Çello'ya İlk Adım - 1
% 19indirim

Çello'ya İlk Adım - 1

  • 25,00 TL20,25 TL

    hopi kampanyası
    1,01 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Eldar İskenderov


Eldar İskenderov kökleri kültürel geleneklere dayanan bi ailede dünyaya geldi. Üstün müzikal Yeteneği erken yaşta fark edilmiş ve yetenekli çocukları için Bakü Bülbül adına Özel Müzik Okulu'nun viyolonsel sınıfına kabul edildi. 1968-1973 yıllarında Üzeyir Hacı beyli adına Azerbeycan Devlet Konservatuarı'nda okudu.


Konservatuar mezuniyet sınavında Grigory Pekker  başkanlığındaki sınav komisyonunda bulunan  tüm üyelerden olumlu referanslar aldı ve üstün başarı ile mezun oldu.


1975-1977 yıllarında P. İ. Tchaikovsky adına Moskova Devlet Konservatuarı'nda Sanatta Yeterlilik diploması aldı. 1990 yılında Londra'da "Amedeus" yaz kurslarına katıldı. Ünlü uzman profesörler S. Aliyev, İ. Turich, V. Anshelevich, T. Priymenko'da dersler aldı. Dünya çapında ünlü profesörler M. Rostropovich ve G. Kozolupova ile çalışmalarını sürdürdü. Sanatçı Sovyetler Birliğinde gerçekleştirilen Transkafkasya Müzik Yarışma'sında "Onur Diploması" ve dereceler aldı. E. İskenderov kendine özgü parlak tonu, zengin vekendine özgü ses tınısı ile çalar.


Sanatçının repertuarı oldukça geniştir. Tanınmış bestecilerin eserleri dışında çok nadir çalınan eserleri de seslendiri. Azerbeycan bestecilerinin bir çok yeni eserinin  ilk yorumcusu olarak tanınır.


Y. Menuhin,  M. ResRostropovich,  Niyazi, 1. Bezrodniy. 5. Dudarova, 5. Shutey, R. Abdullavey, G. Aykal, R.Melik-Aslanov, S.Akçıl gibi şeflerle çalıştı.


Rusya, ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda, İspanya, Japonya Belçika, Tunus ve diğer bir çok ülkede orkestralar ile konserler vermiş; enstrümantal  trio konserleri ile Türkiye, Rusya, Gürcista, Almanya, Belçika, Letonya, Litvanya, Estonya, Ukrayna ve Fransa' da sahneye çıkmıştır.


E.İskenderov Azerbeycan Devlet Konservatuarı'nda (şimdi ki Bakü Müzik Akademisi) profesörlük yapmıştır. 1991 yılında Azerbeycan'da "Devlet Sanatçısı" , 2005 yılında ise "Milli Sanatçı" ünvanı almıştır.


2000 yılında Bakü'de Devlet Piyano Üçlüsü'nde ve Devlet Senfoni Orkestrası'nda viyolonsel grup şefliği yapmış, çeşitli solo ve eşlikli  konserler ve kayıtlar gerçekleştirmiştir. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültei'nde öğretim görevlisi ve Bilkent Akademik Senfoni ve Senfonietta Orkestralarında solist olarak çalışmıştır. İskenderov müzik kariyerinde bir çok ulusal, uluslararası prestijli festival ve yarışmalarda jüri üyesi olarak yer almıştır. Aynı zamanda Master-Class'larda yönetmiştir.


Sanatçının Azebeycan müziğini tanıtma amacı ile bir çok yayınlanmış kitabı bulunmaktadır. E.İskenderov'un birçok CD, DVD ve TV / Radyo kayıtları da sık sık yayınlanmaktadır.


2005 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda başladığı Profesörlük görevine halen devam etmektedir.


 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.