Devlet-i Aliyye - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar 3
% 25indirim

Devlet-i Aliyye - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar 3

Köprülüler Devri
  • 26,00 TL19,50 TL

    hopi kampanyası
    0,98 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Devlet-i ‘Aliyye’nin birinci cildi Osmanlı Devleti’nin bir beylikten Balkanlar ve Ortadoğu’ya hükmeden güçlü bir imparatorluğu dönüşümünü konu alır. İkinci cilt ise padişah otoritesinin zayıfladığı ve yok olduğu 17. Yüzyılın ilk yarısındaki iktidar mücadelesini inceler ve Köprülü Mehmed Paşa’nın mutlak bir otoriteyle veziriazamlığa gelmesiyle sonlanır. Devlet-i ‘Aliyye’nin üçüncü cildi, merkezi devlet otoritesinin yeniden kurulduğu Köprülüler dönemini mercek altına alıyor. Bir yandan bu dönemde yaşanan mâli krizi Avrupa’da yaşanan Fiyat Devrimi ile ilişkili olarak değerlendirirken, diğer yandan da Orta-Avrupa’da Habsburglarla süren uzun iktidar mücadelesini ayrıntılarıyla ele alıyor. Bu büyük meselenin yanı sıra Venedik’le Akdeniz ve Ege’de, Fransa’yla Cezayir’de süren ihtilafları da inceliyor. Mali ve siyasi bunalıma karşı çözüm arayışları ve bu çerçevede yazılan ıslahat layihalarını mercek altına alıyor.

Bu cilt, hem Macaristan’daki bir buçuk yüzyıllık Osmanlı hâkimiyetinin sonunu hızlandıran, hem bu yöredeki en önemli müttefik olan Kırım Hanlığı’yla ilişkilerin kaderini belirleyerek Rusya’nın yeni bir güç olarak bölgede ortaya çıkışının ilk belirtilerinin görülmesine yol açan İkinci Viyana Seferi’yle sonlanıyor.


Osmanlı ve Modern Türkiye

Osmanlı ve Modern Türkiye

Halil İnalcık

16,42 TL
Kuruluş

Kuruluş

Halil İnalcık

10,08 TL
Osmanlılar

Osmanlılar

Halil İnalcık

16,08 TL
Şair ve Patron

Şair ve Patron

Halil İnalcık

7,29 TL
Tanzimat

Tanzimat

Halil İnalcık

27 TL
Halil İnalcık, Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine eserinde yarım yüzyıla yakın tarihi birikimini kaleme almıştır. Tarihi olayların tekerrür etmemesi için mutlaka bilinmesi ve tedbirlerinde ona göre alınması gerekir. Bu nedenle bu eseri sadece tarih meraklılarının değil, herkesin okumasında büyük yarar vardır. Ayrıca Osmanlı tarihini Halil İnalcık’ın kaleminden okumak ayrı bir zevktir. Bir insanın başarılı olmasında geçmişini iyi bilmesi ve bu geçmişinde edindiği tecrübeler nasıl etkiliyse, bir milletin başarılı olmasında da tarihini iyi bilmesi ve tarihi tecrübelerden faydalanması öyle etkilidir. Halil İnalcık bunun farkında olan bir tarihçi olduğu için Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine eserini kaleme alarak Türk Milletinin tarihini okuması ve öğrenmesi için büyük bir adım atmıştır. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra özellikle Hasan Sabbah ve ekibinin ne tür entrikalar çevirdiğinin birebir tanığı olacaklar ve günümüzün Hasan Sabbahlarına karşı daha dikkatli olacaklardır. Halil İnalcık, Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine eserinde Osmanlı İmparatorluğunun doğuşundan tutunda Ortadoğu ve Balkanlarda hüküm sürmesine ve oradan da dünyaya nam salan bir imparatorluk haline gelmesine kadar geniş bir yelpazeyi ele almıştır. Yazarın bu eserinde Osmanlı tarihinde meydana gelen olayları ele alırken zamanında tarihin bizlere öğretilmeyen yönlerini de ele alması bu eseri ayrı bir değerli kılıyor. Bu eseri tarih öğretmenleri mutlaka okumalı ve öğrencilerine de okumaları için tavsiyede bulunmalıdır. Yazar eserinde Osmanlı tarihini sadece siyaset olarak değil, ekonomik olarak da mercek altına almıştır. Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde nasıl bozulduğunu okurken böyle bir imparatorluğun göz göre göre çökmesine hem sinirlenecek hem de duygulanacaksınız. Adalet timsali olan Osmanlının son dönemlerinde meydana gelen adaletsiz olayların çözülmeyi nasıl başlattığına tanık olacaksınız. Bir milletin kökenleri Osmanlı İmparatorluğu gibi dünyaya nam salmış bir imparatorluğa dayanıyorsa bu milletin tarihini bilmesi de boynunun borcu haline geliyor. Bu nedenle Halil İnalcık, Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine eseri her Türk vatandaşının kütüphanesinde başköşede yerini almalıdır. Halil İnalcık, 1916 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Bir üniversitede halen Tarih bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır. Aslen Kırım tatarı olup, günümüzde tarihçilerin üstadı olarak kabul edilmektedir.
Yorum Sayısı: 1

Halil İnalcık, Devlet-i Aliyye eserini belki inanmakta güçlük çekeceksiniz ama yarım yüzyılı aşkın çalışmalarının sonucunda kaleme almıştır. Yazarın, Osmanlı tarihçiliği alanında tartışılmaz otoritesi de düşünüldüğü zaman varın bu eserin değerini siz düşünün. Yazar, eserinde Osmanlı’nın, beylik döneminden imparatorluk dönemine kadar olan süreci bu ilk ciltte mercek altına almıştır. Üstelik yazar, Osmanlı’yı sadece siyasi açıdan değil, toplumsal açıdan, ekonomik açıdan, ticaret ve tarım...devamını oku

İ
İsmail Çakjra  -   01.07.2016