Dövüş Kulübü 2

Dövüş Kulübü 2

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Bazı hayali arkadaşlar asla çekip gitmez!”


Dokuz yıl önce yayımlanan Dövüş Kulübü, şimdi çizgi roman formatında ve devam niteliğindeki yeni hikayesiyle okurlarla buluşuyor. Amerika’daki baskıyla aynı anda raflarda yer alacak olan Dövüş Kulübü 2, Sayı Sıfır da dahil olmak üzere toplamda 11 sayı olarak yayımlanacak.


İlk kitabı daha önce okumamış olanlar için de bir çözüm yolu var: Sayı Sıfır, kitaptaki ana motifleri ve kimi özel ifadeleri içeriyor. Bununla birlikte Dövüş Kulübü 2’nin ilk sayısı farklı kapak tasarımlarıyla raflardaki yerini alıyor.


Chuck Palahniuk, Dövüş Kulübü eserinde okurların büyük ilgisiyle karşılaşan maceraya çizgi roman formatında Dövüş Kulübü 2 eseri ile devam ediyor. Ayrıntı Yayınevi, bu eseri Amerika’da satışa sunulduğu gün, ülkemizde de satışa sunacak. Yazar, bu eserini çizgi roman formatında yayımladığı için olacak ki 11 sayılık fasikül halinde yayımlamayı planlamıştır. Yazarın, bu yaklaşımını ticari olarak düşünüp, ağır şekilde eleştiren okurlar varsa da, fasikül halinde yayınlanmasından memnun olan okurlarda vardır. Kısacası bu fasikül işi, okurlar arasında ihtilafa neden olmuştur. Fasikül sistemini ağır şekilde eleştiren okurların, eleştirilerinde dayandığı temel nokta ise Dövüş Kulübü eserinde kapitalizm ve insanların tüketim çılgınlığı hakkında neredeyse ağzına geleni sayan yazarın, bu fasikül sistemi ile işi ticarete dökerek, kapitalizme hizmet etmesidir.

Chuck Palahniuk, Dövüş Kulübü 2 eserinde 1996 yılında yayımlanan Dövüş Kulübü eserini okumamış olan okurların, eser hakkında fikir sahibi olabilmeleri için çözüm bulmuştur. Yazar, bu sayıda ilk kitaptan motiflere ve ilk eserin içeriğinde yer alan ve ilk eserin ana fikrini yansıtabilecek bazı özel ifadelere yer vermesi hem ilk eseri okuyan okurlara hatırlatma olmuş hem de ilk eseri okumayan okurları, eser hakkında fikir sahibi yapmıştır.

Ayrıntı Yayınevinin, Chuck Palahniuk, Dövüş Kulübü 2 eserinin bu sayısında farklı kapak tasarımları kullanmış olması oldukça hoş olmuştur. Yazar, Dövüş Kulübünün devamı olan bu eserinde okurlarına özellikle kapitalist sisteme yönelttiği ağır eleştirilerini çizgi roman tadında okutturuyor. Dövüş Kulübü eseri ile tüketim çılgınlığına, kapitalist sistemin insanın dengesini nasıl bozduğuna, iş dünyasına yaptığı kışkırtıcı eleştiriler ile okurlarının ufkunu açarak okurlarından olumlu tepkiler alırken, bu eleştiriler belli bir kesiminde hoşuna gitmediği için olumsuz tepkiler ile karşılaşmıştır. Bu eser, ilk eserden hoşlanmayan kesim için kötü, hoşlanan okurlar için ise iyi bir sürpriz olmuştur. İnsanların, özellikle ekonomik konulardaki görüşlerini gözden geçirmelerini sağlayacak olan bu eser, insanların ekonomik görüşlerinde büyük değişiklikler yapmalarını ve bilinçli bir tüketime yönelmek için çaba sarf etmelerini sağlayacaktır.
Chuck Palahniuk, 1962 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Yazar, otuz yaşına kadar hiçbir metin kaleme almamış olup, ilk eseri Görünmez Canavarlar yayıncılar tarafından kabul görmeyince, bayağı bir sinirlenmiş ve onun yerine içeriği daha yok edici olan Dövüş Kulübü eserini kaleme almıştır. İlginçtir ama bu eseri yayıncılar yayınlamak için sıraya girmiştir.

Yorum Sayısı: 2

Yeraltı edebiyatının öncülerinden olan bir eser.. eğer kara mizah öğelerini seviyorsanız bence bir alın

B
Beyza Nur Karaağaç  -   17.02.2016

Dövüş Kulübü, bundan yaklaşık dokuz yıl önce yayınlanmış ve büyük bir ilgiyle takip edilmişti. Şimdi çizgi roman tarzındaki yeni formatıyla Dövüş Kulübü 2 olarak tekrar okurlarıyla buluşuyor. Dövüş Kulübünün dokuz yıl önce yayınlanan hikayesinin devamı olan Dövüş Kulübü 2, sıfırdan başlayarak 11 sayı olarak okurlarıyla buluşacak. Bu eser, boş vakitlerini olumlu değerlendirmek isteyen okurların, hoş vakit geçirmeleri için oldukça iyi bir kaynaktır. Dövüş Kulübünün ilk eserini takip eden okurlar,...devamını oku

F
Fırat Çiçek  -   01.07.2016