Cihad

Cihad

Ayet ve Hadislerle Cihadın Ahkamı Şehadetin Fazileti Mücahidin Fazileti
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

''Şüphesiz Allah, mü'minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır. Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler. Allah bunu Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da kesin olarak va'detmiştir. Kimdir sözünü Allah'tan daha iyi yerine getiren? O halde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte asıl bu büyük başarıdır.'' (Tevbe 111)


'' Ey iman edenler! Sizi elem dolu bir azaptan kurtaracak bir ticaret göstereyim mi size? Allah'a ve peygamberine inanır, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edersiniz. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır. (Bunu yapınız ki) Allah, günahlarınızı bağışlasın, sizi içinden ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki güzel meskenlere koysun. İşte bu büyük başarıdır.'' (Saff10-12)


Sabreden Muhacir ve Ensar'ın ve de özellikle her yer ve zamanda onlara tabi olanların en büyük zanaatlarını Allah yolunda cihad kılmaları, en şerefli vazifelerini Allah düşmanlarını korkutup def etmek için gaza bilmeleri, dinlenme bahçelerini de Allah'ın korusunu korumak için nöbeti (ribatı) seçmelerine iten neden budur. Bu konuda telif edilmiş en iyi kitap, tahkikini ve yayınını yapmakta olduğumuz ''Cihadın Faziletleri'' hakkındaki İbn-i Nehhas'ın eseridir.


Yorum Sayısı: 1

Biran önce alınabilir hale gelmesini rica ederim.

A
Ayşe Kosova  -   08.10.2016