Çocuk Neyi Neden Yapar
% 25indirim

Çocuk Neyi Neden Yapar

Çocuk Davranışları Anlama Rehberi
  • 16,00 TL12,00 TL

    hopi kampanyası
    0,60 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Çocuk Neyi Neden Yapar e-kitabı

Her anne babanın canını sıkan sorunlardır; çocuğunun bir türlü tuvalet alışkanlığı kazanamaması, yemek yememesi, kardeşiyle kavga etmesi, inatçılığı, internet düşkünlüğü ve dahası...


Bir kısım anne baba, bu davranışların ne anlama geldiğini bildikleri için çocuklarını incitmeden sorunları çözerken, bir kısım anne baba ise sorunların çözümünde çaresiz kalarak çocukları ile bir çatışmaya girerler. Bu çatışmalarda, hem kendilerini hem de çocuklarını yıpratırlar.


Pedagog Dr. Adem Güneş Çocuk Neyi Neden Yapar? İsimli kitabı, bir 'çocuk davranışları anlama rehberi' olarak hazırladı. Çocuk davranışlarının nedenlerini ve çözüm önerilerini yalın bir dille, ebeveynlerle paylaştı. Konu bitiminde verilen soru-cevaplarla da anne babaya; o davranışın nasıl ortaya çıktığını, çocuğun bu davranışı niçin sergilemiş olduğunu ve anne babanın nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlattı.


Oğlum neden yalan söylüyor olabilir?


Oğlum, geçen gün okulda arkadaşının kalemini almış. Bana, "Öğretmenim verdi bu kalemi" dedi. Arkadaşının annesiyle konuşunca, gerçekleri öğrendim. Oğlum neden yalan söylüyor?
Kendisini baskı altında hisseden çocuk, yalan söyler.


Çocuğa ihtiyacı olduğu halde kalem alınmıyor, okulda da öğretmen illa o kalemin getirilmesini istiyorsa, anne-baba da çocuğa, "Şimdi alırız, yarın alırız" diye uygulamada gecikmeye sebep oluyorsa, çocuk da kalemi olması adına kendince bir çözüm bulmuş olabilir.


Arkadaşının kalemini alarak ihtiyacını gidermeye çalışan çocuğa, anne evde sorsa, "Bu kalem kimin?" diye, bu çocuğun annesine "Arkadaşımdan bu kalemi izinsiz aldım" diyebilmesi için, annesi tarafından ne duygusal, ne de psikolojik baskı altında tutuluyor olması lazım.


Eğer çocuk annesinden gelecek bir şiddet veya tepkiyle karşılaşacağını tahmin ederse, o takdirde kendisini koruyabilmek için yalan söyleyecektir. Böylesi bir durum varsa sizden korkuyor demektir. İzinsiz aldığını söylediği zaman vereceğiniz tepkiden çekiniyor demektir. O takdirde, çocuğun yalan söylememesi için üstünde baskı olmaması lazım. Çocuk bugün kalem için yalan söylemeye başlarsa, yarın daha kötü şeyler için de yalan söyleyebilir.


Pedagog Dr. Güneş, Çocuk Neyi Neden Yapar? Kitabında temel pedagojik bilgilerle birlikte, kısa ve öz olarak olumsuz çocuk davranışlarının nedenlerini ve çözüm önerilerini sunuyor. Yalın bir dille ele alınan bu konuların tamamı, bütün anne-babaların sorunları arasında belki de...


Ve Pedagog Dr. Âdem Güneş, satırları arasında çocuk davranışlarının altında yatan nedene şöyle bir açıklama getiriyor:


"Çocuk kendini olduğu gibi kabul eden bir ebeveyn yanında değilse, içinde yaşadıklarını dışa vuramıyorsa veya kendini dışa vurduğu kadarlık kısmıyla dahi ciddiye alınmıyorsa, böylesi bir çocuk, düdüklü tencerenin ısınması ve patlamaya hazırlanması gibi bir durumdadır."


Çocuk eğitimine dair 'sıkça sorulan sorulara' cevap vermeye çalışan kitap, ebeveynlerin başucu kitabı olmayı hak ediyor. Kitap tam manasıyla, pratik bir bilgi kaynağı...


Günümüzde insanlar, çocuklarının birbirleriyle geçinemediklerini, kardeş kavgalarının evde hiç bitmediğini ve bu duruma bir türlü çözüm üretemediklerini çevrelerindeki insanlara anlatarak dert yanarlar. Adem Güneş, Çocuk Neyi Neden Yapar eserinde anne ve babaların bu sorununun en büyük nedeninin yine anne ve babaların olduğunu belirtiyor. Çünkü anne ve babalar, çocuklarına adaletli değil de eşit davranmaya kalkınca doğal olarak kardeşlerden biri haksızlığa uğradığını, anne ve babası tarafından sevilmediğini düşünüyor ve bu düşüncede onu, kardeşine karşı düşmanlığa itiyor. Bu nedenle de çocuklara eşit değil, adaletli davranmak gerektiğinin ne kadar önemli olduğu bu eser ile anlaşılıyor. Anne ve babaların çocukları ile ilgili dert yandığı konulardan biride çocuklarının belli bir yaştan sonra argo kelime kullanmaya başlamasıdır. Bu hususta da Adem Güneş, Çocuk Neyi Neden Yapar eserinde anne ve babaları haksız çıkarıyor. Çünkü anne ve babalar, evde sinirlendikleri zaman öfkelerine hakim olamıyor ve argo sözcükler kullanıyorlarsa, çocuklarda anne ve babalarını örnek aldığı için sinirlendikleri zaman bu argo sözcükleri kullanırlar. Anne ve babalar, sinirlendikleri zaman öfkelerine hakim olarak argo sözcük kullanmaz ve öfkesini ağzından çıkan sözlere dikkat ederek atarsa, çocuk da o zaman öfke anında nasıl davranılacağını bilir ve ona göre davranır. Adem Güneş, Çocuk Neyi Neden Yapar eserinde okurların öğrendiği en önemli bilgilerden biri de anne ve babalar, çocuklarından saygı görmek ve çevrelerindeki insanlara da saygılı davranmasını istiyorlarsa çocuğun kişilik haklarına saygılı davranmalıdır. Çünkü anne ve babasından saygı gören çocuk, saygısız davranmanın ne kadar büyük bir terbiyesizlik olduğunu anlar. Anne ve babalar, çocuklarının kendilerine ve çevrelerindeki insanlara bağırmadan, normal bir ses tonuyla konuşmalarını istiyorlarsa çocuklarına karşı bağırmadan ve normal bir ses tonuyla konuşmalıdır. Çocuklarının, hayatın her alanında kendine güvenen bir insan olmasını isteyen anne ve babalar, çocuklarına güven duygusunu aşılamalıdır. Ayrıca kendine güvenen çocuklar, yalana hiçbir zaman müracaat etmez ve koşullar ne olursa olsun doğruyu söylemeyi tercih eder. Adem Güneş, 1969 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Yazar, bir pedagog olarak özellikle çocuklar üzerine yazdığı eserler ile toplumun dikkatini çocuklar üzerinde toplamayı hedeflemiştir. Pedagojinin toplumda yerleşmiş bulunan kültürle bağlantısına dikkat çekerek çocuk yetiştirme konusunda ebeveynleri çok dikkatli olmaya çağırmaktadır.
Yorum Sayısı: 3

Dışarıdaki piyasaya göre oldukça uygun fiyatta. Yazarın okuduğum "Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar"dan sonra hemen okudum ve çocuğumun davranışlarını algılamaya, sorgulamaya ve ona göre davranmaya başladım. Yazarın eline yüreğine sağlık.

Z
Zeynep Eriman  -   13.02.2016

Adem Güneş, Çocuk Neyi Neden Yapar eseri anne ve babaların imdadına yetişmiştir. Anne ve babalar, çocuklarının davranışlarının nedenlerini anlamadığı için davranışlarına da anlam verememektedir. Bu nedenle de çocuklarıyla sık sık çatışmalar yaşamaktadır. Yazar, eserinde çocukların davranış nedenlerini ayrı ayrı konu başlıklarına ayırarak anne ve babalara rehberlik yapmaya çalışmıştır. Bu eser için aile danışmanlığı yorumunu yapmak yanlış olmaz. Çocuğunuzla yaşamış olduğunuz sorunun ne olduğunu...devamını oku

O
Osman Dereli  -   01.07.2016

bir öğretmen olarak okuduğumda, pedegoji adına güvenli bağlanma sürecinin ne kadar önemli olduğunu anladığım su gibi okunacak harika bir kitap.

Y
Yeşim Çalışkan  -   20.04.2016