Demokrasi Motifleri

Demokrasi Motifleri

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Arend Lijphart, büyük övgü alan Demokrasiler adlı kitabının genişletilmiş ve güncelleştirilmiş bu yeni basımında, dünya ölçeğinde demokratik kurumların bugüne kadar görülmemiş biçimde geniş ve derinlemesine bir çözümlemesini sunmaktadır. 1945 ile 1996 yılları arasında yarım yüzyıllık bir süre içinde 36 ülkenin demokrasilerini inceleyen Lijphart, hangi tür demokrasinin daha iyi işlediğine dair önemli ve şaşırtıcı bir sonuca varıyor.
Her ne kadar konvensiyonel bakış açısı ABD ve İngiltere’de olduğu gibi çoğunlukçu demokrasilerin, İsviçre ve İsrail örneklerinde olduğu gibi uzlaşmacı demokrasilerden daha üstün olduğunu ileri sürmesine karşın Lijphart bunun böyle olmadığını gösteriyor. Gerçekte, uzlaşmacı sistemler; siyasal eşitlik, kadınların siyasette temsili, vatandaşların seçimlere katılımı ve seçmenlerin tercihleri ile yönetimlerin siyasaları arasında birbirlerine koşutluk açılarından, çoğunlukçu demokrasilere göre açıkça üstündürler.

"Böyle bir kitabı ancak Lijphart kadar donanımlı ve yetkin bir bilim adamı yazabilirdi. Kendisi konuyla ilgili yazına hayret verici hakimiyeti yanında, kıyaslanamaz ölçüdeki verileri bir araya getirmiş bulunmaktadır."


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.