Doğumunun 800. Yılında Hacı Bektaş Veli  Sempozyumu

Doğumunun 800. Yılında Hacı Bektaş Veli Sempozyumu

Bildiriler (Nevşehir, 17-18 Ağustos 2009)
  • 45,36 TL

    hopi kampanyası
    2,27 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Horasan tasavvuf ekolünün temsilcisi olarak Anadolu'ya gelen Hacı Bektaş Veli, Tür Kültür ve düşünce evreninin en önemli kilometre taşlarından biridir. Onun ortaya koyduğu akıl, bilim, sevgi ve hoşgörüye dayalı fikirler Anadolu'da yaşayan insanların gönüllerini fethetmiş ve bunun sonucunda da tüm Anadolu coğrafyasının Türkmen yerleşimine açılarak Türkleşmesi ve Müslümanlaşması noktasında önemli bir rol oynamıştır. Hacı Bektaş Veli'nin ortaya koyduğu fikirlerin önemini 21. yüzyılda bile kendisine bağlı milyonlarca insanın varlığında görmek mümkündür.


Hacı Bektaş Veli gibi büyük düşünür ve inanç önderlerinin tüm yönleriyle bilimsel yöntemlerle ortaya konması ülkemizin geçmiş değerlerine sahip çıkarak bu değerlere beslenmiş sağlıklı nesiller yetiştirebilmesi açısından oldukça önemlidir.


Bu düşünceden hareketle, Nevşehir Üniversitesi ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi tarafından Hacı Bektai Veli "Doğumunun 800. Yılında Hacı Bektaş Veli" adlı sempozyumda 17-18 Ağustos 2009 tarihlerinde bilimsel yöntemlerle ele alınmıştır.


Dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen bilim insanları Hacı Bektaş Veli'nin hayat felsefesini, düşünce dünyasını, insan sevgisi odaklı mesajlarını temel kaynaklara dayanarak akademik bir dille ifade etmişlerdir.


İşte elinizdeki eser bu sempozyumda sunulan bildirilerden oluşmaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.