Defansif Tıp

Defansif Tıp

Hekimin Tıbbi Uygulamalarda Sorumluluktan Kaçması Durumunda Ortaya Çıkan Problemler
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

A.B.D. basta olmak üzere gelişmiş ülkelerin büyük bir kısmında sağlık hizmetlerinin sunumunda ciddi bir problem olarak algılanan defansif tıbbi uygulamalar, hekimlerin tıbbi uygulamalarda sorumluluktan kaçmak için gerekli olmadığı halde teşhis ve tedaviye yönelik uygulamaları daha sık gerçekleştirmesi ya da tam tersi bir şekilde, riskli gördüğü hasta ve tedavi yöntemlerinden kaçınması olarak tanımlanmaktadır.

Ülkemizde de özellikle 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ve tıbbi uygulama hatası iddiaları içeren davaların artış göstermesi ile hekimlerin defansif tıbbi uygulamalara yönelme eğiliminin arttığı görülmektedir.

Yasal sorumluluktan kaçma refleksinin yönlendirici olduğu defansif tıbbi davranış modellerinin çoğunluğu, esasında hasta haklarına aykırı, tıbbi etik dışı ve neticesine göre yasal sorumluluk doğurucu uygulamalardır. Bu çerçevede hekimler, malpraktis sorumluluğundan kaçarken benzeri bir sorumlulukla yüz yüze gelebilecektir. Bu durum ise defansif tıbbın ciddi bir problem olduğunun en büyük göstergesidir.

Kitap, hekimin tıbbi uygulamalarda sorumluluktan kaçması durumunda ortaya çıkan en büyük problem olan defansif tıbbi uygulamaları, neden, sonuç ve yaratacağı hukuki problemler çerçevesinde irdelemektedir.

 

Konu Başlıkları;

Tıp Hukukunun Temel Konuları

Sağlık ve Hasta Hakkı

Tıbbi Uygulama Hataları (Malpraktis)

Hasta Hekim İlişkisi

Tıbbi Uygulama Hatalarında Hekim Sorumluluğu

Defansif Tıp

Defansif Tıbbi Uygulamaların Hekimler Arasında Yaygınlığı

Defansif Tıbbi Uygulamaların Hukuki Açıdan Değerlendirilmesi

Defansif Tıp ile İlgili Bir Çalışma

Futuristik Bir Bakış


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.