Çocukların Cinsel İstismarı ve Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu
% 2indirim

Çocukların Cinsel İstismarı ve Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu

  • 55,00 TL53,90 TL

    hopi kampanyası
    2,70 Paracık
  • Tedarik Süresi 5 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Çocuklara yönelik cinsel suçlar, toplum tarafından her zaman dikkatle izlenen bir konudur. Toplumsal hassasiyet bu suçlar bakımından üst düzeydedir. Ancak, çocukların cinsel istismardan korunması konusundaki hassasiyetin yüksek olduğu söylenemez. Bir başka deyişle, bir çocuk cinsel istismara uğradığında toplum, bu fiile karşı ciddi bir tepki vermekte ise de, çocukların cinsel istismardan korunmasına ilişkin önleyici tedbirler konusu yeterli ilgiyi maalesef çekmemektedir.

Ülkemizde son dönemde daha da görünür hale gelen ve tartışılan “çocuk gelinler” konusunu gündemde hak ettiği yere taşımak gerekir. Türkiye'de çocuk olma ve ergin (reşit) olma yaşı 18 olmasına rağmen evlenme yaşı 16 olarak düzenlenmiştir. 16 yaşında çocuk (ergin olmayan) kabul edilen bir kişinin, evlenmeye ehil kabul edilmesi son derece düşündürücüdür. Bu vahim düzenleme, Ülkemizdeki çocukların “erken yaşta büyüdüğü” ile açıklanamaz. Çocukların resmi veya yasa dışı yollardan evlendirilmelerine karşı çıkılmalıdır.

Kitabın 1. baskısından sonra cinsel suçlarda önemli değişiklikler yapan 6545 sayılı kanun çıkarıldı. Bu Kanun 28/06/2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kitabın bu baskısında yapılan değişiklikler irdelendi. Konular daha ayrıntılı olarak ele alındı. Okurlardan gelen istek doğrultusunda daha çok Yargıtay kararına yer verildi.

Kitapta ele alınan çalışma, konuların hem teorik alt yapısını hem de uygulamadaki yansımalarını dikkate almıştır. Bu nedenle, çocuklara yönelik cinsel suçlara yönelik teorik anlatımların yanı sıra, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve en yeni tarihli Yargıtay içtihatları okuyucunun ilgisine sunulmuştur.

 

Konu Başlıkları

Çocuğun Cinsel İstismarı

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu

Beden veya Ruh Sağlığının Bozulması

Sarkıntılık


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.