Çorum Tarihi ve Coğrafyası
% 7indirim

Çorum Tarihi ve Coğrafyası

  • 18,00 TL16,74 TL

    hopi kampanyası
    0,84 Paracık
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Çorum tarihinin tamamiyle bilinen sahifeleri karıştırılacak olursa Çorum'un yollar üzerinde olmasından birçok defalar başka başka milletlerin yol uğrağı olduğudur. Bu yabancılar birçok defalar bu şehre girip çıktıkları görülür.


Romalılar, İskender ordusu Konya ovasına düşmemek için Çorum istikameti [yönünde]'nde yürümüş, bilahere [daha sonra] cenub'a akmışlardır. Roma Cenarelleri [Generalleri] şark istilasını Çorum istikametinde yapmışlardır. Danişmendiler'in gazaları [savaşları] da Çorum istikametinde ilerlemiştir. Kılınç Arslan'la Danişmendiler'in muhaberelerine Çorum şahit olmuştur. Sivas'ı teslim alan Yıldırım Bayezıt da aynı yoldan geçmiştir. Bunun içindir ki ticaret ve askerlikçe çok ehemmiyeti [önemi] evvela [öncelikle] Çorum muhabere edenlerin mutlaka elde etmek istediği bir şehir olmuştur..."


Bu eserde Cumhuriyetimizin ilk yıllarında Kentimiz Çorum'un başlangıçtan o yıllara kadar olan tarihi serüveni anlatılmaktadır. Bu kıymetli eseri, Çorum ile ilgili bilgilerin kullanma kolaylığını sağlayabilmek için günümüz alfabesi ve Osmanlıca metin ilavesi ile yayınlama yolunu seçerek, günümüzde oldukça ilgi gören Osmanlı Türkçesi için de yeni bir kaynak oluşturmayı hedefledik.


Böylece öğretmen, öğrenci, araştırmacı ve her kesimden insanımıza yararlı olacağını umuyoruz...


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.