Cin Ali Serisi (10 Kitap)
% 15indirim

Cin Ali Serisi (10 Kitap)

  • 15,00 TL12,75 TL

    hopi kampanyası
    0,64 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Cin Ali Okuma takvimiyle beraber bir zamanların klasikleşmiş 10 kitaplık bu efsane çocuk kitabı serisi; Dünün çocukları olan bugünün yetişkinleri ve yeni nesil çocuklar için eşsiz bir hazine niteliğinde.

Cin Ali'nin Atı
Cin Ali'nin Topu
Cin Ali'nin Topacı
Cin Ali'nin Karagözlü Kuzusu
Cin Ali'nin Oyuncakları
Cin Ali Okula Başlıyor
Cin Ali Okulda
Cin Ali Çocuk Bahçesinde
Cin Ali ile Berber Fil
Cin Ali Kır Gezisinde

Rasim Kaygusuz, Cin Ali Serisi eserinde yer alan çizgi kahraman Cin Ali, orta yaşta olan nesli hiç tartışmasız simge ismidir. Çünkü orta yaşta olup da, ilkokul sıralarında Cin Ali okumamış ve daha doğrusu ondan okuma ve yazmayı öğrenmemiş bir tek kişi bulamazsınız. Bu nedenle orta yaşta olan insanlar için belki de hayatlarının en büyük kahramanı hala Cin Ali’dir. Orta yaşlı insanlar, moralleri bozuk veya yaşama karşı yılgın olduğu zaman belki de Cin Ali’yi düşünerek mutlu oluyorlardır. Cin Ali’nin, insanları bu kadar etkileyecek özel bir yeteneği var mı? Hayır. O, bildiğimiz Cin Ali, bizim çocukluğumuzun kahramanı, o sadece sadeliğiyle bir nesli etkilemeyi başarmıştır. Sizce de Cin Ali’nin sadeliğinden çıkarılacak çok ders yok mu? 

Ülkemizde, dünyada yazılmış olan en iyi klasik roman bile Rasim Kaygusuz, Cin Ali Serisi kadar okunmamış, adından bahsettirememiş ve elden ele dolaşmayı başaramamıştır. Bugün anneler ve babalar, çocuklarına Cin Ali’yi anlatmaktadır. Hem de ne anlatma, öve öve bitiremiyorlar. Bu nedenle hiçbir eser ya da eser kahramanı Cin Ali kadar övülmemiştir. Cin Ali, aslında sadece bir çizgidir. Bir kafa yaparsın, kafanın altından aşağıya doğru ince bir çizgi çizersin, ince çizginin yukarısından yanlara doğru iki çizgi çıkararak kol yaparsın, ince çizginin aşağısından yanlara doğru iki çizgi çıkararak bacak yaparsın ve sana Cin Ali oluverir. Şimdinin çocukları emin olsun ki, anne ve babaları bu resmi çok çizmişlerdir. Onlar, Cin Ali’nin ismini duydukları zaman yüreklerinin tam ortasından aşağıya doğru bir şey akar ve gider.

Rasim Kaygusuz, Cin Ali Serisi eserinden birkaç alıntı yaparak anılarımızı tazeleyelim. “Ali, kitap oku” – “Yardımsever ol” – “İyilik yap” – “Ali, topu tut” v.b. birçok cümleyle bir nesil okuma ve yazmayı öğrenmiştir. Cin Ali Serisini de şöyle bir hatırlayalım. Cin Ali’nin Atı, Cin Ali’nin Topu, Cin Ali’nin Topacı, Cin Ali’nin Karagözlü Kuzusu, Cin Ali’nin Oyuncakları, Cin Ali Okula Başlıyor, Cin Ali Okulda, Cin Ali Çocuk Bahçesinde, Cin Ali ile Berber Fil, Cin Ali Kır Gezisinde. Bu isimlerin bir nesilde ortak anıları vardır.

Rasim Kaygusuz, 1926 yılında dünyaya gelmiştir. 1968 yılında çocuklara okumayı öğretmek amacıyla hazırladığı Cin Ali serisi ile edebiyat dünyasının unutulmazları arasında yer almıştır. Bir köy öğretmeninin, usta edebiyatçıların suyunu sıkacak bir okuma ve yazma öğrenme serisi hazırlaması, cevherlerin nerede olduğunun belli olmayacağının delilidir.

Yorum Sayısı: 2

Bugün orta yaş grubunda olan insanlar, nostalji yapmak amacıyla Rasim Kaygusuz, Cin Ali’nin Hikaye Kitapları eserini okuyabilirler. Bir döneme damgasını vuran Cin Ali Hikayeleri ile çocuklarınızı tanıştırarak onlara okuma ve yazma serüvenlerinizi anlatabilirsiniz. Unutulmaya yüz tutmuş olan Cin Ali serisinin yeniden basılmış olması özellikle orta yaş grubu insanlarda büyük bir sevinç yaratmıştır. Bu seriyi satın alarak çocuklarınızın kütüphanesine koyabilir ve bir geleneği devam...devamını oku

S
Selim Çalışkan  -   01.07.2016

Biz bu Cin Ali ile büyümedik mi ? Şimdi kalmadı bu Cin Ali diye üzülürken karşımıza çıktı serisi. Büyüdük artık demeden aldım yeniden ben. Açtım vallahi 1. seriden itibaren okudum. :)

Ne tatlıdır. Ali ata bak - İpek top oyna :)

Şimdi kitap fuarlarında stantları oluyor. Bir sürü not kağıtlarını çıkartmalarını yapmışlar. Tabi dayanamayıp onlardan da aldım :)

Kitaplığımda her gördüğümde mutluluk verir bana.. Bence her çocuk yeniden okuyup bununla büyümeli.

Y
Yasemin Şahin  -   03.04.2016