Diferansiyel Denklem Teorisi

Diferansiyel Denklem Teorisi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Diferansiyel denklemler kuramı modern mühendislik, fizik ve matematik eğitiminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Mühendislik bölümü öğrencilerinin birinci sınıfta gördükleri Yüksek Matematik (Calculus) derslerinin doğal ve teknik bilimlere uygulanması genel olarak diferansiyel denklemler teorisine dayanmaktadır.

Bu kitabın amacı belirli bir ölçüde diferansiyel denklemler konusunda Türkçe kaynak ihtiyacını karşılamaktır. Kitap, büyük ölçüde, yazarların vermiş oldukları derslerin notları temel alınarak yazılmıştır. Fakat kitabın içeriği bu amacı önemli ölçüde aşmakta olup klasik diferansiyel denklemler teorisinin büyük bir kısmını sistematik bir şekilde kapsamaktadır. Kitap 11 bölümden oluşmaktadır.

Kitapta öğrencinin konuyu berrak bir biçimde anlamasını kolaylaştıracak toplam 128 çözümlü örnek verilmiştir. Bölüm sonlarına, okuyucunun öğrendiklerini pekiştirmesine imkan sağlamak amacıyla 500'ün üzerinde problem konmuştur. Okuyucunun kendini sınaması amacıyla, bu problemlerin büyük bir kısmının sonuçları kitabın sonunda toplu halde verilmiştir.

Mühendislik bölümü öğrencilerine birinci bölümün (Ayrıt 1.7. hariç), ikinci bölümün (Ayrıt 2.8. hariç) dördüncü bölümün (Ayrıt 4.10. hariç), dokuz ve onuncu bölümlerinin verilmesi uygun görülmektedir. Fizik bölümü öğrencileri üçüncü ve onbirinci bölümün dışındaki bütün bölümleri, ciddi bir matematik eğitimi almak isteyen matematik ve yüksek lisans öğrencileri ise kitabın bütün bölümlerini öğrenmek zorundadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.