Allah’ım, bu kulun yer Allah’ım!..” gibi sözler sarf edebilmektedir. Allah, her insanı rızkı ile yaratmıştır. O zaman dünyada olmaması gereken fakirlik niye var diye hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı ise insanların aç gözlülüğüdür. Hayati İnanç, Can Veren Pervaneler eserinde okurlarına dünyada nimet ummaktan vazgeçmelisiniz. Sizin, umduğunuz nimetlerin taliplisi çok sana da, bana da bir şey düşmez diyerek okurlarına, dünya nimetlerinin peşinde ihtiyacınızdan fazlasını elde etmek için koşmak beyhude çabadır. Sonuçta bir kefen yaptırdığınızda cebi olmadığını görürsünüz yani öbür tarafa dünya nimetlerini değil, amellerinizi götürürsünüz demek istemiştir. İnsanlar, geçmişlerine baktıkları zaman tüm ömürlerinin bir hayalden ibaret olduğunu anlarlar. Buna rağmen yine de gerçek huzurun ve mutluluğun bu dünyada olduğunu düşünür ve bu ikisinin peşinde hiç yılmadan ve yorulmadan koşarlar ama bulamazlar ve bulamayacaklardır. Yazarında, eserinde belirttiği gibi bu dünyada gerçek huzuru ve mutluluğu aramak beyhudedir.

Bazı eserler vardır ki yazarının ismini okuduğunuz zaman içeriğindeki bilgilerin değerini hemen anlarsınız. Hayati İnanç, Can Veren Pervaneler eseri de böyle bir eserdir. Divan edebiyatı, insanımız tarafından fazla ilgi görmez. Çünkü divan edebiyatının dili, insanımıza ağır gelir ve divan edebiyatı alanında yazılmış eserleri anlamakta zorlanır. Yazar, bu eseri ile durumu tam tersine çeviriyor ve divan edebiyatının da herkesin anlayabileceği sade bir dille yazılabileceğini gösteriyor.

Hayati İnanç, 1961 yılında Denizli’de dünyaya gelmiştir. İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Hayatta yaptığım en güzel yatırım, insanlara yaptığım yatırımdır diyerek insanlara vermiş olduğu değeri göstermiştir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.