Darmadağın
% 15indirim

Darmadağın

  • 14,00 TL11,90 TL

    hopi kampanyası
    0,60 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Şiddetin savurduğu iki gencin özgürlük kafesi...


Ödüllü çocuk romanlarıyla çok sevilen Aslı Der, gençler için yazdığı ikinci romanında, güncel ve önemli bir konuyu felsefi derinlikte işliyor. Defne’yi Beklerken ile gençlik edebiyatına güçlü bir giriş yapan yazar, bu kez aile içi şiddetin incittiği yaşamları anlatıyor. Mağdur ya da tanık, şiddetin odağındaki bireylerin duygu durumlarını, çaresizliğini ve çıkış yolu arayışını incelikle duyumsatan roman, gençlerin sesine kulak veriyor. Sosyal medyadan güzellik takıntısına popüler kültürün etkilerini, günümüzün “gürültülü” sessizlik ortamını sözcüklere döküyor. Dostluğun, dayanışmanın, edebiyatın ve direnmenin sorunlara çözüm üretmedeki büyük etkisine ve gücüne de vurgu yapan, gençler kadar yetişkinlerin de etkilenerek okuyacağı çağdaş bir roman.


Ece, babasının tüm aileye yönelttiği şiddetle baş etmeye çalıştığı bir dönemde, apartmana yeni taşınan Cem’le tanışır. Çözümsüz görünen sorunların üstesinden gelmenin, kötülüğe direnmenin yollarını onunla keşfetmeye başlar. Tatilde tanıştığı Hollandalı’nın tasasız yaşamı yüzünden ikilemlere sürüklense de, kaçtığı “kafes”te komşusuyla paylaştıkları, iki genci de yeni bir duygu ve düşünce dünyasına taşıyacaktır...


Aslı Der, Darmadağın eserinde şiddetin hayatın uçurumlarına savurduğu iki gencin özgürlük kafesindeki yaşam mücadelesini konu edinmektedir. Ödüllü çocuk romanlarıyla tanınan Aslı Der, gençlere yönelik yazdığı ikinci eseri olan Darmadağın ile hem gençlerin sesi olmuş hem de gençler için toplumsal bir yara haline gelmiş güncel ve önemli bir konuyu felsefi bir derinlikle ele almıştır.

Aslı Der, Darmadağın eserinde aile içi şiddete ve bu şiddetin gençlerin yaşamlarındaki olumsuz etkisine değinerek aile içi şiddetin gençlerin yaşamlarını nasıl incittiği konusunda ebeveynlere de önemli uyarılar yapmaktadır. Aile içi şiddetin ya mağduru ya da tanığı durumunda kalan gençlerin şiddetin odağında büyümelerinin duygularına nasıl etki ettiğini, gençlerin aile içi şiddet karşısındaki çaresizliklerini ve bu çaresizliğe çıkış yolu bulmak için nasıl çırpındıklarını Aslı Der, Darmadağın eserinde ince ince işleyerek gençlerin ebeveynlerine karşı sesi olmuştur. Aslı Der, Darmadağın eserinde sosyal medyaya ve popüler kültüre takıntı seviyesinde bağımlı olan gençlerin adeta gürültülü sessizlik içinde ikame ettirdikleri yaşamlarını kelimelerle buluşturuyor. Aslı Der, Darmadağın eserinde her geçen gün özellikle gençler arasında önemini yitirmeye başlayan dostluğun, birbiriyle dayanışmanın ve hayatın getirdiği sorunlara karşı beraber direnmenin önemini gençlere çağdaş bir dille aktarıyor. Aslı Der, Darmadağın eserinde edebiyatın insan hayatındaki önemine de değinerek gençlere kitap okumanın önemini hatırlatırken yazmanında hayatta en iyi terapi yöntemi olduğunu belirterek gençlere, günde bir ya da iki sayfada olsa bir şeyler karalamalarını tavsiye etmektedir.

Aslı Der, Darmadağın eserinin başkahramanı Ece, babasının ailenin bütün bireylerine uyguladığı şiddetten kurtulmanın çözüm yollarını ararken oturdukları apartmanlarına yeni gelmiş olan Cem ile tanışır. Ece, sorunlarının çözümünde Cem’den bayağı destek alır ve hem babasının uyguladığı aile şiddetine hem de dünyadaki kötülüklere karşı mücadele etmenin yollarını öğrenir. İki gencin bu dayanışması onları zamanla farklı duygu ve düşüncelere sürükleyecektir.

 

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.