Damıtılmış Fıkralar ve Mizahi Yazılar

Damıtılmış Fıkralar ve Mizahi Yazılar

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Uzun yılların birikimi sonucunda özenle hazırlanmıştır. Bir okur olarak çok sayıda fıkra ki­tabı, fıkra antolojisini okuyup inceledim. Değişik kaynak­lardan binlerce fıkrayı defalarca okudum. Kitapta Türk ve Dünya fıkralarından seçtiklerimin yanında, yurdumuzda yöresel dil ile anlatılan fıkralara da yer verdim. Ayrıca bu kitabın sayfaları arasında mizah türü yazılardan örnekler de bulacaksınız. Beğeni ile okuyacağınızı umuyorum.


İncelemelerim sonucunda, genellikle fıkra başlıkları farklı yazılsa da konu itibariyle aynı anlamda yazılan fık­raların bir hayli fazla olduğunu gördüm. Tercihim az ve öz olarak yazılan fıkralara kitabımda yer verdim.


Yeri ve zamanı geldiğinde anlatılması gereken fıkra­ları bilmek kadar anlatım tekniği de önem arz etmektedir. Fıkra topluluk içinde anlatılacak ise konuşulanlara uygun olmalıdır. Fıkranın nüktesini iyi bilmek lazım. Fıkrayı az sözcükle kısaca anlatmak gerek. Fıkrayı gülerek anlatmak fıkranın esprisine uygun düşmez. Fıkra anlatıcısının belle­ğinin güçlü olması önemli bir unsurdur. Toplulukta birbiri ardınca fıkra anlatmak da pek uygun sayılmaz. Fıkralarda incinece.k kimseler varsa onları yaralamaktan sakınmalı­yız. Zira fıkra dinleyen, neşelenmek gülmek ister. İnsan­larda motivasyon sağlayan fıkranın, mizahın okullarımız­da ders veya seçmeli ders kapsamına alınarak okutulması en büyük temennim olacaktır.


Gülerken düşünmek, güldürürken düşündürmek fıkranın özünü teşkil eder. Her şeye rağmen günlerinizin fıkra tadında neşe içinde geçmesini diliyorum.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.