Divan Edebiyatında Şarap ve Şarapla İlgili Unsurlar
% 25indirim

Divan Edebiyatında Şarap ve Şarapla İlgili Unsurlar

  • 35,00 TL26,25 TL

    hopi kampanyası
    1,31 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Klasik Türk şiirinde yüzyıllardır kullanılan kavramlardan biri şaraptır. Şarap gerek kendi anlamı gerekse sonradan kendisine yüklenen tasavvufî anlamlar sayesinde divan şiirindeki önemini her zaman korumayı başarmıştır.

Hazırlanan bu çalışma 16. yüzyıl divan şiirine damga vuran on şairin divanlarının, “Hakikat ve Mecaz Bağlamında Şarap” konusu çerçevesinde taranması sonrasında oluşturulmuştur. Bu çalışma sadece şarabı değil, şarap etrafında şekillenen bir edebiyat kültürünü de tanıtmayı amaçlamaktadır.

Çalışma bu sebeple üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde edebiyatımızda kullanılan şarap, başlı başına bir konu olarak ele alınmış ve şiirlerden hareketle oluşturduğu edebî etki gösterilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise şarapla doğrudan ilişki içerisinde bulunan meclis, sakî, kadeh, meyhâne gibi kavramlar beyitlerden hareketle açıklanmaya ve örneklendirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölüm ise “Şarap Kültürü” olarak adlandırılmıştır. Son bölümde divan şiirinde, şarap ekseninde gelişip şiirlere akseden âdetler, uygulamalar ve deyimler tanıtılmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada şarapla ilgili olarak akla gelebilecek bir çok kavrama yer verilmiş, bu sayede divan şiirinde şarap ve şarapla ilgili kavramların aynı başlık altında toplandığı bir el kitabı hazırlanmaya çalışılmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.