Canım Aliye, Ruhum Filiz
% 10indirim

Canım Aliye, Ruhum Filiz

  • 10,00 TL9,00 TL

    hopi kampanyası
    0,45 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Büyük sıkıntıların yaşandığı çalkantılı dönemlerde bile ailesinin sorumluluğunu taşıyan bir yazarın eş ve baba olarak portresini çizen bu mektuplar, Sabahattin Ali’yi yakından tanımamızı sağlıyor.

 

“Bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakın olmayacak. Beraber Almanca öğreneceğiz, ben İngilizce öğrenmek istiyorum, beraber  İngilizce dersi alacağız, ben kitaplar tercüme edeceğim, bunları beraber okuyacağız, neşeli ve kederli olacağız, ne olursa olsun, bütün bunlar hep beraber, hep ikimizin iştirakiyle olacak ve başka hiç kimse karışmayacak.”

 


Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali

9,35 TL
İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali

12,48 TL
Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali

11,05 TL
Sırça Köşk

Sırça Köşk

Sabahattin Ali

9 TL
Değirmen

Değirmen

Sabahattin Ali

8,1 TL
Yeni Dünya

Yeni Dünya

Sabahattin Ali

9 TL
Bütün Şiirleri

Bütün Şiirleri

Sabahattin Ali

10,2 TL
Kamyon

Kamyon

Sabahattin Ali

5,4 TL
Çakıcı'nın İlk Kurşunu

Çakıcı'nın İlk Kurşunu

Sabahattin Ali

8,1 TL
Kağnı Ses Esirler

Kağnı Ses Esirler

Sabahattin Ali

11,9 TL
Sabahattin Ali, Canım Aliye, Ruhum Filiz eserinde yer alan mektuplar ile yazarı daha yakından tanıma imkanına kavuşuyoruz. Bu eser ile geçirdiği onca çalkantılı yaşama rağmen yazarın aile hayatını hiç ihmal etmediğini öğreniyoruz. Bu mektuplar ile aslında okurlar da bir bakıma öze dönüş yapıyor. Çünkü günümüzün teknolojik imkanları sayesinde mektuplaşmayı unutan insanlar, eskiden insanların birbirleriyle iletişimlerinde mektupların ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha anımsıyorlar ve mektuplara olan hasretlerini bu eser ile gideriyorlar. Bu eseri okuyan genç nesillerde mektuplara karşı bir ilgi uyanacak ve sevdikleriyle bir süreliğine de olsa mektuplaşma isteği duyacaklardır. Sabahattin Ali, Canım Aliye, Ruhum Filiz eserinde yer alan mektuplarının birinde “Sen bu karanlık ömrümün içine bir sevinç ışığı gibi, kurumaya yüz tutan ekinlere can veren bir nisan yağmuru gibi birdenbire geldin” demesi insanı alıyor ve özlemini duyduğu diyarlara götürüyor. Bu eserin en ilgi çekici tarafı ise mektupların üzerinden neredeyse bir asır geçmesine rağmen halen insanları tesiri altına alabilmesidir. Bu da insanların şekilleri, cisimleri, adları değişse bile duygularının değişmediğinin en büyük ispatıdır. Yazarın, bu eserinde yer alan mektuplarda en çok keşfedilmesi gereken husus ise bu mektupların içerisine gizlenmiş olan yazarın hayat mücadelesidir. Sabahattin Ali, Canım Aliye, Ruhum Filiz eseri bir babanın nasıl olması gerektiğinin tarifi gibidir. Günümüzde insanlar, yoğunluklarını gerekçe göstererek evlatlarıyla gerektiği gibi ilgilenmemekte ve onlardan manen en çok ihtiyacı olan sevgiyi esirgemektedirler. Bu eserde, Sabahattin Ali’nin bir sürü sıkıntı içerisinde nasıl ailesine bağlı ve ilgili bir baba olduğunu okuyunca hem kendilerinden utanacaklar hem de demek ki insan ne kadar sıkıntıda olursa olsun, ne kadar yoğun olursa olsun ailesine bağlı ve ilgili bir baba olabiliyormuş diyecekler. Bu eserde yer alan mektuplar aslında okurlara insan olmanın ve insan kalabilmenin sırlarını detaylı bir şekilde veriyor. Sabahattin Ali, 1907 yılında Gümülcine’de dünyaya gelmiştir. Bazı insanlar vardır ya hiç eskimez. İşte Sabahattin Ali böyle insanlardan biridir. Çünkü öykülerinde öyle toplumsal mesajlar veriyor ki bu mesajlar üzerinden asır değil, asırlar geçse yine eskimez. Yazarı en iyi bu cümle anlatır.
Yorum Sayısı: 2

Sabahattin Aliyi seven ona hayranlık duyan birinin mutlaka okuması gereken bir kitap. Kitaptaki mektupları okurken Sabahattin Ali'nin yaşantısını, eşine duyduğu sevgiyi -ki bu benim hoşuma fazlasıyla gitti.- göreceksiniz. Kitabın güzel tarafı yan taraflarda mektupların asılları olması. Orda Sabahattin Ali'nin el yazısını merak edenler bu meraklarını da gidermiş olacaklar. İyi okumalar.

A
Ahmet Bayar  -   26.02.2016

Sabahattin Ali, Canım Aliye, Ruhum Filiz eseri ailesine yazmış olduğu mektuplardan oluşmaktadır. İlk sayfalarda yer alan mektupları okuyunca insan, mutlu bir aile tablosu ile karşı karşıya olduğunu düşünse de ilerleyen zamanlarda gelen sıkıntılı günler, bitmeyen çileler ve bunlar yetmiyormuş gibi bir de üstüne maddi sıkıntılar gelince insanı, yürekten yaralayan bir tablo ile kaşı karşıya kalıyorsunuz. Sabahattin Ali’nin, ailesine olan sevgisi sizlere, günümüzde aile kavramının ne kadar...devamını oku

D
Derya Cem  -   01.07.2016