• Deliduman% 19indirim
    Deliduman
    Deliduman

Deliduman

  • 27,50 TL22,28 TL

    hopi kampanyası
    1,11 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

On yedi yaşındaki Çağlar İyice konuşuyor. Kız kardeşi Çiğdem'i, onu meşhur etme ümitlerini, belediye başkanı dayısını, yakın arkadaşı Mikrop Cengiz'i, taşra muhabbetlerini, depresyonun eşiğindeki annesini, eski sevgilisini, hiç unutamadığı dedesini, hatırlarken kahrettiği babasını anlatıyor.


Deliduman, dermansız ve güdük bir ilçeden haykırmaya başlıyor, İstanbul'a uzanıyor. Çocukluğumuzun, hatıralarımızın ve bütün sokaklarımızın üzerinden dangır dungur geçen imar ve para iştahına lanet! Riyakâr dünyaya, Allahsız sermayeye, martılara, küçük bir kızın kalbini kıranlara isyan ediyor. Barikatların arkasında, soluk soluğa, yapayalnız, erken kaybeden bir delidumanın öfkesini çemkiriyor.


Emrah Serbes, zamanın ruhunu, Gezi'nin isyancılarını, hürriyetleri için öksürenleri, yerinde duramayanları, küfredenleri, ağlamayı unutmak için yumruğunu sıkanları resmediyor.


Deliduman, büyük zamanın ve her zaman kenarda kalanların romanı.


Emrah Serbes, Deliduman eseri içeriğine bakıldığı zaman öfkenin ve bu öfkenin getirdiği isyanın hikayesidir. Bu eser, içeriğinde argo sözcükler ve küfürler barındırdığı için kesinlikle çocuklardan uzak tutulmalıdır. Yazar, bu eserinde Gezi Parkında meydana gelen olaylara değinmeyi ihmal etmemiş ve bu olayları kaleme alırken bir gencin ruh halini çok güzel betimlemeyi başarmıştır. Yazarın bu eseri toplumsal eleştiri yapmamız bakımından oldukça isabetli bir eserdir.

Emrah Serbes, Deliduman eserinde karakterlerini konuştururken ve sosyal medya ifadelerini ele alırken hiçbir yüzeyselliğe girmemiştir. Yazarın bu eseri, toplumsal olayları incelemesi ve anlatım tarzındaki sürükleyicilik ile okuru yormadan oldukça rahat okunuyor. İnsanların sırf kendini yaşadıkları ve sırf kendine ait olduğu bir tek dönemi vardır. O da çocukluk dönemidir. İnsan, büyüdükçe maalesef kendi için yaşamaktan uzaklaşıyor ve başkaları için yaşamaya başlıyor. Bu durumda bir insanın hayatında iki dünya oluşmasına neden oluyor. Yazar, insanın çocukluk dönemini tamamlayıp ikinci dünyaya geçişini ve bu geçişi sırasında yaşadıkları üzerinde çok iyi tahliller yaparak bu geçişi incelemeye çalışmıştır. Bu eseri okuyan herkes, mutlaka geçmişinden izler bulacaktır.

Emrah Serbes, Deliduman eserinde günümüzde ekranlarda sık rastladığımız yarışmaların konseptini ve bu yarışmaların topluma etkilerini de incelemiştir. Yazarın hikayesini siyasi bir olay üzerinden kurgulamasına rağmen tarafını belli etmemesi ise tam bir edebi başarıdır. Yazarın eserinde kullandığı dilin kaba ve küfür içeriyor olması eleştirilse de ele aldığı konulara bakıldığı zamanda böyle kaba bir dil ve küfür kullanılmadan da bu olayların anlatılmasının neredeyse imkansız olduğu gerçeği de karşımızda durduğu için yazara hak vermek gerekiyor. Yazar, bu eserinde bir abi ve kız kardeşin gezi olaylarında yaşadıklarının hikayesi üzerine eserini kurgulamıştır. Yazar, abi ile kız kardeş arasındaki muhteşem ilişkiyi gayet başarılı şekilde kaleme alarak okurlarına abi ve kız kardeş arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğini göstermiştir. Yazar, yurdum insanının psikolojisi üzerine çok iyi tahliller yapmıştır.

Emrah Serbes, 1981 yılında Yalova’da dünyaya gelmiştir. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında görevlerde bulunmuştur. Yazar, bugüne kadar kaleme aldığı eserlerinde topluma eleştirel bakış açısı sergilemiştir.

Yorum Sayısı: 2

Ben Çavdar Tarlasında Çocuklar öyküsüne benzetenlerdenim. Çağlar İyice Holdan Caufield 'e benzetilmiş biraz. Anlatım da öyle aynen. Ama kitabın haberini duyduğumda açıkçası daha çok şey beklemiştim.

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   19.02.2016

Emrah Serbes, Deliduman eserinde de diğer eserlerinde olduğu gibi küfür etmekten geri durmamıştır. Üstelik yazar, bu eserinde küçük bir kızın masumluğunu okurlarına aktarmaya çalışmıştır. Böyle bir konuda bile küfür etmek, yazarın, bu işi gelenek haline getirmeye çalıştığını gösteriyor. Eserin içeriğinde Gezi Parkı olaylarına da değinilmiştir. Aslında yazarın, ele almış olduğu hikaye konusu itibariyle okunmaya değer bir hikayedir. Ama küfür işin içine girince okurların, tüm keyfi kaçıyor....devamını oku

B
Burak Sakal  -   01.07.2016