Çengnağme

Çengnağme

 • Geçici olarak temin edilemiyor
 1. 1. Kürdi Peşrev / Tanburi Angeli
 2. 2. Ney taksimi / Ney Taksimi
 3. 3. Nihavend Peşrev / Katip Çelebi
 4. 4. Rast İlahi / Hymn : Ey Aşık/ı Dildade / Şeyh Sadık Efendi Hz.
 5. 5. Nikriz Saz Semai / Şirin Pancaroğlu
 6. 6. Rehavi Peşrev / Derviş Mustafa
 7. 7. Hüseyni İlahi / Hymn:Severim Ben Seni Candan İçeru / Anonim
 8. 8. Çeng İçin Nişabur Peşrev / Bora Uymaz
 9. 9. Tanbur Taksimi / Murat Aydemir
 10. 10. Şirazda Bir Gece / Amir Mahyar Tefreshipour


Washington Post gazetesi tarafından “uluslararası ölçekte büyük bir yetenek” olarak nitelendirilen arpist Şirin Pancaroğlu’nun son CD’si  “Çengnağme” (Çengin Ezgisi) Lila Müzik etiketiyle yayınlandı.

Klasik müzik geleneğiyle yetişen Şirin Pancaroğlu, bir yandan arp konserlerini sürdürürken, diğer yandan ise geleneksel Türk Müziği, doğaçlama, tango ve avangart türlerindeki çalışmalarıyla da övgüler alıyor. Sanatçı bu CD’de,   17. yüzyıldan bu yana müzik sahnelerinden çekilmiş bir İran - Osmanlı enstrümanı olan çengin izini sürüyor ve Çengnağme için şunları söylüyor:

“Çengnağme’de çengin farklı kullanım alanlarını bugünün bakış açısı ile ortaya koymayı amaçladık.  Albümde çengin neredeyse toprakaltı rengini hatırlatan sesini tek başına duyururken, bu enstrümanı coğrafi akrabalığı bulunan, ney, kemençe, tanbur, lavta, kudüm, bendir gibi çalgılarla birleştirdik. Ayrıca  kelt arpı, kontrbas gibi iki farklı çalgı ve  insan sesiyle buluşturduk. Böylece bir tarafta eski eserler, diğer tarafta yepyeni besteler ve bunlar arasında köprü olan taksimlerle zenginleşen bir seçki sunduk.”

Bora Uymaz’ın müzik prodüktörlüğünü yaptığı, Tanbûrî Angeli, Kâtip Çelebi  , Şeyh Sâdık Efendi Hz., Derviş Mustafa  gibi geleneksel müziğimizden bestecilerin eserlerinin çağdaş bir bakış açısıyla yorumlandığı Çengnağme’de, günümüz bestecileri Bora Uymaz, Amin Mahyar Tafreshipour ve Şirin Pancaroğlu’nun besteleri de yer alıyor.  CD’de Şirin Pancaroğlu’na  müzik dostları Bora Uymaz, Murat Aydemir, Derya Türkan, Yavuz Akalın, Meriç Dönük, Volkan Ergen, Volkan Topakoğlu eşlik ediyor.

(Tanıtım bülteninden.)
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.