Çirkin Amerikalılar

Çirkin Amerikalılar

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

New York Times Listelerinin Çok Satan Kitabı Mekânı Batırmak Kitabının Yazarı

Asya Piyasalarında Milyonlarca Dolarlık Vurgun Yapan Ivy League Kovboyların Gerçek Hikâyesi

Borsacı Kovboyların Asya Baskını: Çirkin Amerikalılar

Hırslı Princeton mezunu John Malcolm, çocukluğundan beri peşini bırakmayan yoksulluğuna sünger çekmek ve Amerikan Rüyası'na ulaşmak arzusundadır. Günün birinde gizemli bir telefon alır ve büyük bir servet için şansını denemek üzere Asya'nın egzotik diyarlarına davet edilir. Bu daveti değerlendirip, elinde küçük bir sırt çantasıyla, ne dilini, ne kültürünü tanıdığı Japonya yollarına düşen Malcolm, kendisi gibi yabancı borsacıların tuhaf, adrenalin yüklü ve sınır tanımayan yaşamlarına dahil olur. Hollywood filmlerinden çıkma garip karakterlerle iş bağlantıları ve arkadaşlıklar kuran Malcolm, orman kanunlarının geçerli olduğu bu dünyada ayakta kalmayı yavaş yavaş öğrenir.

Önce, İngiltere'nin en eski mali kuruluşlarından Barings Bank'ı, iki milyar dolarlık kaybıyla iflas ettiren 26 yaşındaki Nick Leeson'un yanında borsa uzman yardımcısı olarak çalışır. Sonraki durağı, gizemli ve parlak fon yöneticisi Dean Carney'nin kadrosudur. Burada, Carney'nin sağ kolu olan Malcolm, bir anda Tokyo'nun en önemli vadeli işlem uzmanlarından biri haline gelir. Arada, Yakuzalardan birinin kızıyla gönül ilişkişine girmiş, olmadık işlerden bir servet kazanmış ve Asya piyasalarına günümüzdeki kumarhane görünümünü kazandıran saldırgan Japon gangsterleriyle karşı karşıya kalmıştır.
Malcolm ve onun yirmili yaşlardaki Ivy-League mezunu meslektaşları, yozlaşmış ahlaki değerleri ışığında kendi iktisadi teorilerini yaratırlar: Savaş Baltasıyla Arbitraj... Asya piyasalarındaki çılgın dalgalanmalardan faydalanıp, 1990'lar boyunca, bugüne değin görülmedik çapta servetler kazanırlar.
Yoğun aksiyon, romantizm, kadın ticareti, garip ve canlı mekânlar ve egzotik karakterleriyle Çirkin Amerikalılar finans dünyasını sarsacak ve bir dönemi yeniden tanımlayacak gerçek ve söylenmemiş bir hikâye.

Kitap, pek de masum olmayan karakterlerin gerçek adlarını gizlese de, gerçek bir öyküye dayanıyor ve okurun kendini özdeşleştirebileceği bir ana karakter, gönül çelen bir aşk ilişkisi, para, tehlike, takdir arzusu, gerilim ve Amerikan Rüyası gibi harikulade bir anlatımdan beklenen tüm unsurları bir araya getiriyor... Mekânı Batırmak adlı rekorlar kıran kitabın yazarı Mezrich, dünyayı tanıdığını zanneden masum bir çocuğun en nihayet hayatın küçük ama önemli bir parçasını kavramasına dair bu enteresan kitabında, sağlam gazetecilik çalışmasını bir roman anlatımıyla ustaca birleştiriyor.
Publisher's Weekly

Mezrich hikayesini nasıl kurgulayacağını çok iyi biliyor. Okura, arka fonda kolay para kazanan, spor arabalar kullanan ve Tokyo'nun göbeğindeki dehlizlerde çılgınlıklar yaşayan Amerikalıları anlatırken, düzenli aralıklarla çözecek ahlaki ikilemler de sunuyor... Kesinlikle çok eğlenceli bir kitap ama okur bunun ne kadarı gerçek olabilir diye sormadan da edemiyor.
Kirkus Review

"Mekânı Batırmak"'ın yazarından usta işi bir belgesel roman daha...


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.