Dövüş Kulübü 2 - Sayı: 1

Dövüş Kulübü 2 - Sayı: 1

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
"Bazı hayali arkadaşlar asla çekip gitmez!"
İlk kez yayımlandığı 1996'dan beri bir yeraltı klasiği olarak anılan Dövüş Kulübü, bir anti-ütopya öyküsünü anlatıyordu. Chuck Palahniuk'un ilk romanı, kapitalizmin tüketim kültürüne, insan tekindeki hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine ve elbette iş dünyasına zehir zemberek bir eleştiri hamlesiydi: Kışkırtıcı, yadırgatıcı, yıkıcı bir hamle.
Ve işte şimdi aynı hamle, aynı gözüpeklikle, aynı karşı-ses ataklarıyla ve sonuna kadar sürdürülen bir eleştirellikle kaldığı yerden devam ediyor! Son yılların en özgün, en sarsıcı romanları arasında sayılan Dövüş Kulübü 2 okurlarla buluşuyor, ama bu kez farklı bir biçimde.
Çizgi roman olarak hazırlanan Dövüş Kulübü 2, on ayrı fasikül olarak yayımlanacak.
Ayrıntı Yayınları, Dövüş Kulübü 2'nin her sayısını Amerika'daki orijinal baskılarla eş zamanlı olarak yayımlayacak. Palahniuk, karanlık bir mizahla desteklediği güçlü ve çarpıcı üslubuyla, yaşadığımız dünyanın çirkin suretine yine ayna tutuyor. Korku ve öfkeyi, karamsarlık ve umudu bir arada veriyor.

Chuck Palahniuk ve Cameron Stewart kaleminden çıkan Dövüş Kulübü 2, birinci sayısıyla çizgi roman alanında çığır açmaya devam ediyor. Dövüş Kulübü efsanesinin çizgi roman olarak dönmesi, dövüş kulübü hayranlarında büyük bir heyecana sebep oldu. Dövüş Kulübünün bu sayısında çizimlerin iyi olması ve fasikül halinde yayınlanması okurlarda büyük bir memnuniyet uyandırmıştır. Dövüş kulübü, bu sayısı ile okurlarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Dövüş kulübünün bu sayısı, kargaşa içeren projeleri, ter ve kan kokan sahneleri ve etkileyici diyaloglarıyla okurları ile buluşuyor. Dövüş kulübü dergisinin bu sayısındaki baskı kalitesi ise okurlara verilen değeri gösteriyor.

Chuck Palahniuk ve Cameron Stewart kaleminden çıkan Dövüş Kulübü 2, birinci sayısının ana fikri ise insanların kusurlarıyla kabul edilmesi gerektiğidir. Herkes kar yağarken kar tanelerini camdan izlemeye bayılır. Çünkü kar taneleri esrarengiz şekilleri ile kusursuzdur. Bu sayıda da kar tanelerinin kusursuzluğuna vurgu yapılmış ve dünyada hiçbir insanın kar taneleri gibi kusursuz olamayacağı belirtilmiştir. Bu nedenle ilişkide olduğumuz insanların kusurları olduğu gibi bizimde kusurlarımızın olduğunu kabul etmeli ve ilişkilerimizde mümkün olduğunca anlayışlı olmalıyız.
Dövüş kulübü ilk kez anti – ütopya öyküsü olarak 1996 yılında okurlarıyla buluştu. Dövüş kulübü yayınlandığı ilk günden beri bir yer altı klasiği olarak dilden dile dolaştı. Chuck Palahniuk, bu ilk eseri ile kapitalizme ağır eleştirilerde bulunmuş ve dünyanın bu gün kan kokmasının tek suçlusunun kapitalizm olduğunu söylemiştir. Dünyada tüketim kültürünün genleriyle oynayan kapitalizmin, insanları alışveriş çılgını haline getirmiş ve parası olmasa bile bankalardan temin ettiği kartlarla ya da kredilerle olmayan parayı harcatacak kadar aklını başından almıştır. İnsanlarda var olan hırs duygusunun, üstünlük duygusuyla işbirliği yapınca insanlara, insanlığını unutturduğunu belirten yazar, Dövüş Kulübü 2 eseri ile maceraya kaldığı yerden devam ediyor.
Chuck Palahniuk, 1962 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Yazar, otuz yaşına kadar hiçbir metin kaleme almamış olup, ilk eseri Görünmez Canavarlar yayıncılar tarafından kabul görmeyince, bayağı bir sinirlenmiş ve onun yerine içeriği daha yok edici olan Dövüş Kulübü eserini kaleme almıştır. İlginçtir ama bu eseri yayıncılar yayınlamak için sıraya girmiştir.

Yorum Sayısı: 2

Chuck Palahniuk, Dövüş Kulübü 2 / Sayı 1 eseri çizgi roman olarak okurlarda merak uyandırmak gibi çok zor bir işi başarmıştır. Bu çizgi roman serisi ülkemizde fasikül olarak yayınlanan tek çizgi roman serisidir. Bu eser ile çizgi roman alanına ilgi duymayan insanlar bile çizgi roman okumaktan keyif alır hale gelmiştir. Çizgi roman eserlerinde konu kadar çizimlerde çok önemlidir. Bu eserin içeriğinde yer alan çizimlere ise şu ana kadar herhangi bir eleştiri gelmemesi kalitesini ortaya...devamını oku

E
Erdal Yıkılmaz  -   01.07.2016

Çizgi roman okumayı seven biri olarak kesinlikle kütüphanemde olması gerekli dedim. Hem de Dövüş Kulübü efsanesinin devamı! Kahramanımızın hayatı kaldığı yerden devam ediyor. Tadından hiçbir şey kaybetmeden!

H
Hilal Türksever  -   02.02.2016