Divan-ı İlahiyat
% 23indirim

Divan-ı İlahiyat

  • 27,00 TL20,79 TL

    hopi kampanyası
    1,04 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Eşrefoğlu Rûmi, 14. yüzyılın ortalarında İznik'te doğmuş, ilk tahsilini İznik'te yapmış, daha sonra Bursa'ya giderek Çelebi Sultan Mehmed Medresesi'nde ise tahsil hayatına devam etmiştir. Önce Bursa'nın ünlü velilerinden Emir Sultan'a intisap etmek istemişse de Emir Sultan Onu Hacı Bayram-ı Veli'ye göndermiştir. Hacı Bayram Hazretleri'nin huzûrunda manevi terbiyeden geçen Eşrefoğlu, Hüseyin Hamavi'den de Kadirilik icazeti alarak Bayramilik ve Kadirilik erkanlarını mezc etmiş, bu sebeple kendisine nispet edilen Eşrefiyye'nin kurucusu kabul edilmiştir.


"Elinizdeki eserde XV. asırdan beri ölü gönüllerimizi dirilten Eşrefoğlu Hazretleri'nin "Divan-ı İlahiyat"ı ele alınmaktadır. Eserin girişinde Hazret-i Pir'in kısaca hayatı, eserleri ve sonunda nutk-ı şeriflerinin lugatı ile manzûmelerinin dizini verilmiştir. Türk Edebiyatı tarihinde Divan-ı İlahiyatlar içinde önemli bir yeri olan, okunma ve bestelenme sırası yönüyle Yûnus Emre ve Niyazi-i Mısri'den sonra ilk sıralarda yer alan Eşrefoğlu'nun şiirleri bugüne kadar hem Osmanlı Türkçesi'yle hem de günümüz alfabesine aktarılarak birkaç kez yayınlanmıştır. Bu eserlerde kullanılan yazmalardan kaynaklanan bazı noksanlıklar görülmektedir. Gözümüze çarpan bu noksanlıklar elinizdeki çalışmada giderilmeye çalışılmıştır.


Eşrefoğlu Hazretleri, yaşadığı asırdan beri gerek nutk-ı şerifleriyle gerek Müzekki'n-Nüfûs'uyla ve gerekse diğer eserleriyle ölü gönüllerimize varoluş sırrımızı üfleyip durmakta ve hayat vermeye devam etmektedir."


Nefislerin Terbiyesi

Nefislerin Terbiyesi

Eşrefoğlu Rumi

21,78 TL
Müzekkin Nüfus (TSV011)

Müzekkin Nüfus (TSV011)

Eşrefoğlu Rumi

16,63 TL
Müzekki’n-Nüfus

Müzekki’n-Nüfus

Eşrefoğlu Rumi

14,52 TL
Müzekkin Nüfus

Müzekkin Nüfus

Eşrefoğlu Rumi

27,6 TL
Müzekki'n Nüfus

Müzekki'n Nüfus

Eşrefoğlu Rumi

21,15 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.