Diriliş
% 19indirim

Diriliş

  • 28,00 TL22,68 TL

    hopi kampanyası
    1,13 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sizce hayatın “diğer” tarafında ne olabilir?


New England’ın ufak bir kasabasında küçük bir çocuk ile kasabanın yeni rahibi arasında gizli bir takıntıyı temel alan derin bir bağ oluşur. Ancak, ailesinin başına korkunç bir felaket gelen genç rahip Tanrı’yı lanetleyerek kasabayı terk eder.


Aradan yıllar geçer. Artık bir yetişkin olan küçük çocuk, parçası olduğu rock gruplarıyla bütün ülkeyi dolaşırken eski dostu ile tekrar karşılaşır ve bu karşılaşma şeytanın bile aklına gelmeyecek bir anlaşmayla perçinlenir...


Elli yıllık bir dönemi anlatan ve Stephen King’in şimdiye dek yazdığı en dehşet verici sonla noktalanan Diriliş, King’in neden “dünya edebiyatının merkezinde olduğunu” (Margaret Atwood, New York Times) tartışma götürmez bir şekilde kanıtlayan eşsiz bir şaheser.


İnsanların zihinleri karşılaştıkları olayların neler götürüp getireceği konusunda hesaplar yapar ve insanların, yaşamlarında kararlar almasını sağlar. İnsanların ruhları ise sevdiklerine karşı özlem duyar ve sevdikleri ile beraber olmak ister. İnsanların kalpleri ise onların yaşamlarında elde ettiklerine değer verirken elde edemediklerini umursamazlar. Boşa dememişler ya kalpten uzak olan gönülden de ırak olur. Stephen King, Diriliş eserinde zihin hesap yapar, ruh özlem duyar ve kalp kendinde olanı bilir diyerek okurlarına, bir makinanın işleyişini tarif eden index gibi yaşamın işleyiş şemasını çizmiştir.

            Hepimiz, başımıza kötü bir olay geldiği zaman bu kötü olayı mutlaka bir sebebe bağlamaya çalışırız. Çünkü o anda kendimizi teselli edecek bir şeye ihtiyaç duyarız ve bir sebepten daha iyi teselli edecek bir şey bulamayız. Stephen King, Diriliş eserinde insanlar, başlarına gelen kötü şeyler için sebep ararlar. Bazen sebep olmaz diyerek okurlarına,  başlarına gelen kötü olayların bazen de ders alınması için gelmiş olabileceğini ifadeye çalışmıştır. İnsanlar, kendilerini her zaman birbirlerine karşı duydukları sevginin bir arada tuttuğunu sanırlar ya hayatta yanıldıkları en önemli noktalardan biride budur. Yazarda, eserinde bu konuya değinmiş ve insanları, bir arada bazen sevginin, bazen de birbirlerine vermiş olduğu sırların tuttuğunu vurgulamıştır. Bu nedenle de sırlarımızı kimlerle paylaştığımız çok önemlidir. İnsanlar, birçok derdin arasında boğulduğundan ve yaşamlarının bu dertlerden dolayı zehir olduğundan şikayet etmektedir. Yazara göre insanların, yaşamlarında birçok derde sahip olmasının nedeni bencilliklerinden kaynaklanmaktadır. İnsanlar, mutlu olmak istiyorlarsa hayatı paylaşmayı bilmelidir diyerek okurlarının dikkatini önemli bir hususa çekmiştir.

            Stephen King, Diriliş eserinde okurlar, gizli elektrikle tedavi konusunu okurken sonucun ne olacağı hakkında büyük bir meraka kapılıyorlar. Yazar, eserin kahramanı Jamie’nin yaşamını çocukluğundan, yaşlılığına kadar ele almış ve bu yaşam içerisindeki değişim süreçlerini okurlarına başarılı bir şekilde yansıtarak onlara adeta yaşam dersi vermiştir. Yazarın, bu eseri tarz olarak diğer eserlerinden farklıdır ama diğer eserleri kadar etkileyici olduğu söylenemez.

            Stephen King, 1947 yılında Portland’da dünyaya gelmiştir. Hikaye ve roman tarzında yazmaktadır. Gerilim ve korku tarzında uzman bir yazardır. Birçok eseri Türkçeye çevrilmiş ve okurlar tarafından büyük ilgi görmüştür.

Yorum Sayısı: 2

Stephen King her zaman beğendiğim ve çok başarılı bulduğum bir yazardır. Takdiri hak eden bir kitaptı. Akıcılık ve kurgu bakımından güzeldi, tavsiye ederim. ..

N
Nuray Durmuş  -   07.03.2016

Kurgusu çok güzel olan bir kitap. Daha başında sizi içine çekiyor, ortalarında biraz sıkılabilirsiniz ancak son bölümlerinde tüyleriniz diken diken olacak.

Z
Zeynep Eriman  -   14.02.2016