Dante'yi Betimlemek
% 31indirim

Dante'yi Betimlemek

  • 20,00 TL13,80 TL

    hopi kampanyası
    0,69 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Kitap, Dante'yi, başyapıtı ?İlahi Komedya"yıve onu konu alan sanat yapıtlarının izini sürüyor; bir anlamda plastik sanatlar tarihinde sözü edilen izi, olanca gücüyle okurla paylaşmak istiyor. Kitabın hazırlanış nedenini de şu vurgu tüm açıklığıyla ortaya koyuyor:Voltaire?DanteAlighieri'yi herkes tanır, fakat onun başyapıtı İlahi Komedya'yı tümüyle okuyan azdır.Hiç kimse onu tümüyle okumadığı için Dante'ye daima hayranlık duyulacaktır"demekten kendini alamamıştır.
Simge Özer Pınarbaşı'nın geniş bir kaynakçayı değerlendirerek hazırladığı bu kitap, bir anlamda sanat tarihi ile edebiyatı buluşturuyor; bir sorunsallaştırmaya tabi tutuyor ve busorunsalın çözümlenme işlemi de kendini yine kitapta göstermesini biliyor. Bir başka deyişle kitaptaki bütün bu gelişmeleri, bir sanat tarihçisinin Dante'ye ve başyapıtına dikkat kesilmesi olarak da yorumlayabiliriz.

Yorum Sayısı: 1

Edebiyat ve sanat ilişki üzerine çalışanlar için çok kıymetli bir kaynak. Eğer sadece Dante'nin "İlahi Komedya" ve "Yeni Hayat" isimli eserlerinin yüz yıllar boyunca sanatçılar üzerinde nasıl bir etki bıramış olduğunu görmek istiyorsanız bile oldukça ufuk açıcı akademik bir çalışma.

B
Baykar Demir  -   17.03.2016