Dahi Diktatör
% 25indirim

Dahi Diktatör

  • 20,00 TL15,00 TL

    hopi kampanyası
    0,75 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Atatürk hala önemli mi bizim için? Çok önemli. Peki akıl bizim için önemli mi, aklımızı kullanmak zorunda mıyız? Buna verilecek cevap neyse, Atatürk'ün bugün bizimle ilgili olup olmadığı, onun adını hatırlayıp hatırlamamız, onun yaptıklarından ders alıp almamamız gerektiği ortaya çıkacaktır. Kendisinin de söylediği budur.


Atatürk bize aklın neler yapabileceğini göstermiştir. Bunun mümkün olduğunu göstermiş; ama "Ben böyle diyorum, böyle yapın" dememiştir. Bilakis, "Ben hiçbir şey söylemiyorum, sadece aklınızı rehber edinin" demiştir. Yaptığı bütün inkılapların gayesi de aklın rehberliğinde Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağa uygun, bütün mana ve biçimiyle uygar bir toplum haline dönüştürmektir.


Atatürk bir diktatör mü, değil mi? Son yıllarda yazılmış en iddialı Atatürk kitabı olmaya aday bu eserde bu ve daha birçok sorunun cevabını bulacaksınız.


Bir insan, yaşamış olduğu toplumun hasta olup olmadığını nasıl anlayabilir? Ali Mehmet Celal Şengör, Dahi Diktatör eserinde Edgerton’un, Hasta Toplumlar isimli eserinden alıntı yaparak bu soruya cevap veriyor. Edgerton, eserinde hasta toplumlar, bireylerine o kadar çok acı verir ki birey, o toplumdan kaçarak toplumun kendisine verdiği acılardan kurtulmak ister. Fırsatını bulduğu zamanda kaçar ve gider. Sizce yaşadığımız toplum bize acı mı veriyor yoksa keyif mi veriyor? Bu soruya verilecek cevap kişiye göre değişse de çoğunluğun vereceği cevap bellidir. Acı veriyor. O zaman bizler, sağlıklı bir toplumda değil, hasta bir toplumda yaşıyoruz. Peki, hasta toplumu terk edip gitmek mi gerekir? Hasta toplumdan kaçmak yerine verdiği acılara katlanarak hastalığı tespit ederek toplumu tedavi etmek gerekir. Çünkü bir insan, nasıl ailesinin yanında kendisini rahat hissediyor ve istediği şekilde davranabiliyorsa, ait olduğu toplumda öyledir. Başka toplumlara kaçıp gitmek hiçbir derde derman olamayacaktır. Çünkü gittiğimiz o toplum, misafir olduğumuz ama mutfağına giremediğimiz ev gibidir.    

            Almanya’da Naziler iktidar olduğu zaman kalifiye bir grup işsiz kalır. Bunun üzerine Philipp Schwartz, bu kalifiye elemanlara iş bulmak için İsviçre’de bir teşkilat kurar ve bu elemanlara iş vermesi için Atatürk’e müracaat eder. Atatürk, kendisine sunulan listede en iyilere iş verebilirim der. Atatürk, kendisine sunulan listede diş hekimi Alfred Kantorowicz’in üstünün çizildiğini görür. Atatürk, bunun nedenini sorduğunda ise bu şahsın diş hekimliğinde bir numara olduğunu, ancak sosyal demokrat olduğu için Lichtenburg Konsantrasyon Kampında tutulduğunu ve bu yüzden getirilemeyeceği cevabını alır. Atatürk, bu şahsı getirmemiz gerekir. Siz, işin orasını bana bırakın der. Alman Hükümetine bir mektup yazdırarak bu şahsı ister. Ancak bu mektuba iki ay cevap gelmez. Bunun üzerine Atatürk, Alman Hükümetine bir nota çektirir ve diş hekimi iki gün içerisinde İstanbul’a gelir. Alfred Kantorowicz daha sonra Türkiye’de diş hekimliğinin kurucusu olur. Ali Mehmet Celal Şengör, Dahi Diktatör eserinde geçen bu anekdot, bize Atatürk’ün neden Atatürk olduğunu açık bir şekilde göstermektedir.

            Ali Mehmet Celal Şengör, Dahi Diktatör eseri Atatürk devrimlerini ele almaktadır. Ancak yazar, ateist olduğu için din alanında yapılmış olan devrimlerin özünü kavrayamamıştır. Bu nedenle de Atatürk eserde ateist gibi görünüyor. Ama işin aslı öyle değildir. 

            Ali Mehmet Celal Şengör, 1955 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Robert Kolejinden mezun olan yazar, 1986 yılında bilim alanında yaptığı çalışmalardan dolayı TÜBİTAK Bilim Ödülünü almaya hak kazanmıştır. 

Yorum Sayısı: 3

Mustafa Kemal Atatürk, ömrünü bu topraklar için adamış bir lider olmasına rağmen yaptıklarıyla ülkemizde bazı kesimler tarafından hedef tahtası haline getirilmek istenmektedir. Bu malum kesimlerin Atatürk hakkında yapmış olduğu en büyük suçlamada onun bir diktatör olduğudur. Bu suçlamanın aslı olup olmadığını anlamak için ise Ali Mehmet Celal Şengör, Dahi Diktatör eserinden istifade etmek gerekir. Bu eseri okuduktan sonra Atatürk’ün, Türk Milletine kesinlikle baskı yapmadığını, Türk Milletinden...devamını oku

B
Burçak Dönmez  -   01.07.2016

Elime alıp da ertesi gün bitirdiğim ve büyük hayranı olduğum Celal Hocanın gözünden Atatürk'ün gerçekleştirdiği devrimleri gerekçeleriyle birlikte açıklayan ve gözler önüne seren bir kitap olarak buldum. Herkese tavsiyemdir.

E
Emre Karaca  -   26.12.2014

Celal Şengör' ün kitaplarını yeni yeni okuyorum. Ertelememin sebebi tv programlarındaki üst perdeden yaptıgı konuşmalarıydı. çok "elit" bulmuş ve uzak durmuştum. Bu kitabı okuduktan sonra diyebilirim ki bu nasıl akıcı bir üslup, bu nasıl halk seviyesine inmedir.
Atatürk' e hayranlığını az çok biliyorsunuzdur Celal Şengör' ün. Bu kitapla birlikte bu durumun sebeplerini rasyonel zeminde açıklamaya çalıştığını ve bunu çok iyi başardığına şahit oluyorsunuz.

Okuyun, birebir aynı...devamını oku

M
Muaccel Muaccel  -   28.10.2016