Dönüşüm

Dönüşüm

  • 4,00 TL

    hopi kampanyası
    0,20 Paracık
Franz Kafka'nın 1915'te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı bir eseridir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir.

Kitabın Değişim olarak bilinen adının gerçekte Dönüşüm olduğu, ifadesini Ahmet Cemal'in açıklamasında bulur: "Gregor Samsa'nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil fakat 'başkalaşım'dır O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler geçirmemiştir; artık farklı bir canlı türü olmuştur."

Bu açıklama, Kafka'nın eserini tanımlarken kullandığı ifadeyle de örtüşür: "Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var... Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay."

Yorum Sayısı: 4

Kafka kitaplarında dili çok farklı kullanıyor.Kitabı çok beğendim. At gözlüklerini çıkarıp farklı bir bakış açısıyla okunmaya çalışılırsa çok şeyler katabilir. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

H
Huriye Erkmen  -   18.08.2016

Ah Kafka, canım Kafka. İnsanlar ne kadar kötü ki böyle bir adamı bu kitabı yazdıracak kadar üzmüşler. Biraz daha bencil olsam iyi ki bu kadar üzülmüş de yazmış diyeceğim ama yüreğim el vermiyor. Tekrar tekrar okuduğum muhteşem kitaplardan biri.
Okurken Gregor'un hissettiği yabancılaşmayı, en yakınlarından gördüğü acımasız dışlanmayı ve buna rağmen hala onları zor durumda bıraktığı için üzülmesini ben de yaşadım. Aileden biri olmasına rağmen ondan korkmasınlar diye kendini saklaması da...devamını oku

Ö
Özlem Yuvarlak  -   09.08.2016

Kafka eserlerini okumaya başlamak için seçtiğim ilk eser. Orta sınıf bir ailenin oğlu olan ailenin yükünü omuzlayan Gregor Samsa nın bir sabah kendini bir böceğe dönüşmüş halde bulmasıyla başlayan bir durum öyküsü. Öykü nesnel bir dönüşümden ziyade soyut ve felsefik bir dönüşümün aile ve Samsa üzerindeki etkisini anlatmakta. Benim gibi ilk Kafka eseriniz ise beklentilerinizi normal seviyede tuttun derim çünkü sizi alıp götürmesede güzel bir eser.

T
Tuğba Erol  -   05.04.2016

Değişimin -ince bir mizahla- en yakınlarımız tarafından bile ne denli tepkiyle karşılanabileceğinin, sürünün dışına çıkan bireyin sürü tarafından nasıl ezilebileceğinin mükemmel bir psikolojik analiz ile en çarpıcı şekilde dile getiren bir öykü gerçekliğidir ''dönüşüm''. Eseri geniş bir bakış açısı ile okumanızı tavsiye ederim.

O
Olcay Yüksel  -   10.03.2016