Devletlerarası Sömürge Kürdistan

Devletlerarası Sömürge Kürdistan

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kürdistan'ın ve Kürd ulusunun siyasal statüsü sorunu, Yakın Doğu'nun en önemli sorunudur.

Kürdistan'ın, Kürt ulusunun;beş parçaya bölünmesi,parçalanması ve paylaşılması, sürekli kendini üreten derinleştiren bir olgudur.

20. yüzyıl boyunca dayanışma ve ittifak dahilinde , dünyada anti-Kürd uluslararası  nizam oluşturulmuş, Kürd ulusunun varlığı inkar edilmiştir ..Gelinen aşamada  Kürd sorunu 'nu ; ''etnisite sorunu '', ''azınlık sorunu '', ''Türkiye'de Kürdlerin bireysel haklarını elde edeceği demokrasi sorunu !''vs. şeklinde tanımlamak yanlıştır. Somut olgu ile uyuşmayan bu yanlış tanımlama, çözüm sorununa da doğru yaklaşımı, sağlıklı önermeleri yapmayı engellemektedir .

Kürdistan sorunu , bir ulus ve ülkenin, soykırım hedefinden çıkarılması, sömürge konumundan kurtarılması, parçalanmışlığının telafi edilerek, dünya milletlerinin yaşadığı eşit koşullara erişmesi, özgürleşmesi sorunudur. İttihat ve Terraki Cemiyeti'nin devamı, Kuvva-i Milliye Teşkilatı'nın takipçisi Kemalist hareket ve resmi ideolojinin, halklara dayattığı ''yok sayma ve yok etme''politikası; 20. yüzyıl boyunca devam etmiştir. Ancak  21. yüzyılda bu politikayı sürdürmek mümkün görülmemektedir.Bunda Kürdlerin mücadelesi, dış faktörlerin Kürd mücadelesine sağladığı olanklar,Yakın Doğu'daki devletlerin kendi aralarındaki ittifaklarının gevşemesi,değişmesi,çekişmesi,çatışmasıve ilişkilerinin soğumasının sağladığı avantajlar, Kürdlerin var olan durumu aynı şekilde devam ettirmeye razı gelmesi, dünyada kazandığı meşruiyet,koşulları Kürdlerin lehine çevirmiştir.

Bu konuların tartışıldığı 'Devletlerarası Sömürge Kürdistan'kitabı, 1990 yılında yayınlandı..Büyük ilgi gördü. Tartışmalarda yeniden göz önünde bulundurmak önemlidir.

 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.