Ceza Muhakemesinde Sayısal (Dijital) Delil

Ceza Muhakemesinde Sayısal (Dijital) Delil

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sayısal delil, ceza muhakemesinde eylemin sabit görülmesi için kullanılan, bilişim sistemlerinden elde edilen verilerdir. Sayısal delile konu olacak veri bilişim sistemlerinde yer aldığından dolayı, bilişim sistemlerinden yargıcın önüne çıkarılıncaya kadar olan sürecin tanımlanması gereklidir. Nitekim sayısal delil, bir delil formu olarak itina ile yaklaşılması gereken bir kavramdır. Bu çalışmada, sanal olay yerinden yargıcın hükmüne kadar sayısal delil ele alınmıştır. Türk hukukunda sayısal delil elde etmeye yönelik asli koruma tedbiri olan CMK m. 134 çerçevesinde sayısal delile teknolojik ve hukuksal açıdan yaklaşılmıştır.

Çalışmada öncelikle sayısal delil ile ilgili temel kavramlara yer verilmiştir. Sayısal delilin elde edilmesinin hukuki olarak bir koruma tedbiri olduğu göz önünde bulundurulmuş ve söz konusu koruma tedbirinin temel hak ve özgürlüklerle ilişkisi ortaya konmuştur. Sayısal delilin elde edilmesinden mahkemeye sunulmasına kadar olan teknik süreç, adli bilişim alanında kullanılan metodolojilere de yer verilmek suretiyle, olabildiğince basit şekilde izah edilmeye çalışılmıştır.

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak sayısal delilin elde edilmesinde karşılaşılabilecek sorunlar ile çözüm önerilerine de yer verilmeye gayret gösterilmiş, bu alanda zengin bir yargı içtihadının bulunduğu Amerikan hukukundan yargı kararları sıklıkla kullanılmış ve uygulamadaki sorunlar da aktarılmaya çalışılmıştır.

 

Konu Başlıkları;

Sayısal Delil ile İlgili Temel Kavramlar

Çalışmada Kullanılacak Terim Sorunu

Benzer Kavramlarla Karşılaştırılması

Ceza Muhakemesinde Sayısal Delil Elde Etmenin Hukuki Niteliği

Koruma Tedbiri Kavramı

Tedbirin Temel Hak ve Özgürlüklerle İlişkisi

Ceza Muhakemesinde Delil Kavramı

Delil Türü Olarak Sayısal Delil

Sayısal Delilin Bulunacağı Ortam

Sayısal Delil Elde Etme Metodolojileri

Sayısal Delilin Elde Edilmesi Aşamaları

Mukayeseli Hukukta Sayısal Delilin Aranması, Kopyalanması ve Elkonulması

Türk Hukukunda Sayısal Delilin Aranması, Kopyalanması ve Sayısal Delile Elkonulması

Tedbir Sonucunda Elde Edilen Delillerin Değerlendirilmesi


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.