Cezayir Yazıları (1992-2013)
% 10indirim

Cezayir Yazıları (1992-2013)

  • 35,00 TL31,50 TL

    hopi kampanyası
    1,58 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Teröre karşı verilen küresel savaşta” yeni bir cephe açıldı ve bu cephe Kuzey Afrika çöllerinde. El Kaide’yle uzaktan bağlantısı bulunan radikal İslamcılar, Senegal’den Somali’ye kadar uzanan “güvensizlik hattı” boyunca Batı çıkarlarına saldırıyorlar ve yakın zamandaki en şiddetli olaylar da Cezayir ve Mali’de meydana geldi.

Patlak veren bu olaylar kısmen Arap Baharı’ndan kaynaklanmaktadır, ayrıca birtakım gelişmelerin yan etkisi niteliğindedir, mesela Albay Kaddafi’nin Libya’da devrilmesi gibi. Ama daha karanlık, başka bir sebep daha var: Cezayir’de uzun yıllar boyunca mezhep uğruna kan dökülmüş olması.

Bir halkın çektiği acılar nadiren bu denli göz ardı edilmiştir. İslamcı FIS (İslami Selamet Cephesi) partisinin kazandığı genel seçimin 1992 yılında iptal edilmesinin ardından 150.000’in üzerinde Cezayirli kendi yurttaşları tarafından öldürüldü ve çoğunlukla da korkunç bir zulüm altında. 1999’daki genel af kararıyla isyancıların çoğunun silah bırakmasının ardından şiddet olayları azaldı ama hiçbir zaman son bulmadı. Bu olayların toplumun ruhunda açtığı yaraların iyileşmesi uzun yıllar alacak.

Bu arada, kendilerini İslami Mağrip’teki El Kaide örgütü olarak tanımlayan savaşçıların gücü ve nüfuz alanı da giderek büyüyor. Son olarak, Mali’de patlak veren isyan ve Ocak 2013’te Ayn Emnas doğalgaz sahasında yaşanan rehin alma ve katliam olayının ardından hem Batılı liderler hem de Batı toplumları o güne kadar farkında olmadıkları bir sorunla yüzleşmek zorunda kaldılar.

Cezayir’deki trajedinin ne anlama geldiğini ve niçin önemli olduğunu anlamak isteyenler için bu kitap iyi bir başlangıç olacaktır. Bu kitap, saygın Orta Doğu muhabiri Robert Fisk’in tüm dünyanın göz ardı ettiği Cezayir’de yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla kaleme aldığı haber yazılarından oluşuyor.

Bu kitapta derlenen düzeltilmiş makaleler yirmi yıllık bir dönemi kapsıyor ve bir ulusun ideolojik farklılıkları nedeniyle uzlaşma sağlayamaması yüzünden karşıt tarafların nasıl barbarlığa sürüklendiğini birinci elden aktarıyor.

Makalelerin çoğu yürek parçalayıcı nitelikte: Yazar, insanın insana yaptığı zulmü aktarırken araya cesaret, iyilik ve mizah öğeleri eklemiş olsa da bu, trajedinin boyutunu azaltmıyor.

Ama gerçek bu. Ve bugün karşı karşıya olduğumuz sorunları anlamak isteyenler için mutlaka okunması gereken bir kitap.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.