Çin Dış Politikasında Tayvan Sorunu

Çin Dış Politikasında Tayvan Sorunu

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"...Çin'in dünya politikasında hakimiyetini ilan etmesi Tayvan'a bağlıdır. Çin, ABD'ye rağmen Tayvan'ı merkezi yönetime bağlaması halinde, bu Çin'in dünya politikasının yeni hegemonik belirleyicisi olduğu anlamına gelecek, aynı zamanda Çin'in küresel alanda rüştünü ispat etmesi olacaktır. Dolayısıyla, Çin'in süper güç olması Tayvan sorununu ulusal çıkarları doğrultusunda çözmesine bağlıdır..."
"...Türkiye'de Çin, sadece tekstil ve ucuz mallarıyla gündeme gelmekte, politik ağırlığı ise göz ardı edilmektedir. Oysa günümüzde Çin olmadan dünya politikasında kolay kolay karar verilememektedir. Bunun en son örneği İran'ın nükleer programı nedeniyle yaşanan krizdir..."
"...24 Nisan 2004'te Annan Planı'nın Rumlar tarafından kabul edilmemesinin ardından, KKTC'nin tanınması için alternatif bir çözüm olarak ortaya atılan Tayvan modeli, yıllarca bu modeli ülke bütünlüğü için bir tehdit olarak gören Çin'de tepki doğmasına neden olmuştur..."
-" Çinli komünistler, Çin'in egemenliğini ellerinde tuttuklarını söylüyorlar. Kusura bakmasınlar Çin'in egemenliği Tayvan halkının da içinde bulunduğu Çin halkının elindedir..."
Lee Deng-huy (Tayvan Devlet Eski Başkanı)-


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.