Ceza Yargılamasında Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat
% 2indirim

Ceza Yargılamasında Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat

  • 45,00 TL44,10 TL

    hopi kampanyası
    2,21 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yapılan bir ceza yargılamasında, yargılama sonunda verilecek kararların uygulanmasını sağlamak amacıyla hâkim tarafından veya gecikmesinde sakınca olan hallerde kanunun yetkili kıldığı merciler tarafından, hükümden önce kişilerin hak ve hürriyetlerini kısıtlayan koruma tedbirlerinin uygulanması sırasında ceza hukukuna aykırı bazı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durumun ise tazminat hukuku açısından bazı sonuçları doğmaktadır.


Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 141 ve devamı maddelerinde düzenlenen koruma tedbirleriyle nedeniyle tazminat, ceza hukuku içerisinde kendine özgü bir tazminat türüdür. 5271 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle bu davalar daha çok gündeme gelmeye başlamıştır. Bundan önce ise, 466 sayılı Kanun ile haksız yakalanan ve tutuklananlara tazminat verilmesi şeklinde düzenlenmişti. 466 sayılı Kanun öncesinde ise, genel hükümlere göre sorun çözümlenmekteydi.


Dr. Emrullah Aycı, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu açısından koruma tedbirleri nedeniyle tazminat konusunu ele alıp, bir bütün halinde değerlendirmiştir. Özellikle yeni getirilen hükümleri çok başarılı bir şekilde ele almıştır. Dr. Aycı, konuyu diğer ülke hukuklarını da değerlendirmek suretiyle mukayeseli olarak el almış ve birçok yerde çözüm önerilerinde bulunmuştur. Kendisi genç bir Yargıtay mensubu olarak akademik çalışmalarını da başarılı bir şekilde sürdürmeyi başarmıştır. Çalışmanın tüm ilgilenenlere yararlı olacağı kanaatindeyim. Dr. Emrullah Aycı’yı kutluyorum.


- Prof. Dr. Durmuş Tezcan


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.