Değişen Türkiye'de Kadın
% 21indirim

Değişen Türkiye'de Kadın

Türkiye'de Kadının Sosyo-Kültürel, Ekonomik ve Siyasal Durumu
  • 25,00 TL19,75 TL

    hopi kampanyası
    0,99 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Değişen Türkiye'de Kadın, Türkiye'de kadın konusuyla ilgili şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı ampirik araştırmalardan biri. Türkiye'nin 26 ilinden toplam 5036 kadınla yüz yüze gerçekleştirilen bu araştırmada Türkiye'deki kadın profili çok yönlü ve boyutlu olarak ele alınıp araştırılıyor. Çalışma, bir yandan kadınların kişisel bakımı, spor yapma alışkanlığını, kendine gösterdiği özeni, çalışma şartlarını, ekonomik durumunu, mutluluk düzeyini konu edinirken; bir yandan da kürtürel, siyasal ve dinsel tutumlarını konu ediniyor. Bir yandan Türkiye'deki değişimi kadınların gözüyle izlerken; bir yandan da kadınların bu değişimden nasıl etkilendiklerini, değişime karşı nasıl bir tutum takındıklarını araştırıyor.


Türkiye her yönden çok hızlı değişiyor. Ekonomide, kültürel ve dinsel değerlerde, toplum-devlet ilişkisinda baş döndürücü bir hızda değişim ve dönüşüm geçiriyor. Bu değişim ve dönüşüm, "modern-batılı" değerlerle "geleneksel-yerel" değerlerin harmanlandığı bir kulvarda akıyor. Türkiye, özellikle son yıllarda bu iki dünya görüşünün kaynaştığı bir paradigma içinde modernlaşiyor. Türkiye'deki değişimin ve dönüşümün kadınların yaşam standartlarına nasıl yansıdığı, onları hangi yönde etkilediği ve kadınların psikolojik, kültürel, dinsel ve siyasal tutumlarına hangi yönde yol açtığı, bu çalışmada ayrıntılı biçimde ortaya konmaktadır.


Değişen Türkiye'de Kadın, Türkiye'nin sosyolojik yapısını, kurumlarını ve değerlerini, kadınların gözünden masaya yatırılıyorve mercek altına alınıyor. Bu kitap, akademisyenlerin yanı sıra, konuyla ilgili araştırmacılara, ilgili aktörlere, meraklı okuyuculara, sivil toplum örgütlerine, siyasal aktörlere ve öğrencilere önemli bir referans oluşturacaktır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.