Cumhuriyet Dönemi Türk Mizahı

Cumhuriyet Dönemi Türk Mizahı

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu kitapta, verilen çok kısa zaman içinde, kitabın sınırlandırılmış hacmi oranında, yıllardan beri süren Türk Gülmece Edebiyatı Tarihi üzerindeki araştırmalarımdan ancak pek küçük bir bölümünü sunabiliyorum. Bu konuda ilerde yayınlanacak öteki ciltlerle birlikte, çalışmalarımın tümünü sunabileceğimi umuyorum.
Hiç yapmamaktansa, ilerde düzeltileceğini, tamamlanacağını umarak, yanlış ve eksikleri de göze alıp, tasarladığım "Türk Mizah Edebiyatı Tarihi"nin bir parçası olan Cumhuriyet Dönemi Türk Mizahları'nın düzyazı bölümünü okurlarıma saygıyla sunuyorum.
- Aziz Nesin-

Aziz Nesin derlemesine, Cumhuriyet Döneminde Türk Mizahı adını vermişti. İkinci basımda ise - yayınevi - kitabın adını Cumhuriyet Dönemi Türk Mizahı olarak değiştirdi.

1973'de ilk basıma sarılan kırmızı şerit üzerinde şu yazıyordu: "Akbaba'nın Cumhuriyetin 50. Yıldönümü Armağanı". Aziz Nesin, Mizah Hikayeleri Antolojisi'ni (1955), Cumhuriyet Döneminde Türk Mizahı'na çevirme olanağı bulur.

Yayınevine, - Aziz Nesin yaşıyorken de - bu derlemenin yeniden neden basılmadığını arada bir soruyordum. 2001- Tüyap Kitap Fuarı, ana tema olarak "karikatür ve mizah edebiyatı'nı seçince, yayınevi hemen Aziz Nesin kitapları konusunda hazırlıklarını hızlandırdı. Ve bu kitabın yeni basımını hazırlamanın önerildi. İki ay kabul etmem için üç nedenim vardı: 1. Aziz Nesin, 2. Benim de yayıncım olan Adam Yayınları, 3. Tüyap'ın ana tema olarak "karikatür ve gülmece edebiyatı'nı seçmesi.
Bu görevden kaçamazdım.
- Turgut Çeviker-


Damda Deli Var

Damda Deli Var

Aziz Nesin

11,16 TL
Deniz Aslanı

Deniz Aslanı

Aziz Nesin

5,58 TL
Geriye Kalan

Geriye Kalan

Aziz Nesin

8,84 TL
Hayvanlar Takımı

Hayvanlar Takımı

Aziz Nesin

5,58 TL
Fil Hamdi

Fil Hamdi

Aziz Nesin

11,16 TL
% Kaç Aptalız?

% Kaç Aptalız?

Aziz Nesin

28,72 TL
Gıdıgıdı

Gıdıgıdı

Aziz Nesin

13,02 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.