Çocuklar için Scratch ile Programlama 6+ Yaş (Kartlı)
% 19indirim

Çocuklar için Scratch ile Programlama 6+ Yaş (Kartlı)

  • 25,00 TL20,25 TL

    hopi kampanyası
    1,01 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Teknoloji, bilim ve sanattan uzak çocuklar yetiştirerek dünyayı değiştirmemiz mümkün değil, aksine bu kavramları bizden iyi anlayan ve doğru şekilde kullanan çocuklara ihtiyacımız var.”

Teknoloji konusunda verilen kararları, politika belirleyenlere ve şirketlere bırakmaya devam edersek halimiz yaman. Çocuklarınızın çıkarını sadece siz koruyabilirsiniz ve bunu nasıl yapacaklarını onlara öğretebilirsiniz. Bunu yapabilmek için, ne ile uğraştıklarını anlamanız gerekiyor, bundan kaçışınız maalesef yok.

Çocuğunuzun yediği kekin içindeki kimyasalların türü ilginizi çekiyor ise, kullandığı yazılımın ve donanımın lisansları da çekmeli.

Sürekli “bilgisayar oynadığı” şikayeti ile bize gelen velilerin büyük bir çoğunluğu, çocuklarının bilgisayar başında ne yaptıklarını bilmiyorlar. Hangi yazılımı kullanıyor diye sorduğumuzda, “bilgisayar işte” demek, pek iyi bir cevap değil. Aslında konu çok karışık değil, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Umarız ki, bu kitap sadece çocuğunuza değil size de faydalı olur. Yaşasın beraber üretmek! Yaşasın hata! Yaşasın merak!

-Hakan Ataş & Bager Akbay-

 

Küçük dostum,

Ben bu dünyada en büyük hediye olan MERAK ile ödüllendirilmiş biriyim. Hayatım boyunca her şeyi merak ettim. Öğrenene kadar da pes etmedim.

Radyonun, televizyonun içinde ne var, musluktan su nasıl çıkıyor, banyodaki sıcak suyu ne ısıtıyor, Güneş nereye batıyor, karasineğin kaç tane bacağı var, otomobil motoru nasıl çalışır, flüt nasıl çalınır, mandolin akordu nasıl yapılır gibi milyonlarca sorunun cevabını arayıp durdum. Hiç yorulmadım, doymadım, bıkmadım. Hala büyük bir iştahla merak etmeye ve öğrenmeye devam ediyorum.

Ben çocukken radyo çok kıymetli bir şeydi. Kurcalarken bizimkini bozmuştum ama içinde ne olduğunu öğrenmiştim. O küçük, garip parçaların ne işe yaradığını da ‘aşağı yukarı’ anlamıştım. Kitaplardaki resimlerde değişik insanlar, ülkeler gördüm. Hayvanların dünyasını bisküvi kutularıyla avladığım sinek ve böceklerle tanıdım. Ateşin elimi yaktığını, elektriğin çarptığını, bazı ilaçların insanı fena yaptığını bana hep bu merak öğretti.

Televizyonda bir müzik aleti görüp hayran kaldım. Adına kanun diyorlarmış. Babam üçgen bir tahta kesti. Çiviler çakıp, arasına teller gerip bana bir kanun yaptı. Babam marangoz değil; memurdu. Böylece bana herkesin kendi elleriyle bir şeyler üretebileceğini gösterdi.

Naylon kovalardan davul, tencere kapaklarından zil yapmayı böylece keşfettim. Duvar saatinden söktüğüm minik ampulün pilin ucuna bağlayınca yandığını görünce hayatımı aydınlattı.

Okumayı öğrenince kitaplarda aklıma asla gelmeyen şeylerle karşılaştım. Hiç bilmediğim yerlerde, hiç tanımadığım insanlar, hiç duymadığım şeyler yapmışlardı.

Öyleyse ben de yapabilirdim!

Öğrendiğim her yeni bilgi beni biraz daha meraklı yaptı. Elime geçen her şeyi okudum. Okuyacak bir şey kalmayınca komşularımızı dolaşıp dergi, kitap, gazeteler topladım. Hala elime geçen her fırsatta okumaya, öğrenmeye devam ediyorum.

Bu zamanda, senin yerinde, yeniden çocuk olabilmeyi çok isterdim. Merak ettiğin her şeyin cevabını internetten bulmak ne büyük bir hediye, farkında mısın? Davul çalmak için tencere kapağı dizmek ya da bir şeyler öğrenmek için kapı kapı dolaşmak zorunda kalmamak da güzel olmalı.

Senin imkanlarına bakınca benim çocukluğum taş devri gibi görünüyor. Ama senin de sorumluluğun büyük. Bizim tabletimiz, bilgisayarımız yoktu fakat sana tablet ve bilgisayarlar yaptık. Peki sen o tablet ve bilgisayarlarla ne yapacaksın?

Merak et, araştır ve öğrendiklerinle hepimiz için daha güzel bir dünya kur. Daha rahat bir sandalye, daha hızlı bir uçak, daha becerikli bir robot, daha sessiz bir motor, daha hızlı bir bilgisayar, daha güzel sesli bir mızıka, daha eğlenceli bir oyun, daha az acıtan iğne, dişleri çürütmeyen çikolata, şişmanlatmayan makarna yap.

Kolay gelsin!

-M. Serdar Kuzuloğlu-

 

 

Bu kitap çalışma  kartlarına dönüşen yapısıyla 6 Yaş ve üstü çocuklarınızın Scratch ile programlama yapmasına olanak sağlıyor.Kurulumdan uygulamaya tüm detaylar çalışma kartlarının içinde en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor.

Üretmekten Korkma!

 

İçindekiler;

Web Başlangıç Sayfası

Web Sitesine Kayıt

Gözde&Favori Eklemek

Ekleme Ağacını Görelim

Oyunları İnceleyelim

Oyunları Hackleyelim

Bilgisayarıma Scratch İndiriyorum

Scratch Kuruyorum

Karakterlerimizi Ekleyelim

Karakter Bilgi

Sahne Değiştir

Sahne Değiştir-2

Ayıcık ile Selam Verelim

Rengarenk Dünyam

Emoji

Gülen, Üzgün, Şaşkın Suratlar

Renklenen Yüzler

Webcam ile Fotoğraf Çekme

Webcam Foto ile Oynama

Sesini Kaydet Meşhur Ol

Ses ile Oynayalım

Kedimizin Renkli Dünyası

Hayalimdeki Aslan

Sohbet Edelim

İleri Geri Hareket

Yarasa Uçuşu

Süzülerek Uçalım

Kanat Çırpan Papağan

Papağanımız Uçuyor

Ekranda Gezip Dolaşalım

İzimizi Bırakalım

Rastgele Müzik

Twinkle Çalalım

Böcekleri Kontrol Edelim

Fareyi Takip Eden Uğurböceği

Klavye Kalem Kontrol

Fareyi Takip Eden Çizimler

Kare Çizelim

Neden Tekrar Edeyim

Merhaba Ben Koordinat Düzlemi

Koordinat Düzleminde Harfler

Değişkenler

Sürükleyerek Değiştirmek

Ben Hep Değişiyorum

Puan Eklemeyi Öğreniyorum

Zamanı Ölçelim

Yerinde Duramayan Notalar

Web Kamerasını Açalım

Kediyi Kamerayla Oynatmak

Beni Duyuyor musun?

Seni Duyuyorum

Harfler Canlanıyor

Şifre Koruma

Şut Çekelim

Saklambaç Oynayalım

Picolar Düşüyor

Picoları Kurtaralım

 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.