Deniz Yoluyla Gerçekleştirilen Konteyner Taşımacılığında Görev Alanların Hukuki Sorumluluğu

Deniz Yoluyla Gerçekleştirilen Konteyner Taşımacılığında Görev Alanların Hukuki Sorumluluğu

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Konteyner, konteyner taşımacılığı ve bu konudaki hukuki problemler gün geçtikçe değişmekte ve çeşitlenmektedir. Deniz taşımacılığında konteynerin kullanılması taşımacılığın gelişiminde fayda sağladığı gibi bir takım sakıncaları da beraberinde getirmiştir. Taşımacılıkta konteyner kullanımı mekanikleşme sonucu sürati arttırırken issizlik probleminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Konteyner içerisinde yer alan yükün daha güvenli taşınabileceği düşünülürken tasıma sırasında meydana gelen bir dalgalanma nedeniyle konteyner içerisindeki tüm yük denizin karanlık sularına gömülebilmektedir.

Yükün gemiye yüklenmesi veya gemiden boşaltılması aşamasında artık bu aşamaların mekanik aletler ile yapılması nedeniyle burada görev alanlar azalırken gemi isletmeyen taşıyan veya forvverder'ler gibi yeni kişiler taşımacılık sahnesinde rol almaya başlamıştır. Yük, üretildiği ya da varolduğu yerden kullanılacağı veya tüketileceği yere giderken birçok kişinin elinden geçmektedir.

Eşyanın güvenli bir şekilde yerine ulaşması için tüm bu aşamalarda görev alanlar çeşitli şekillerde sorumlu olmaktadırlar. İste yükün güvenli bir şekilde yerine ulaşması ve onun varlığından insanoğlunun faydalanması için taşımacılığın, taşımacılığın aşamalarının, taşımacılıkta kullanılan alet ve araçların, bu alet ve araçları kullanan kişilerin kısacası tüm bu aşamalarda görev alanların kimler olduğunu ve sorumluluklarını bilmek ve düzenlemek gerekmektedir.

 

Konu Başlıkları

Konteyner ve Konteyner Taşımacılığı

Kombine Taşımacılık

Konteyner Taşıma Sistemleri

Konteyner Taşımacılığında Teslim Alma, Yükleme, İstif ve Boşaltma Aşamaları

Taşıyan ve Hukuki Sorumluluğu

Gemi İşletmeyen Taşıyan

Taşıtan, Yükleten ve Gönderilenin Hukuki Sorumluluğu

Taşıma Terminali İşleticilerinin Hukuki Sorumluluğu

Donatan ve Gemi İşletme Müteahhidinin Hukuki Sorumluluğu

Kaptan ve Hukuki Sorumluluğu


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.