Doğayı Öğrenmek : Fizik
% 25indirim

Doğayı Öğrenmek : Fizik

  • 40,00 TL30,00 TL

    hopi kampanyası
    1,50 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bilimsel yöntem sağduyuya, deneyimlerden öğrenme ilkesine dayanır. Deney ve gözleme dayanan düşünme tarzı, modern kültür için önemli bir değerdir. Bilimin kendisi için de neyi nasıl, hangi deneyimlerden yola çıkarak bildiğimizi anlamak esastır.


Sabancı Üniversitesi’nde Science of Nature I / Doğa ve Bilim I adıyla verilmiş olan dersten kaynaklanan bu kitap; mekanik, elektromanyetizma ve kuantum fiziğinde temel fikirleri işliyor. Fen ve mühendislik öğrencileri için bir giriş dersi, sosyal ve beşerî bilimler ve sanat öğrencileri için bilim dersi, ayrıntılı fiziğe giriş dersleri alan öğrenciler ve meraklı lise öğrencileri içinse temel kavramları vurgulayan bir anahtar olarak kullanılabilir.


Matematik düzeyi temel türev ve integral hesabı, trigonometrik ve üstel fonksiyonları içeriyor. Gereken matematik fizik konuları içinde anlatılıyor. Hareketin tasviriyle başlanarak Newton Yasaları, enerji, momentum ve açısal momentumun korunumu inceleniyor. Basınç ve sıcaklık kavramlarının moleküllere uyarlanan Newton mekaniğinden nasıl türediği ele alınıyor. Elektromanyetizma kısmında Maxwell Denklemleri incelendikten sonra basit bir örnekle “boşlukta” bile elektrik ve manyetik alanların birbirlerini üreterek elektromanyetik dalgalarla enerji ve bilgi taşıdıkları ve ışığın da bir elektromanyetik dalga olduğu gösteriliyor. Kuantum Fiziği, Bohr'un hidrojen atomu modeliyle sunularak, atomların boyut, enerji ve kararlılıklarının, yani maddenin bildiğimiz yapısının, temelde maddenin dalga özellikleri taşımasından kaynaklandığı öğretiliyor.


Yazar Hakkında:
Mehmet Ali Alpar (Malatya, 1950), lise eğitimini Robert Akademi’de tamamladıktan sonra (1968), ODTÜ Fizik Bölümü’nü bitirdi (1972). Doktorasını University of Cambridge’de yaptı (1977). Princeton, Columbia, ODTÜ, Sabancı ve Boğaziçi üniversitelerinde, University of Illinois at Urbana-Champaign’de ve TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü’nde astrofizik araştırmaları yaptı. Academia Europaea, American Philosophical Society ve Türk Astronomi Derneği üyesidir. 2011 yılında TÜBA üyeliğinden istifa etti. Aynı yıl kurulan Bilim Akademisi’nin başkanıdır


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.